تکثیر درخت گیلاس از طریق هسته آن:


 برای تکثیر درخت گیلاس از طریق هسته آن که تکثیر جنسی میباشد و به نهال بدست آ مده از هسته را  دانهال میگویند که دانهال بدست آمده بعلت هتروزیگوت بودن  مثل نهال مادری نیست ،ابتدا باید تمامی گوشت میوه را از هسته آن جدا کنید و بعد با آب سرد آن را بشویید تا کاملاٌ هسته از گوشت میوه پاک شودا. اگر دیدید هسته کوچک یا چروک خورده است از کاشت آن خودداری کنید و هسته های سالم ،تازه و درشت را برای کاشت انتخاب کنید و قبل از اینکه خشک شود آن را طبقه بندی و سرد کنید.
سرمادهی هسته های ميوه گیلاس برای جوانه زدن  بین یک تا ۵ ماه بسته به رقم گیلاس می باشد که با گذاشتن در ظرفی با پیت ماس مرطوب و یا شن است تا دوره سرمادهی طی شود برای مثال برای
 Prunus serotina فقط به یک تا دو ماه سرمادهی نیازمند است در حالیکه رقم Prunus avium حدود ۴ ماه نیاز سرمایی دارد دمای سرمادهی هسته ها برای ریشه دهی حدود ۴ درجه سانتیگراد می باشد.
هسته ها را یکی دو بار در هفته بررسی کنید بخصوص در هفته های آخر دوران سرمادهی همیشه بستر کشت را مرطوب نگه دارید و اگر هسته ها شروع به ترک خوردن کردن بلافاصله آنها را بکارید.

هسته های گیلاس در فضای باز به خاک لومی و آفتاب کامل نیاز دارد و فضای بین کاشت حدود ۳۰ سانتیمتر مناسب است که بعد از یکی دوسال باید جابجا شود.عمق کاشت هم حدود ۲ تا ۳ سانتیمتر مناسب است خاک را تا زمان جوانه زنی هسته ها مرطوب نگه دارید که معمولا بین دوماه اتفاق میفتد اگر هسته ها در فضای بیرونی و باز کاشته شده باشند در مناطقی با آب و هوای گرم اگر در زمستان کاشته شوند جوانه زنی در بهار رخ میدهد.

                                                                                                                           

منبع:

https://homeguides.sfgate.com/sprout-cherry-seed-45337.html

 

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163

مالمیر    :09384398752  

فاتح     :09122275234

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران