توت مجنون: (morus alba pendula )

                                          4         553

                                                                    توت مجنون تولید نهالستان نهال کرج                                     

  درختی خزان کننده   است از خانواده Moraceae  که بومی شرق آسیا و چین میباشد. بیش از 4000 سال پیش این درخت در چین برای تغذیه کرم ابریشم کاشته میشد .امروزه این درخت به طور گسترده درنواحی معتدل و گرمکاشته میشود .درخت توت مجنون بومی هند،افغانستان،جنوب اروپا و شمال آمریکا نیز میباشد . 


شماره تماس: 09126947735 لشگری

 

4

 

 

  برگ ها تخم مرغی تا قلبي شکل و بعضاً لوب دار هستند.


 با حداکثر ارتفاع ۳ متر  شاخه ها  بلند و آویزاناین درخت دارای شاخه هاییآویزان میباشد که اگر کوتاه نشوند حجم زیادى پیدا مى‏کند در این صورت میتواند پوشش مناسبى براى دیوارهاى رنگ و رو رفته و ساختمان‏هاى کهنه باشد. 

553

گل هاي سبز مايل به سفيد و غيرقابل توجه توت مجنون در اواسط بهار ظاهر ميشوند و پس از آن به ميوه هايي قرمز رنگ و خوراكي تبديل مي گردند . 

 

    این درخت نیاز به آفتاب کامل دارد ، نیاز آبي متوسط مي باشد و در خاک هاي معمولي با زهکش خوب قادر به رشد است . درخت توت مجنون دارای عمر کوتاهی می باشد و رشدی به نسبت سریع دارد .این درخت در 2 سایز کوچک ومتوسط یافت میشود و تا ارتفاع 20 متر نیز رشد میکند.ریشه این درخت عمیق و گسترده میباشد.
طول برگ این درخت در درختهای جوان  در حدود 30 سانتیمتر و دردرختهای مسن بین 5 تا 15 سانتیمتر میباشد .این برگها برای تغذیه کرم ابریشم حیاتی می باشند.توت مجنون در مناطق معتدل به صورت برگریز و در نواحی گرمسیری ،همیشه سبز میباشد .
فصل گلدهی از خرداد تا تیر بوده .گلها تکجنسی هستند ( گل های نر یا ماده بر روی درخت های جدا قرار گرفتهاند) .گلها دارای ارزش زینتی نمیباشند.
میوه این درخت ، توت مانند و بین 1 تا 2.5 سانتیمتر میباشد .رنگ میوه ها بین سفید تا ارغوانی تیره (که به مشکی میزند)متغیر است و طعمی شیرین و مطلوب دارد.مزه این توت با توتقرمز،سیاه و سفید متفاوت است.پرندگان از این میوه تغذیه میکنند و سپس دانه ها را پراکنده میکنند.در جای آفتابی یا نیمسایه باید قرار داشته باشد.اگر آفتاب خیلی تندباشد باعث از بین رفتن برگها خواهد شد. 
خاک شنی، ماسه ای، لومی غنی و خوب زهکشی شده، خاک مناسب میباشد.
این درخت را در اکثر خاکها میتوان کاشت. دمای بین -3 تا 16 درجه مناسب است.به طور کلی توت مجنون توانایی تحمل گرما و خشکی را دارد.آبیاری به طور متوسط انجام شود.و هرس آن آخر پاییز یا زمستان میتوانید این درخت را هرس کنید.

 

553

 

توت مجنون در فضای سبز  جهت کاشت در پارک ها کاربرد دارد و به دلیل داشتن میوه هاي خوراكي  نبايد به طور غالب در فضاي سبز به كار رود . 

 

کاربرد درخت توت مجنون:
 

پوشش مناسب برای دیوارها، فضای سبز، چمن کاری ها ،بولوارها، پارک ها و نیز برای پرچین و بادشکن و برای تغذیه کرم ابریشم نیز استفاده می شود.

تکثیر درخت توت مجنون:

کاشت بذر، پیوند برروی توت معمولی،توت نرک ویا توت سیاه و قلمه در فصل بهاربراى قلمه زدن باید شاخه‏ هایى را که داراى سه تا چهار جوانه باشند انتخاب نموده و به طول پانزده تا بیست سانتی‏متر از پایه اصلى جدا کنیم و در ماسه بکاریم بهار فصل مناسبى براى ریشه‏ دار کردن قلمه‏ هاست.
 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

             

پوشش مناسب برای دیوارها، فضای سبز، چمن کاری ها ،بولوارها، پارک ها و نیز برای پرچین و بادشکن و برای تغذیه کرم ابریشم نیز استفاده می شود.

درخت توت مجنون بومی هند،افغانستان،جنوب اروپا و شمال آمریکا نیز میباشد .

خاک شنی، ماسه ای، لومی غنی و خوب زهکشی شده، خاک مناسب میباشد.این درخت را در اکثر خاکها میتوان کاشت.

هرس آن آخر پاییز یا زمستان است و میتوانید این درخت را هرس کنید.

تعداد بازديد : 4700
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران