گیاه برگ عبایی:Aspidistra elatior

برگ عبایی گیاهی ست مقاوم و همیشه سبز از خانواده Asparagaceaeبومی ژاپن است،برگها بلند و کشیده به شکل برگ ذرت،الیاف مقاوم و به رنگ سبز تیره است،برگها مستقیما از ساقه کوتاه که زیر خاک است خارج میشوند و دارای ریزوم بوده و بدون ساقه هوایی می باشدبرگ عبائی گلهای ریزی دارد که ارغوانی وفنجانی مانند است و روی سطح خاک و در قسمت تحتانی گیاه، در اواخر تابستان ظاهر میشود و فاقد زیبایی است برگ عبایی گیاهی است بسیار مقاوم خشکی، تغییرات درجه حرارت و همجنین نور کم را به خوبی تحمل می کندبه همین دلیل نام این گیاه به زبان های مختلف معنی متفاوتی دارد،سپر گرده در فارسی اصیل و اشاره به کلاله گرد ان در گلها،در فارسی رایج با توجه به پهن بودن برگهای عبائی و بالاخره فولاد در انگلیسی و به معنای مقاوم بودن این گیاه است،به طوریکه سم هم قادر به خشکاندن ان هم نیست.در تابستان باید گلدانها را در نیم سایه بگذارید و گرنه آفتاب برگها را می‌سوزاند.عمر این گیاه زیاد و سالهای متمادی بدون تغذیه و تعویض گلدان در اتاق می ماند و نیازمنددمای پایین به رطوبت 70-50درصد و آب متوسط نیازمند است.محیط سایه وسایه آفتاب و خاک مورد نیاز آن مخلوطی از خاک لوم،خاکبرگ و ماسه است.

گونه معروف و متداول گیاه برگ عبایی A.elatior است که دارای برگ های سبز تیره ای نیزه ای دراز و جذابی بوده و به صورت گسترده رشد می نمایندواریته ابلق با برگهایی به رنگ سبز و کرم نیز موجود است اما مقاومت کمتری نسبت به برگ سبز دارد .


                                               

 

                               

 

 آفات و بیماریها ی برگ عبایی:

 

                             

حشرات و عنکبوت های کوچک ممکن است به گیاه آسیب برسانند و در سطح برگ ها لکه ایجاد نمایندو یا زخم های سفید پنبه ای در سطح زیرین برگ ها بوجود آید ویا علایم دیگری مانند زرد شدن نقطه ای در طول رگبرگ ها ویا لکه های قهوه ای روی ساقه ها ویا سطح زیرین برگ ها بوجود می آید  که هر دو هفته یک بار با حشره کش سیستمی سمپاشی کنید  و یا با پنبه اغشته به سم هم میتوانید لکه ها را خیس کنید.

آفت دیگر کنه قرمز ریز است که علامت وجود آن از دست دادن رنگ برگ ها و وجود تارهای عنکبوتی در سطح زیرین برگ است که باید هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید.غبارپاشی در کاهش افت موثر است. 
از عوارض برگ عبایی اگر ابیاری بیش از اندازه  باشد برگ ها رو به زردی رفته و سقوط می کنند که اجازه دهید در فاصله بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود،زهکش را بازدید کنید و اگر برگ گیاه شکاف برمی دارد بعلت تغذیه زیاد است،ان را تا تابستان اینده متوقف کنید،تغذیه را هر ماه فقط یکبار و با نصف میزان توصیه شده انجام دهید و اگر هوای خیلی سرد باشد باعث نرم و آبکی شدن برگ شده و رنگ برگ ها به سبز تیره می زند که باید گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید و اگر سوختگی لکه ای روی برگ مشاهده کردید گیاه را از اشعه مستقیم افتاب در امان نگه دارید،برگهای صدمه دیده را از قاعده قطع کنید.
و فراموش نکنید که استفاده از براق کننده های شیمیایی سبب ایجاد نقاط ریز قهوه ای روی برگ ها می شود بهتر است استفاده نکنید و با پارچه نرم ان را تمیز و مرطوب کنید و اگر برگ های گیاهتان رنگ پریده است بعلت  خشکی هوا و  اینکه خاک گلدان ضعیف است،گلدان را تعویض کنید و گیاه را ابیاری نمایید.

 

کاربرد گیاه برگ عبایی:
 

                                   

 

 

کاربردگیاه  برگ عبایی با توجه به مقاوم بودن و برگ های تقریبا پر و سبز رنگ ان می تواند زینت بخش فضای سبز ،پارک ها ، میادین و بولوارها بعنوان حاشیه سازی و یا در ترکیب با گیاهان دیگر باشد و نیز بعنوان یک گیاه گلدانی مقاوم در خانه ها بسیار پرطرفدار است.

تکثیر گیاه برگ عبایی:

                                                                    

 

برای تکثیر گیاه برگ عبایی از طریق جدا کردن ریزوم ها از اواسط بهار تا اویل تابستان بهترین زمان برای جدا کردن  ریزومهای فشرده و بزرگ می باشد که باید قسمتهایی از گیاه را که شامل دو برگ یا بیشتر می باشد با چاقوی تیز، از گیاه مادری جدا کنید. هر قسمت را به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۹ تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید. البته برای به دست آوردن گیاهی مناسبتر، می توانید هر ۲ یا ۳ قلمه را در یک گلدان قرار دهید. دما را حدود ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و خاک را به ویژه در هفته های اول تکثیر مرطوب نگه دارید، تا سرعت ریشه دهی افزایش یابد.

برای تکثیر اکز طریق تقسیم بوته زمانی که گلدان دیگر جایی برای افزایش حجم ریشه ندارد میتوان در بهار گیاه را از گلدان خارج کرده و به نرمی خاک های اطراف ریشه ها را کنار بزنید که وضعیت ریشه ها و چگونگی  تولید ساقه های زیر زمینی به شما میگوید که از گیاه مادری چند گلدان تهیه و تکثیر نمایید،با کارد تیز گیاه را تقسیم و در گلدان های کوچکتر جدید کاشت کنید.برای مدت دو روز ابیاری نکنید.

شماره تماس:
09126947735 لشگری

لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

جدا کردن ریزوم ها از اواسط بهار تا اویل تابستان که بهترین زمان برای جدا کردن  ریزومهای فشرده و بزرگ می باشد که باید قسمتهایی از گیاه را که شامل دو برگ یا بیشتر می باشد با چاقوی تیز، از گیاه مادری جدا کنید.

فضای سبز ،پارک ها ، میادین و بولوارها بعنوان حاشیه سازی و یا در ترکیب با گیاهان دیگر و نیز بعنوان یک گیاه گلدانی مقاوم در خانه ها بسیار پرطرفدار است.

تعداد بازديد : 404
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران