نهال زیتون تلخ


 

  

  زیتون تلخ (شال سنجد)

درختی برگریز از خانواده سنجد ( Meliaceae ) می باشد که بومی جنوب شرقی آسیا و استرالیا این درخت با نام های زیتون تلخ، سنجد تلخ و در ایران سفید سرو، سدردرخت،سدر سفید، درخت چتر، درخت مهره، آزاد درخت و گاها به اشتباه یاس بنفش بخاطر گلهای بنفش فوق العاده زیبای آن نامیده شده و در کشورهای دیگر نیز ملیا ژاپنی-ملیا جنوبی Melia japonica , Melia australis and Melia sempervivens نیز می شناسند.لازم به ذکر است که میوه های این درخت خوراکی نیست .درخت زیتون تلخ یا سنجد تلخ یکی از گزینه های مناسب برای پرورش بن سای می باشد همچنین این درخت یکی از زیباترین ها در زمان گل دهی می باشد.
 

شماره تماس: 09126947735 لشگری
   تنه درخت دارای چوب مرغوبی است و گاهی آنرا با چوب ساج اشتباه می گیرند. میوه ای آن سمی است وداخل میوه ها هسته ی محکمی است که برای ساخت نوعی تسبیح استفاده می شود. این میوه های کوچه، گرد و زرد رنگ هستند. زیتون تلخ می تواند تا 15 متر رشد کند. برگ های درخت نیز سمی و نوک تیز است. دارای گل های معطر می باشد. این گل ها صورتی یا ارغوانی رنگ هستند و در بهار به صورت خوشه ای شکوفه می دهندزیتون تلخ به خشکی مقاوم است و می تواند آب و هوای کویری را تحمل کند. بهتر است در 2 سال اول رشد مانع از خشکی خاک آن شد. و با بالغ شدن آن نیاز آبیاری اش کم و یا بی نیاز می شود. خیس ماندن خاک موجب از بین رفتن آن می شود.نیاز نور درخت حداقل روزی 6 ساعت است و میزان بیشتر آن ضرری ندارد. اما کمبود نور موجب عدم رشد میوه و شکوفه ها می گردد.گرمای قابل تحمل درخت تا 40 درجه می باشد اما بهتر است در مکانی رشد کند که سرمای هوا بیشتر از منفی 12 درجه نشود.این درخت در اوناع خاک ها رشد می کند اما مانند اغلب گیاهان خاک آن باید زهکشی مناسب داشته باشد. خاک لومی و یا شنی خشک و عمیق برای رشدش مناسب است. و همچینین نیاز خاصی به تغذیه ندارد.

 

 

 

  کاربرد زیتون تلخ:


سایبان،فضای سبز، بولوارها ولی به دلیل سمی بودن میوه های آن از کاشت در پارک ها و محل بازی کودک بهتر است خودداری شود.

 تکثیرزیتون تلخ:


این گیاه از طریق کاشتن بذر در بهار(بذرهارا حدود ۲۴ ساعت در آب خیس کنید و در این مدت ۲ مرتبه آب را عوض کنید تا بذرها در آب نگندند . سپس پوست روی بذرهارا جدا کنید).و یا قلمه زدن در تابستان امکان پذیر است.

      اگر بذرهای بیشتری دارید و میخواهید به صورت عمده این گیاه رو تولید کنید بهتر است محلی در زمین برای کاشت اماده کنید حتما خاک را خوب شخم بزنیدسپس بذرها را در محلی مناسب بپاشید و مقداری روی آن کود دامی سرند شده بریزید و خوب آبیاری کنید و تا جوانه زدن بذرها آبیاری را مرتب تکرار کنید تا که رطوبت زمین از دست نرود نکته مهم هم این است که بهتره محل خزانه در مکانی سایه یا نیمه سایه قرار داشته باشد.معمولا بین ۱۵ روز تا یک ماه در برخی مواقع هم ۲ ماه جوانه ها از خاک میزنن بیرون و کم کم بزرگ میشود حالا کافیست در فصل پاییز که نهالهای شما خزان کردند آنها را از خزانه در آورده و در گلدان بکاریدهرچی فاصله بذرها بیشتر باشد به نهالهای قوی تر و درشت تری در طی یک سال تبدیل خواهند شد بهترین فاصله بین ده تا ۱۵ سانت در خزانه کاری است توجه داشته باشید خزانه ای که آماده میکنید یکم از سطح زمین بلند تر باشد تا بر اثر بارندگی آب جمع نشود حدود ۲۰ سانت مناسب میباشد.کاشت در گلخانه گرم هم امکان پذیر است و هر موقع از سال میتوانید در گلخانه گرم اقدام به کاشت بذر نمائید.

 

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163
مالمیر   :09384398752

     فاتح :09122275234

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران