گیاه گل عشق: اکسالیس: شبدر بنفش ایرلندی: oxalis regnellii

 


 

اکسالیس گیاهی علفی و چند ساله  با رشد سریع از خانواده Oxalidaceae  که بومی جنوب قاره آمریکا بخصوص برزیل می باشد اگزالیس جزء گیاهانی است که به خاطر رنگ بی‌نظیر برگ‌هایش بسیار معروف و محبوب شده. و دارای برگ های بنفش یا سبز ساده و گاهی با مرکز ارغوانی می باشد. برخی از اقلام آن نیز دارای گل هایی باگلبرگ زرد رنگ هستند البته اینکه رنگ برگ‌های گیاه چقد تیره و چه مقدار روشن باشد به شرایط نوری و دیگر شرایط محیط نگهداری‌اش بستگی دارد.

 

 

                         


اگر هر برگ اگزالیس را به تنهایی نگاه کنید، متوجه شکل خاص آن خواهید شد. برگ‌های گیاه ۳ قسمتی هستند و هر قسمت تقریبا مثلثی شکل است. همه این مثلث‌ها در مرکز برگ به یکدیگر می‌رسند. برگ‌ها در بزرگ ترین حالت می‌توانند به اندازه ۸ سانتی متر درآیند.این گیاه در برگ ها و ساقه های خود حاوی اسید اگزالیک می باشد که یک مکانیسم دفاعی برای گیاه محسوب می شود، این اسید باعث ترش مزه شدن برگ ها و شاخه ها شده تا علف خواران از آن تغذیه نکنند.


در فاصله بین دو آبیاری باید سطح خاک خشک شود. آبیاری زیاد و ماندن آب در خاک باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می شود. خشکی کشیدن نیز ابتدا باعث سوختگی و خشکی نوک و حاشیه برگ ها و پژمردگی گیاه می شود. با کم شدن دما، نیاز به آبیاری کمتری دارد و نیاز غبارپاش برای ایجاد رطوبت ندارددمای مطلوب آن ۱۵ درجه است و در دمای بالاتر از ۲۷ درجه وارد مرحله رکود و عدم فعالیت می شود. در روزهای گرم باید آبیاری منظم باشد تا گیاه خشکی نکشد. در هوای سرد آبیاری زیاد و نامنظم منجر به پوسیدگی ریشه و در نهایت مرگ گیاه می شود.

گل اکسالیس مکان های نیمه آفتاب و نیمه سایه را می پسندد. وجود ۴ تا ۵ ساعت آفتاب صبحگاهی برای آن کافی است. مکان های پرنور و بدون آفتاب مستقیم در رشد برگ ها مشکلی بوجود نمی آورد، ولی ممکن است مانع گلدهی شود. در مناطقی که تابستان های گرم دارد، اکسالیس را باید در جایی بکارید که آفتاب بعدازظهر نداشته باشد یا گلدان را به سایه منتقل کنید. برگ های اکسالیس در نور زیاد باز و درنور کم بسته می شوند به بیانی برگ ها در شب بسته شده و زوزها باز می شوند.
بهتر است این گیاه رنگارنگ را در مکانی با مقداری سایه نگه دارید. پس اگر خانه خیلی روشنی ندارید هم می‌توانید آن را پرورش دهید. 

برای اکسالیس مخلوط خاک معمولی و خاک برگ و شن مناسب است.اکسالیس را می‌توان در زمین هم کاشت. اگر می‌خواهید گیاه را در زمین بکارید برای آن خاکی مخلوط با کمپوست یا خاک برگ فراهم کنید تا هم مواد غذایی مود نیازش را دریافت کند و هم خاکش سست تر شود.برای کوددهی هر ۴ تا ۶ هفته از کود ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کنید و یا کود ۲۰-۲۰-۲۰ با نصف غلظت توصیه شده. اکسالیس متراکم بودن ریشه هایش در گلدان را دوست دارد. بهترین نشانه نیاز به تعویض گلدان، خروج ریشه ها از منافذ زیرین گلدان یا قطعاتی از ساقه و پیازها از حاشیه گلدان است. گلدان جدید باید فقط ۲۰درصد بزرگ تر باشد.

بعد از اینکه فصل رشد تمام شد و سرمای زمستان از راه رسید، اگزالیس زیبای‌تان شروع به برگ ریزی می‌کند. در این هنگام آبیاری گیاه را متوقف کنید و اجازه دهید اگزالیس‌تان دوره استراحتش را بگذراند. در این هنگام می‌توان تمام ساقه‌های گیاه را تا نزدیکی سطح خاک برید.

اگر گیاه را در بیرون از خانه کاشته اید در فصل زمستان آن را درون گلدان قرار داده و به درون خانه آورید و مانند یک گیاه خانگی از آن نگهداری کنید تا فصل سرما بگذرد.

بعد از اینکه گیاه را به درون خانه منتقل کردید و چند هفته از زمان قطع آبیاری‌اش گذشت، کم کم آبیاری را شروع کنید. در این هنگام گیاه را خیلی کم آب دهید تا زمانی که برگ‌ها دوباره ظاهر شوند. بعد از ظهور برگ‌ها دوباره آبیاری را به حالت معمول انجام دهید.

در درون خانه باید نور بیشتری برای گیاه فراهم کنید اما باز هم به خاطر داشته باشید که اگزالیس گیاهی سایه دوست است. پس هرگز گیاه را در معرض آفتاب مستقیم و شدید قرار ندهید چرا که ممکن است شاخسار گیاه بسوزند.


 

کاربرد گل عشق:

                                                                         

گل اکسالیس یا گل عشق چون در سایه نیز رشد خوبی دارد و در فصل هایی که گل های دیگر معمولا گل ندارند دارای گل است و بخاطر رنگ و شکل زیبای برگ هایش در فضای سب و پارک ها ،زیر سایه درختان و بعنوان گیاه جدا کننده یا مرز بند کاربرد بسیار زیادی دارد و نیز بعنوان یک گل گلدانی بسیار زیبا در داحل خانه ها و تراس ها نیز کاربرد  دارد.

آفات و بیماری های گل عشق:

گیاه اکسالیس یا گل عشق معمولا به افت یا بیماری خاصی دچار نمی شود مگر بیماری های قارچی که بعلت رطوبت بیش از حد بوجود می آید که با کم کردن آبیاری یا کاهش رطوبت محیط درمان می شود.

هرس گل عشق:

اگر نور  کم باشد ساقه ها بلند شده و به طرف نور خم می شود که با تعویض جای گلدان به محل پرنور تر مشکل حل می شود و با هرس ساقه ها از سطح خاک ساقه های جدید با رگ های سبز تولید می شود که حدود دو هفته طول می کشد هرس باعث تولید شاخه های بیشتر شده و به شما گلدان پرپشت تری می دهد.
 

تکثیر گل عشق:

                                                       

تکثیر  گیاه اکسالیس  به سه  روش کاشت بذر، تقسیم بوته و ریزوم، غده است.

بعد از گذشت دوره خواب گیاه ، پیاز آن را جدا کرده و در جایی سرپوشیده و در خاکی مرطوب و حاصلخیز بکارید.زمانی که گیاه به اندازه کافی بزرگ شد آن را به بیرون منتقل کنید.
 

شماره تماس:
09126947735: لشگری

لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

تکثیر  گیاه اکسالیس  به سه  روش کاشت بذر، تقسیم بوته و ریزوم، غده است.

با هرس ساقه ها از سطح خاک ساقه های جدید با رگ های سبز تولید می شود که حدود دو هفته طول می کشد هرس باعث تولید شاخه های بیشتر شده و به شما گلدان پرپشت تری می دهد.

گیاه اکسالیس یا گل عشق معمولا به افت یا بیماری خاصی دچار نمی شود مگر بیماری های قارچی که بعلت رطوبت بیش از حد بوجود می آید که با کم کردن آبیاری یا کاهش رطوبت محیط درمان می شود.

بخاطر رنگ و شکل زیبای برگ هایش در فضای سب و پارک ها ،زیر سایه درختان و بعنوان گیاه جدا کننده یا مرز بند کاربرد بسیار زیادی دارد و نیز بعنوان یک گل گلدانی بسیار زیبا در داحل خانه ها و تراس ها نیز کاربرد  دارد.

تعداد بازديد : 474
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران