گل آنمون:شقایق نعمانی:Anemone

553

 گل آنمون با  نام علمی  Anemone hupehensis Hadspen Abundance گیاهی ست  دائمی ازخانواده Ranunculaceae بومی مرکز چین است، این گیاه با عناوین شقایق ژاپنی و گل باد نیز شناخته میشود. .با برگ های مرکب و این که برگهای آنمون سبز تیره , دارای بریدگیهای عمیق با برگچه های در حاشیه دندانه دار هستند. یعنی دارای دو نوع برگ پایه ای و ساقه ای می باشد و گلهای زیبا به رنگ قرمز، بنفش، سفید و بدون گلبرگ که دارای ۵ و یا بیشتر از ۵ کاسبرگ گلبرگ مانند است که سطح خارجی گلبرگ ‌ها نیز دارای کرک‌ های ابریشمی سفید رنگ استاندام زیر زمینی این گل اغلب ساقه ژوخه ای است و در برخی ریزوم دیده می شود.از مشخصات آن نداشتن گلبرگ و بریده بریده بودن برگ ها است که در فصول سرد سال یعنی از مهر تا اردیبهشت ماه به گل می نشیند. البته زمان گلدهی ان بسته به زمان کاشت ان متغیر می باشد و در برخی مواقع از اواسط تابستان تا اواخر تابستان گل های ان شکوفا می شوندزمان گلدهی در فضای باز به شرایط آب و هوایی غالب منطقه بستگی دارد و هر چه محیط کشت مرطوب تر و سرد تر باشد دیرتر گل می دهد اما با دوام تر خواهد بود. بسته به زمان کاشت می تواند در بهار و پاییز گل بدهد. برای گلدهی در پاییز، بذر آن باید در فروردین ماه کشت شود و از آنجا که جهت تندش بذر و رشد گیاه، دمای زیر ۲۰ درجه لازم است، این حالت محدود به مناطق با آب و هوای سرد اقیانوسی می شود.

گل آنمون یا شقایق نعمانی در خاک سبک و حاصل خیز و در محلی سایه- آفتاب رشد و نمو کرده تا چند روز دمای زیر صفر درجه را تحمل می کند. دمای مناسب برای آن  ۱۰-۵ درجه در شب و  ۱۸-۱۴ درجه در روز است. دمای  ۲۵ درجه باعث کاهش رشد و توقف گلدهی می شود. در شرایط گلخانه ای در تابستان جهت کاهش دما، سایه ایجاد می شود و در دیگر فصول نور کامل آفتاب لازم است. خاک آن باید مرطوب باشد ولی نباید زیاد آبیاری شود. برگ ها و نقطه رشد آن نباید خیس شود

گل ها را درست در زمانی که غنچه ها در حال باز شدن هستند می چینند و آنها را می توان به مدت ۲-۱ روز در دمای  ۷-۴ درجه در انبار نگهداری کرد و پس از خروج از انبار ۵-۳ روز دوام می آورند.

گونه های گل آنمون:

گل آنمون بومی مناطق مدیترانه است و در ایران ۴ گونه زیر تولید می شود.
1- A. coronaria

553

 
این گونه مهمترین گونه آن در ایران می باشدکه در انگلیسی به آن poppy Anemone  می گویند بومی مناطق مدیترانه ای اروپا و آسیا است. دارای ژوخه های فرفره ای شکل بوده و برگ ها خیلی بریدگی داشته و در پای بوته جمع شده اند و دارای دمبرگ بلند هستند. ساقه دارای گریبانی از ۳-۶ برگ چسبیده به هم و نیز یک دم گل است که همراه با مسن شدن گیاه دراز می شود. گل ها به شکل فنجان است که وسط آنها سیاه بوده، خود گلبرگ نما ها به رنگ های مختلف و به طور معمول به رنگ های قرمز، آبی یا سفید دیده می شوند.

2-A. blanda

 

 

نیز یکی دیگر از گونه های باغی مهم است که می تواند به عنوان گیاه گلدانی پیش رس شود. آنمون برای تزیین حاشیه های دائمی و نیز به عنوان گل بریدنی استفاده می شود. بومی آسیا، گل ها دارای ۱۰-۵ گلبرگ نمای باریک و کشیده، به رنگ سفید، آبی و یا صورتی بوده و از اسفند تا اردیبهشت ماه ظاهر می شوند. ژوخه های گرد و فرفره ای شکل تولید میکند.

A. japonica- 3

گل های قرمز رنگ داشته و دارای واریته های گل سفید و. قرمز پرپر نیز می باشد. از اواسط تابستان تا اواسط پاییز گل می دهد.
 

از دیگر گونه های آنمون می توان بهA. biflora ،A. caucasic و A. petiolulosa را نام برد.

 آلاله آسیایی Persian buttercup:

553                  553                                                                         


گونه پرپر آنمون تحت نام آلاله آسیایی Persian buttercup می باشد که بومی نواحی شرقی مدیترانه  در جنوب غربی آسیا، جنوب شرقی اروپا و شمال شرقی آفریقا می باشد.

آفات و بیماری های گل آنمون:

گل آنمون دچار آفت و یا بیماری خاصی نمی شود البته باید مراقب بودتا هنگام آبیاری برگ ها و نقاط مریستمی گیاه یعنی همان نقاط رشد آن خیس نشود چون در این صورت دچار پوسیدگی خواهد شد.


تکثیر گل آنمون:

                                                                                                                                   

این گل زیبا به وسیله جداسازی ژوخه و کشت بذر تکثیر می یابد .

تکثیر از طریق بذر:
بذر آنمون را از اوایل تا اواخر بهار در شاسی و در خاکی نرم و قوی کاشته روی بذر را با مختصری خاکبرگ الک شده می پوشانند. دمای مناسب جهت تندش بسته به رقم  ۲۰-۱۶ درجه است و دمای بیشتر مانع جوانه زنی می شود. اگر بذر ها پیش از کاشت ۱۰ روز به صورت مخلوط با شن مرطوب در دمای  ۱۲ درجه نگهداری شوند، باعث بهترین انتشار در سطح خاک و تسریع تندش می شود. پس از روییدن و رشد و نمو گیاهان، آن ها را در فصل پاییز در محل اصلی می کارند. در زمستان باید گیاهان را به وسیله برگ های خشک یا خزه از سرما محافظت نمود. طوقه گیاه در زمان نشاء کردن باید در سطح خاک قرار گیرد. جهت رشد مطلوب، دمای خنک لازم است و دمای بالا باعث کوتاهی ساقه و کوچکی گل می شود. گیاه در بهار سال بعد گل می دهد. در اصفهان بذر آن در اواخر تابستان یا اوایل پاییز در گلخانه سرد کشت شده که برخی گیاهان حاصل در بهار گل می دهند. با گرم شدن هوا گیاهان وارد خفتگی می شوند که باید آبیاری آنها متوقف شود. در پاییز آبیاری را شروع کرده که در بهار سال بعد حداکثر گلدهی را خواهند داشت.

 

تکثیر از طریق ژوخه:بیشتر ژوخه های تجاری از گیاهانی که یک یا دو سال پیش کاشته شده اند، بدست می آید. حداقل اندازه محیط ژوخه برای گلدهی ۳ سانتی متر است. در این روش ژوخه ها را طوری تقسیم می کنند که هر قسمت دارای جوانه باشد. این روش در ایام مختلف سال قابل اجرا است و گیاهان بدست آمده پس از ۶ ماهگل می دهند ولی از آنجا که این روش مشکل و سرعت افزایش نیز خیلی کند است و خطر آلودگی در اثر بریدن ژوخه ها وجود دارد، کمتر استفاده می شود.

شماره تماس:09126947735 لشگری
لشگری  : 09304266103
فاتح     :   09122275234
 

این گل زیبا به وسیله جداسازی ژوخه و کشت بذر تکثیر می یابد .

گل آنمون بومی مناطق مدیترانه است

از مشخصات آن نداشتن گلبرگ و بریده بریده بودن برگ ها است که در فصول سرد سال یعنی از مهر تا اردیبهشت ماه به گل می نشیند.

تعداد بازديد : 3555
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران