گل رز چینی:گل ختمی چینی:Hibiscus rosa-sinensis:Rosemallows

 

رز چینی یا ختمی چینی که بنام چای ترش هم شناخته می شود گیاهی علفی یکساله و چند ساله  گلدار از خانواده Malvaceae و بومی جنوب شرقی آسیا و دارای گل ها بزرگ که ارتفاع آن به حدود 2 متر می رسدو تا حالا 200 گونه از آن شناخته شده است و در کل دنیا مخصوصا هند ،استرالیا،مالزی و خیلی از کشور های گرمسیری کاشته می شود برگ های آن دارای سه تا پنج لوبه بوده برنگ سبز براق  و به صورت متناوب روی شاخه ها می رویندو مانند کلیه گیاهان خانواده پنیرکیان پرچم ها تولید لوله ای نموده  است که مادگی از وسط  آن ها عبور مینماید،مادگی دراز واز جام گل بیرون زده  و کاملا آشکار است و رنگ گل های آن  از رنگ  سفید گرفته تا رنگ زرد و نارنجی و صورتی ولی در واریته اصلی به رنگ قرمز و بسیار محکم و استوار و فاقد هر گونه عطر و بویی است و ارقام متعددی از این گل موجود هستند و دوران گلدهی از اواسط بهار تا اواسط  پاییز است .
                                                                                                                                                                                                                                     به آفتاب کامل یا نور بسیار بالا و سایه جزئی نیاز دارد و گونه گرمسیری از این خانواده  نمی تواند سرمای پاییزه و زمستانی مناطق مختلف ایران را تحمل کند البته بعضی واریته ها توانایی تحمل سرما را به مدت کوتاه دارند ولی باز نمی توانند سرمای زیر صفردرجه را برای بیشتر ازیک یا دو روز تحمل کنند و می بایست در ایام سرد سال در جایی که نور خورشید بتواند به گل ها برسد و با دمای تقریباً ۱۵ درجه سانتیگراد و یا بیشتر نگهداری شود.


دوام گل روی بوته بسیار کم است و زود پژمرد ه می شود ، ولی چنانچه به خوبی از آن مراقبت شود ، از اول بهار تا آخر پاییز مرتباً شکوفه های جد ید تولید می کند و گلد ان آن همیشه پرگل است و گل های سفید ، نارنجی، زرد ، قرمز پررنگ و صورتی آن فقط روی شاخه های یک ساله ظاهر می شودگل رز چینی د ر شرایط مناسب و د ر فضای آزاد تا بیست و پنج سال عمر می کند ، شرایط پرورش آن بسیار آسان است و با هر موقعیت و شرایطی خود را تطبیق می د هد . این گیاه باید د ر محل پرآفتاب و د ر مقابل نور مستقیم خورشید قرار گیرد نور آفتاب برای آن مناسب است، فقط د ر وسط روز تابستان باید آن را محفوظ نگهد اشت.و احتیاج د ارد که به طور مرتب و هر هفته به آن کود تقویتی د اد ه شود . سطح خاک گلد ان باید همیشه مرطوب و د ر زمستان فقط د و مرتبطه آبیاری د ر هفته کافی ست و خاک گلد ان هیچگاه نباید خشک شود .و احتیاج به طی د ورهٔ استراحت زمستانه د ارد . مقد ار آب مورد نیاز آن به مراتب کم شد ه و فقط هفته ای یک تا دو مرتبه به آن آب می د هند .د ر زمستان د مای کمتر از ۸ تا ۹ د رجه به آن لطمه می زند .

کاربرد گل رز چینی:

                                                                        
                                                                                                         

گل رز چینی یا همان ختمی چینی بصورت گلدانی در هوای مناسب در فضای بیرونی و در فصل سرد میتواند زینت بخش خانه ها و تراس ها باشد که البته ممکن است در درون خانه بعلت کمبود نور خورشید گلدهی خوبی نداشته باشد ولی در مناطق گرمسیری بعنوان یک گل زیبا در فضای سبز،پارک ها و بولوارها و میادین می باشد.این گل زیبا در اصل مناسب برای گلخانه یا حیاط یا تراس و بالکن هستش که اگر  داخل منزل بیاید  گل نخواهد داد  و به مرور برگها زرد می شوند.

خواص درمانی گل رز چینی:

گل رز چینی علاوه بر زیبایی آن دارای خواص درمانی نیز هست که نـوشـيـدنـي ايـن گياه كاهش‌دهنده فشار خون، خـنـك‌كـنـنـده بـدن، رقـيـق و تـصـفـيـه‌كـنـنده خون، كـنترل‌كننده كلسترول خون، اختلالات كبدي و صفرايي و همچنين آرام بخشي مناسب مي‌باشد و برعكس چاي كه باعث دفع آهن مي‌شود چاي ترش خود يكي از منابع غني آهن به شمار مي‌آيد.
 

هرس گل رز چینی:

اگر خواهان گل های زیاد و زیبا روی شاخه ها هستید باید هرس کنید که باید در اواخر زمستان ارتفاع  شاخه ها  را به نصف کاهش دهید   و محل قطع را به منظور  جلوگیری از ورود عوامل بیماری زا با گرد  گوگرد ضد عفونی نموده و با وازلین سطح آن را بپوشانید.
 

آفات و بیماری های گل رز چینی:

 

                                                                        
از آفت های مهم آن شته و عنکبوت قرمز  است که باید با سموم مالاتیون ۵/۲ د ر هزار و یا د یازتیون یک د ر هزار سمپاشی کرد . از آفت دیگر آن کنه ریز قرمز است که باعث می شود برگها جلای خود را از دست بدهد و سطح زیرین انها پراز تار عنکبوت باشد با پارچه  و یا اسفنج  آغشته به سم کنه کش  سطح زیرین برگها را تمیز نموده و در صورت لزوم هر چهارده روز یک بار تکرار کنید تا علایم برطرف گردند تامین رطوبت  در کاهش آفت موثر است.

از عوارض آن اگرغنچه ها قبل از باز شدن سقوط میکنند  ویا برگ ها پیچیده شده است چون هوا خشک  است، در تابستان غبارپاشی  روزانه را  با آب ولرم  و بدون املاح  فراموش نفرمایید در زمستان هفته ای یکبار غبارپاشی  نمایید تنظیم درجه حرارت  مطلوب  در تمام طول سال در بهتر شدن کیفیت گلها موثر است.

و اگر زخمهای سفید پنبه ای  شکل روی  برگها و در قاعده آنها مشاهده میگردند  حشره آفت عامل  آن است ، با پارچه  و پنبه  آغشته به سم  حشره کش نفوذی زخمها را خیس نموده  تا علایم  برطرف گردند.

اگر نقاط سیاه رنگ روی برگها مشاهده میگردد عامل آن استفاده  از مواد براق کننده شیمیایی است از انها استفاده ننموده و برگها را با غبارپاشی تمییز نمایید و اگر برگها رنگ پریده هستند نور کافی نیست  گیاه را به محل روشنتری و خارج از اشعه  مستقیم آفتاب  قرار دهید و اگر احتمالا درتابستان برگها ی  سبز سقوط میکنند آبیاری   بیش از اندازه و احتمالا  ریشه درحال پوسیدن است ، زهکش را بازدید و اجازه دهید  که سطح خاک در فاصله ی دو آبیاری خشک سپس  آبیاری  نمایید، اگر این علایم  در زمستان مشاهده گردند  به علت سردی هوا است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.

تکثیر ختمی چینی یا رز چینی: 

                                                                           
                                                                                                         

گل رز چینی از طرق قلمه سبز ،نیمه خشبی و چوبی و نیز از طریق بذر و پیوند قابل تکثیر است و نیز میتوانید د ر اواخر بهار، سرشاخه ها را که قطع می کنید ، د ر ماسه شسته و خاک برگ نرم پوسید ه قلمه بزنید.
 

شماره تماس:
09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

           

گل رز چینی از طرق قلمه سبز ،نیمه خشبی و چوبی و نیز از طریق بذر و پیوند قابل تکثیر است و نیز در اواخر بهار، سرشاخه ها را که قطع می کنید ، د ر ماسه شسته و خاک برگ نرم پوسید ه قلمه بزنید.

در اواخر زمستان ارتفاع  شاخه ها  را به نصف کاهش دهید   و محل قطع را به منظور  جلوگیری از ورود عوامل بیماری زا با گرد  گوگرد ضد عفونی نموده و با وازلین سطح آن را بپوشانید.

كاهش‌دهنده فشار خون، خـنـك‌كـنـنـده بـدن، رقـيـق و تـصـفـيـه‌كـنـنده خون، كـنترل‌كننده كلسترول خون، اختلالات كبدي و صفرايي و همچنين آرام بخشي مناسب مي‌باشد و برعكس چاي كه باعث دفع آهن مي‌شود چاي ترش خود يكي از منابع غني آهن به شمار مي‌آيد.

تعداد بازديد : 1105
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران