شماره

انواع پیچهای زینتی

نام علمی و معرفی تصویر
1

پیچ ساعتی

Passion fruit

Passiflora incornata

گیاهیست چندساله، بالارونده با گل های معطر که د ر ماههای تیر و مرداد ظاهر می شود مناسب مناطق معتدله که تا دمای -15 درجه  را متحمل است و از خانواده Passifloraceae بومی آمریکای جنوبی ، برزیل آرژانتین و میوه آن بنام Passion fruit  که بیضی شکل با دانه های زیاد است باخاصیت دارویی

تکثیر پیچ ساعتی:

بذر و قلمه نیمه خشبی در تابستان

شماره تماس:  09126947735 لشگری

2

پیچ آبجویی

Lonicera fragantissima

 درختچه ای نیمه همیشه سبز  مناسب مناطقی با زمستان های ملایم از خانواده Caprifoliaceae با گل های کرم رنگ و بسیار معطر که در اواخر زمستان ظاهر می شود تا 2متر رشد می کند نیاز به مکان آفتابی و تا -15 درجه سانتیگراد را متحمل است.

تکثیرپیچ آبجویی:

بذر در پاییز، قلمه سخت در اواخر پاییز

 

  شماره تماس: 09126947735 لشگری

3

پیچ امین الدوله

Lonicera japonica


گیاهی گلدار چندساله ، بالارونده از خانواده Caprifuliaceae  بومی شرق آسیا، کاربرد آن برای چپر،داربست های چوبی و آلاچیق مناسب است و تکثیر آن با قلمه نیمه چوبی از ساقه های نیمه چوبی برگدار و خوابانیدن شاخه

شماره تماس: 09126947735 لشگری
4

پیچ گلیسین

(پیچ انگوری)

Wisteria Sinensis

درختچه ای بالارونده چوبی از خانواده Fabaceae بومی چین خزاندار،مقاوم ،سریع الرشد، با طول عمر زیاد و نیاز به مکان آفتابی و حساس به خاک های گچی و آهکی با گل های سفیدف بنفش و آبی که در بهار ظاهر می شود.
تکثیر: قلمه چوبی و نیمه چوبی از شاخه های جانبی در تابستان، خوابانیدن سرشاخه در پاییز، پیوند،بذر

شماره تماس: 09126947735 لشگری
5

پیچ تلگرافی

پروانش

Vinca major

گیاهیست همیشه سبز بالارونده و خزنده بومی مدیترانه از خانواده Apocynaceae

شماره تماس: 09126947735 لشگری
6

پیچ کلماتیس

Celematis 


گیاهی علفی بالارونده همیشه سبز از خانواده Ranunculaceae  با تنوع رنگ گل که برای پوشاندن نرده ،آلاچیق،داربست در باغ ها و پارک ها کاربرد دارد.
تکثیر: کاشت بذر،قلمه نیمه خشبی و خوابانیدن

شماره تماس: 09126947735 لشگری
7

پاپیتال

(عشقه)

HEDERA HELIX

گياه پوششي و هميشه از خانواده Araliaceaeكه داراي ساقه هاي دائمي چوبي و بالا رونده چسبنده ميباشد. زيستگاه اوليه آنها اروپا، آسيا و شمال آفريقا بوده استرشد اين گياه در ابتدا كند ميباشد، در عين حال انواع ابلق آن نسبت به سبز رشد كمتري دارند. اوايل تا اواسط پاييز زمان گلدهي پاپيتال ميباشد. گلهاي آن به صورت نامشخص به رنگ سبز مايل به زرد و نيمه كروي با بويي مشابه بوي عسل ميباشند. اين گلها تا هنگاميكه گياه 10 ـ 5 ساله نشده است، ظاهر نميشوند. ميوه هاي آن سمي بوده و توسط پرندگان جابجا ميشوند.

تكثير پاپيتال :

از طريق تهيه قلمه سبز می باشد.
شماره تماس: 09126947735لشگری
8

موچسب

Parthenocissus

گیاهی از خانواده Vitaceae بابرگهای سبز براق و دارای سه برگچه و متناوب،مورد استفاده در سبد اویزان،در گلدان احتیاج به قیم دارد و حذف جوانه های انتهایی جهت جلوگیری از رشد طولی و پر پشت شدن گیاه لازم است.

تکثیر موچسب :

با قلمه نیمه خشبی در تابستان و قلمه خشبی در اوایل بهار اقدام می کنند. از پیوند نیز بروی پایه های بذری برای تکثیر ارقام دلخواه استفاد.

شماره تماس: 09126947735 لشگری
9

یاس برفی

Fallopia baldshuanica

  گیاهی بالارونده پررشدی
 ازخانواده Polygonaceae وچندساله ریزوم‌دار است که بخش پایینی گیاه چوبی می‌شود و مناسب برای پوشش دادن آلاچیق و مکان‌های بد منظره است.
و گل‌های آن در اواخر تابستان تا پاییز ظاهر می‌شود و دیواره رنگی ایجاد می‌کند.

تکثیر یاس برفی:

از طریق کاشت بذر پس از رسیدن و یا در بهار، و نیز ریشه‌دار کردن قلمه‌های نیمه‌رسیده در تابستان یا قلمه‌های چوبی در پاییز قابل افزایش است.

شماره تماس: 09126947735 لشگری
10

گل کاغذی

BOUGAINVILLEA GLABRA

گل کاغذی بومی برزیل و
از خانواده Nyetaginaceae می باشد. نوعی گیاه بالارونده که میتواند از درختان یا دیوار های کناری خود بالا رود و منظره بسیار زیبایی ایجاد نماید.

تکثیر گل کاغذی:

تکثیر از طریق قلمه های انتهایی یا ساقه ای است و 
بهترین زمان اواسط بهار تا اوایل تابستان می باشد. 

شماره تماس: 09126947735 لشگری
11

آمپلوپسیس

Amplopsis


گیاهی رونده از خانواده Vitaceae سریع الرشد خزاندار بومی بومی شرق آسیا مناسب برای باغ ها برای پوشش دیوارها
تکثیر: قلمه نیمه خشبی

شماره تماس : 09126947735 لشگری
12

انجیر چسب

(پمیلا)

FICUS PUMILA

فیکوس پامیلاگیاهی همیشه سبزازخانواده  Moraceaeبومی شرق آسیاکه به نام انجیرچسب یا انجیر بالا رونده نیز شناخته میشود بسیار سریع رشد  و تا زمانی که در خاک مناسب باشد، نیاز کمی  به مراقبت دارد.و دارای ارقام و رنگ های مختلفی است.

تکثیر گیاه پمیلا:

تکثیر توسط قلمه انجام می شود.
شماره تماس: 09126947735 لشگری
13

پیچ معین التجار (کلرودندروم)

Clerodendrum thomsoniae

گیاهی گلدار از خانواده Lamiaceae از منطقه گرم ومرطوب بومی غرب آفریقا از کامرون تا غرب سنگال در شرایط طبیعی به طول 4 متر می باشد. برگهای آن همیشه سبز و به رنگ سبز تیره و به صورت تخم مرغی ونوك تیز هستند. گلهای این گیاه به صورت گل آذین پانیكول می باشند و در اواخر بهار یا اواخر تابستان ظاهر می شوند. هر گل به تنهایی دارای كاسبرگ های سفید فانوس شكل وگلبرگ های قرمز می باشد. كلوندروم، از اواسط پاییز تا اویل زمستان احتیاج به خواب واستراحت دارد. درجه حرات را در این مدت باید حدود 13 تا 16 درجه سانتیگراد نگاه داشت و از اب دادن خود داری كرد. در این مدت برگها می ریزند. در اواسط زمستان باید شاخه ها را تا نصف هرس كرده و خاك گلدان را تعوی كنید و درجه حرارت را به 20 درجه سانتیگراد برسانید.

تکثیر معین التجار:

تکثیر این گیاه کمی مشکل است ولی از طریق قلمه و استفاده از هورمون ریشه زایی میتوان آنرا تکثیر کرد.
شماره تماس:09126947735 لشگری
14

پیچ مومی (شمعی)

HOYA CARNOSA

گياهي است رونده از خانواده Apocinaceaeکه بوسيله ريشه هاي هوائي به قيم ميچسبداین پیچ زینتی گرمسیری و همیشه سبز دارای برگ های ضخیم بهرنگ سبز تیره است و گل های بسیار درخشان آن به ندرت و به صورت مجتمع ظاهر می شود.از ويژگيهاي اين گياه اين است که تمام ساقه هاي جوان قبل از برگ آشكار مي شونددارای گلهای چتري سفيد تا صورتي گوشتي ستاره اي شكل خوشبو که از خرداد تا پائيز ظاهر ميشوند و معمولا گلها دوباره بر روي همان ساقه گل دهنده بوجود مي آيد و بنابر اين نبايد آنها را چيد

تکثیر پیچ شمعی:

از طریق قلمه زدن و خوابانیدن می باشد.

شماره تماس:
09126947735 لشگری
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران