درختچه دم موشی (بودلیا) :Budllia Davidii

553553

دم موشی یا بودلیا که یاس بنفش تابستان نیز نامیده می شود درختچه ای زیبا از خانواده Scropholariaceae بومی چین وژاپن می باشد نام گونه این درختچه برگرفته از نام مبلغ مسیحی به نام آرماند دیوید منطقه باسک می باشد که اولین بار در اروپا وجود چنین درختچه را از چین گزارش کرد.درختچه ها تا ارتفاع ۳ متر رشد می کنند و اغلب تعداد زیادی ساقه می آورند.در اوایل عمر به گل می نشینند و بعد از ۳ تا ۵ سال به بلوغ می رسند.عمر این گیاه زینتی را می توان با قطع منظم شاخه ها و ترکه های پیر طولانی کرد.

553

دارای برگهای سبز تیره،بوته ها سخت و در سطح زیرین به رنگ سفید خاکستری اند و این امر عاملِ زیباییِ شاخ و برگ و جلب توجه بیشتر نسبت به بوته های کاشته شده در حاشیه ها می گردد.

شماره تماس:09126947735 لشگری

رنگِ گلِ ارقام مختلف آن،همه،ارغوانیِ روشن است،اما نژادها و گونه های دیگری هست که گلهای آن سفید،قرمز،ارغوانی،آبی تیره یا اناری است.بوی گلها کمی ناخوشایند است،اما همین بو باعث جلب پروانه ها می شود.میوه این درختچه کپسول ، مستطیلی ، نوک دار ، به طول ۶تا ۸ میلی متر

 

با اغلب خاک ها سازگار است،ولی بهترین رشد را در خاکِ با زهکشیِ خوب و تقویت شده با مواد آلی خواهد داشت.پوشش دادن به سطح خاک یا مالچ پاشی در طول ماه های گرم تابستان به نگهداری رطوبت خاک کمک می کند.برای نواحی خیلی گرم استوایی مناسب نیست،اما در مناطق گرم و سرد،هر دو،به طور موفق نشو و نما می کند.در محیط دارای آفتاب کامل به خوبی گل می دهد.سنبله های درختچه ی بوته ی پروانه از اوایل تابستان تا اواسط پاییز ظاهر می شوند.آبیاری عمیق و منظم در ماه های فصل بهار و تابستان شما را مطمئن خواهد کرد که شکوفه و گل خوبی خواهید داشت.اگر خاک قبلاً مالچ پاشی شده و پوشش سطحیِ خوبی داشته باشد به دوران خشکی تحمل نشان می دهد.
 

  گونه های دم موشی:

1- دم موشی غفائی (B.Davidii) :


گل‌های آن به رنگ بنفش و غفائی و قسمتی از سال دارای گل و شكوفه هستند. اين درختچه از سالهای پيشين در باغ‌های ايران كشت می‌شده است.

2- دم موشی ارغوانی (Buddeia D. var: superba) :


گل‌های آن به رنگ ارغوانی و در باغ‌ها كم و بيش به طور تك درخت كاشته می‌شود. 

آفات و بیماری بودلیا:

به هیچ نوع آفت یا بیماری خاص مبتلا نمی شود.
 

  هرس دم موشی (بودلیا) :

در اواخر زمستان شاخه ها و ترکه های دراز را کوتاه کنید.کلیه ی شاخه های لاغر و ضعیف باید قطع شوند.در صورت تمایل می توانید قطع شاخه ها را بلافاصله بعد از خاتمه ی دوره ی گل دهی بوته ها انجام می دهید

  کاربرد دم موشی(بودلیا) :


کشت توده ای ،پوشش دیواره ، تک درختچه زینتی در فضای سبز


  تکثیر دم موشی(بودلیا) :

 

  کاشت بذر ، ،قلمه نیمه خشبی در پاییز و قلمه خشبی در زمستان، خوابانیدن شاخه 


 

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

کشت توده ای ،پوشش دیواره ، تک درختچه زینتی در فضای سبز

دم موشی یا بودلیا که یاس بنفش تابستان نیز نامیده می شود  بومی چین وژاپن می باشد .

بودلیا ارغوانی، بودلیا غفایی

تعداد بازديد : 2210
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران