شیرخشت:Cotonaster 

553


درختچه ای زیبا همیشه سبز بادوام و مقاوم از خانواده گلسرخیان که  به فرانسوي Cotoneaster و به انگليسي Rockspray گفته مي شود كه Cotoneum در لغت به معناي به و asterبه معناي شباهت است و به علت شباهتي كه برگهاي اين گياه با برگ درخت به دارد به اين نام موسوم شده است .اين گياه داراي گونه هاي مختلفي است و در مناطق مختلف ايران با نامهاي محلي مختلفي شناخته مي شود از جمله در منجيل و قوشخانه رازقي و ايرقي ، در ارسباران چالقه، چالگو و چالقي در كتول كرچوب، در پل زنگوله و سياه بيشه خرپنو و وجرد، در آمل و كجور وجل ، شيرين سو قزوين شوير و آره جوره، در رودبار «بجا» ، در مريوان ارغوان، در عمارلو وشور و راشگر ، در دره كرج شيرخشتو در آذربايجان غربي داغ هيواسي و دارگيزيك و در سردشت بوق مي باشد. تمام گونه هاي اين گياه شير خشت نمي دهد و از برخي گونه هاي آن شيرخشت مي گيرند.

انواع شیرخشت ها در بهار گلهای کوچکی می دهند و همه ی آنها به خاطر خوشه های زیبای میوه های سرخِ آلبالوییِ آن،که از پاییز تا زمستان بر بوته می درخشند،پرورش داده می شوند.این بوته ها،بسته به نوع و اقلیم،۵ تا ۱۰ سال طول می کشد تا به بلوغ برسند و همه ی انواع آن پُردوام و پُرعمراند و از ابتدای زندگی گل می دهند.این درختچه های سخت،بسیار مفید و خوب هستند،اما اگر نزدیک فضای باز زندگی می کنید به پرورش آن اقدام نکنید،زیرا میوه ها باعث جلب پرندگان می شوند،که بذر آن را به هرجا نیز می پراکنند و مدتی بعد گیاهِ شیرخشت همه جا را فرا می گیرد.
به انواع اقلیم ها،جز نواحیِ بسیار گرم،تحمل نشان می دهد،ولی بهترین رشد را در آب و هوای خنک و مرطوب دارد.وجود آفتاب کامل بهترین وضعیت است.بخشی از روز،سایه را تحمل می کند،اما از تراکم گیاه کاسته می شود.

خاک های فقیر را تحمل می کند،اما بهترین وضعیت را در خاک های خوبی خواهد داشت که مقداری مواد آلی به آن افزوده باشند.

از اواسط تا اواخر بهار گلهای خیلی کوچک و اغلب سفید و صورتی تولید می کند.در اوایل پاییز تا اواسط زمستان همه ی میوه های آلبالو مانندِ بسیاری از گونه ها رنگ دار می شوند.

هرس درختچه شیرخشت:

بهترین زمان پیرایش اواخر زمستان است.می توان درسایر ماهها نیز آن را هرس کرد،اما در این صورت گلهای کمتر و،در نتیجه،میوه های کمتری در بهار آینده خواهید داشت.

شماره تماس:09126947735 لشگری Cotoneaster nummularia  :

درختچه ای ست که میوه آن ارغوانی رنگ  و تخم مرغی شکل است به ابعاد 7-8 میلیمتر که از آن شیرخشت گرفته می شود و در دره کرج تا ارتفاعات هزاربند،در دامنه های البرز،امامزاده داوود ،جنگل های ززربین،دره چالوس و رودبار انتشار دارد.

 

 

شیرخشت رونده:Cotoneaster horizontalis Dencne 

553553

درختچة كوتاه و گسترده روي زمين زينتي است. بومي چين است و برگهاي آن براق، شاخه ها خوابيده روي زمين، ميوه ها سرخ رنگ  که این رقم تقریبا روی زمین خوابیده است  دارای میوه های آلبالویی رنگ که از پاییز تا زمستان روی درخت است و در باغچه ها براي تزيين كاشته مي شود. اين گونه در سالهاي قبل از 1320 به ايران وارد شده و در باغچه ها و گل كاري ها كاشته مي شود.


 Cotoneaster discolor Pojark  :

 اين درختچه در شاهوار كوه گرگان، رودبار، خراسان، دامنه هاي كوه بينالود و تربت جام انتشار دارد.

      
 Cotoneaster hissarica Pojark :

اين درختچه در افغانستان، پاكستان و شمال ايران انتشار دارد. در ايران در جنگل  گلستان بين مينودشت و بجنورد و دره چالوس، در حسن آباد دشت نظيز و در بانة كردستان ديده مي شود.

  Cotoneaster multiflorus Bge :

اين درختچه در جنگلهاي خزر در طالش و در افغانستان ديده مي شود و در بين پيرانشهر و سردشت در ارتفاع 1400 متر مي رويد.

Cotoneaster luristanica Klotz :

درختچه اي است كه در كردستان، اطراف همدان، نهاوند ، اراك ، دو رود، بيشه در لرستان و بختياري تا تل خسروا انتشار دارد.  

Cotoneaster Kotschyi Klotz :

كه در تركيه و ايران انتشار دارد. در ايران در ارتفاعات الموت و در كرمان در جبال بارز بين بم و جيرفت و در كوه نصر و در اطراف دماوند ديده مي شود. به آب زياد احتياج ندارد و فقط در فصل گرما، بايد آبياري شود.

 آفات و بیماری شیرخشت:

درختچه شیر خشت اگر خوب تغذیه شود گیاه مقاومی است ولی درصورت عیف بودن ممکن است به انواع قارچ ها و افات دچار شود.

تکثیر درختچه شیرخشت:

از طریق کاشت بذر پس از سرمادهی و خراش بذور و نیز گرفتن قلمه نیمه خشبی در پاییز و نیز خوابانیدن سرشاخه ها در خاک سبک در فصل بهار قابل تکثیر است.

کاربرد درختچه شیرخشت:

این درختچه در فضای سبز،پارک ها،حاشیه ها،بولوارها و میادین کاربرد دارد و نیز بعنوان پرچین و بدلیل هرس پذیری خوب از آن برای فرمدهی و ایجاد اشکال زیبا در فضای سبز استفاده می شود و با گل های زیبا و میوه های قرمز دارای زیبایی جالب توجه است.

 


 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

از طریق کاشت بذر پس از سرمادهی و خراش بذور و نیز گرفتن قلمه نیمه خشبی در پاییز و نیز خوابانیدن سرشاخه ها در خاک سبک در فصل بهار قابل تکثیر است.

بهترین زمان پیرایش اواخر زمستان است.می توان درسایر ماهها نیز آن را هرس کرد،اما در این صورت گلهای کمتر و،در نتیجه،میوه های کمتری در بهار آینده خواهید داشت.

به فرانسوي Cotoneaster و به انگليسي Rockspray گفته مي شود كه Cotoneum در لغت به معناي به و asterبه معناي شباهت است و به علت شباهتي كه برگهاي اين گياه با برگ درخت به دارد به اين نام موسوم شده است

از خانواده گلسرخیان

تعداد بازديد : 1640
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران