درخت پروانه،زنجیر طلایی       (Laburnum Anagyriodes)

درخت پروانه،زنجیر طلایی

  درختی از خانواده Fabaceae به ارتفاع 7 متر بومی مناطق کوهستانی جنوب اروپا،كه قابليت كاشت در نواحی ايران - تورانی و اروپا- سيبری را دارد و در ايران در بخش‌هايی از تهران و كرج كاشته شده است.دارای تاج عموماً كروی تا مخروطی، با شاخه‌های ايستاده، با پوست سبز مايل به خاكستری و خزان كننده میباشد.برگ‌ها متناوب، 3 برگچه‌ای، دمبرگدار، برگچه‌ها بيضوی تا بيضوی مستطيلی يا بيضوی- واژتخم‌مرغی، به طول 8-3 سانتی‌متر. هنگام جوانی در سطح تحتانی سبز مايل به خاكستری، كركدار، دمبرگ‌ها به طول 6-2 سانتی‌متر هستند.گل‌ها پروانه آسا، زرد، در گل آذين خوشه‌ای انتهايی، اغلب واژگون میباشندگل ها دارای عطری شیرین و ملایم هستند. ولی دقت داشته باشید که تمام قسمت های این گیاه سمی هستند خصوصا در هنگامی که نارس باشند.ميوه آن نيام، فشرده، دير شكوفا به طول حدود 5 سانتی‌متر استگل های طلایی و خوشه ای و آویزان این درختچه منظره ی بسیار زیبایی به این درختچه ی برگریز می دهند. گل ها در اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر می شوندگل ها عمر کمی دارند. این گیاه تحمل شرایط گرمایی را ندارد ودمای  5درجه سانتی گراد ایده آل است  رشد آن کند و متوسط استبرخی از قسمت های این گیاه سمی هستند و در هنگام جداسازی و یا حمل می تواند موجب مسمومیت شوداین گیاه یکی از محبوب ترین درختچه های گلدار و زینتی اما سمی است. میوه های این گیاه به شکل غلاف است و بایستی بسیار مراقب بود که توسط کودکان بلعیده نشود. میوه های درون غلاف به شکل نحود فرنگی هستند و دوز هایی از آن باعث مسمومیت اسهال و تهوع می گردد.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

کاربرددرخت پروانه:

 تک درخت زینتی در پارک ها،فضای سبز، باغ ها و چون چوب نزدیک به پوست این درخت زرد رنگ و مغز چوب قهوه ای رنگ است. از چوب آن برای ساخت کالاهای زینتی و مهره های شطرنج استفاده می شود ولی بدلیل سمی بودن اکثر قسمت های این گیاه بخصوص بذر آن باید احتیاط لازم را رعایت کرد.

شماره تماس:09126947735 لشگری

تکثیر درخت پروانه:

درخت پروانه از طریق کاشت بذر در پاییز، قلمه ، پیوند اواخر زمستان، پیوند جوانه در تابستان، خوابانیدن شاخه تکثیر می شود.

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

درخت پروانه از طریق کاشت بذر در پاییز، قلمه ، پیوند اواخر زمستان، پیوند جوانه در تابستان، خوابانیدن شاخه تکثیر می شود.

تک درخت زینتی در پارک ها،فضای سبز، باغ ها و چون چوب نزدیک به پوست این درخت زرد رنگ و مغز چوب قهوه ای رنگ است. از چوب آن برای ساخت کالاهای زینتی و مهره های شطرنج استفاده می شود.

تعداد بازديد : 433
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران