ارس خزنده:juniperus horizontalis:جونی پروس رونده

  

   ارس خزنده:juniperus horizontalis

 

درختچه ای کندرشد از جنس Juniperus در خانواده Cupressaceae (سرو) بومی شمال قاره آمریکا ، سراسر کانادا از یوکان شرق به نیوفاندلند، و در ایالات متحده در آلاسکا، و به صورت محلی در شرق مونتانا میباشد.با  ساقه خمیده که در حدود 18 ماه تا تبدیل شدن به گیاه بالغ طول میکشد. میوه مخروطی نر 2 تا 4 میلی متر طول دارد و گرده افشانی آن در اوایل بهار است. این گیاه دوپایه است و تولید مخروط تنها یک رابطه جنسی در هر بوته است    .دارای پایه های نرو ماده جدا و برگ‌های نونهالی آن سوزنی شکل و نوک‌تیز و به صورت دوتایی یا سه‌تایی هستند و برگ‌های بالغی فلسی شکل و بیضوی هستند که هر کدام با یک غده در پشت آن‌ها مشخص می‌شوند. این برگ‌ها در چهار ردیف روی شاخه قرار دارند. میوه‌های آن تخم‌مرغی و به رنگ آبی تیره است.در مناطق بومی خوب میوه ها توسط آهو و دیگر جانواران خورده میشود تکثیر ان هم با بذر و هم قلمه و افکندن میباشد.    

 

 


شماره تماس:09126947735 لشگری

ارقام ارس خزنده:juniperus horizontalis

J. h. ‘Douglasii-2

این رقم از جونی پروس خزنده تا  عرض ۳۰ متر رشد می‌کند ولی ارتفاع آن از ۳۰ سانتی‌متر بیشتر نمی‌شود. رشد جدید به رنگ سبز تیره بوده که به رنگ آبی فولادی درآمده و سپس در زمستان به رنگ آلویی تغییر رنگ می‌دهد.

J. h. ‘plumosa-3

 

این رقم از جونی پروس خزنده دارای برگ‌های سبز خاکستری است که در زمستان به رنگ آلویی درمی‌آید. بازوهای اصلی تا ۳۰ متر گسترش می‌یابند و شاخه‌های ثانویه روی آن‌ها تا ارتفاع ۴۵ سانتی‌متر به سمت بالا رشد می‌کنند.

J. h. ‘Bar Harbor-4

 این رقم از جونی پروس خزنده به سرعت گسترش یافتهو به عرض ۳۰ متر می‌رسد اما ارتفاع آن از ۳۰ سانتی‌متر بیشتر نمی‌شود. برگ‌های پر مانند آن آبی خاکستری است که در زمستان به رنگ آلویی درمی‌آیند. با مسن شدن گیاه برگ‌های قسمت مرکزی که نزدیک بازوهای اصلی قرار دارند خنک می‌شوند
 J. h. ‘Blue Mat-5

این رقم از جونی پروس خزنده دارای برگ‌های سبز خاکستری متراکم است و گسترش عرضی آن ۱۸۰ تا ۲۱۰ سانتی‌متر و ارتفاع آن کمتر از ۳۰ سانتی‌متر است.

J. h. ‘Wiltonii’-6   یاJ. h. ‘Blue Rug

این رقم از جونی پروس خزنده دارای  شاخه‌های طویل خزنده تولید می باشد  که شاخه‌های ثانویه روی آن‌ها به سمت بالا تا ارتفاع کمتر از ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. رنگ برگ‌ها آبی نقره ای زننده است.

 هرس جونی پروس رونده:

   هرس جونی پروس رونده و زدن سرشاخه های آن بمنظور کنترل محیط رشد  و جلوگیری از بی نظمی آن حتما باید انجام شود و بهترین زمان هرس اواخر تابستان می باشد که حرکت شیره گیاهی کند شده و گیاه زمان کافی را تا سرمای زمستان برای ترمیم جای زخم هرس را دارد.

 

تکثیر ارس خزنده:

ازدیاد جونی پروس رونده از طریق کشت بذر و ریشه‌دار کردن قلمه‌هایی که در اواخر تابستان و اوایل پاییز گرفته شده‌اند و نیز خوابانیدن نوک شاخه ها در خاک مناسب می باشد.
 شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163
مالمیر      09384398752 

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران