تاکسوس لوله ای:Cephalotaxus harringtonia

553

  درختچه ای از خانواده Cephalotaxaceae و بومی شرق آسیا در ژاپن که البته فسیل آن در آمریکا و اروپا نیز یافت شده است درختچه ای دوپایه با تنه ای ستونی شکل که از پایین چندشاخه شده و شاخه های اصلی به موازات هم رشد میکنند با تاجی کمی گسترده با حداکثر ارتفاع 5 متر با برگ هایی سوزنی شکل نوک تیز که روی آن برنگ سبز تیره  و زیر آن کمی روشن تر است که بعد ارغوانی و سپس قهوه ای رنگ می شود  که دمای تا 10-درجه سانتی گراد را متحمل است و خشکی را نیز تحمل میکند .
 

خاک مورد نظر برای این گیاه خاک سبک با زهکشی خوب و غنی از مواد غذایی هست. اسیدیته بالا و خاک خیس زیاد مناسب نبوده  و موجب زردی برگها میشودو باید  بین دو آبیاری زیر سطح خاک خشک شود ترکیب خاک مناسب  این درختچه ترکیب ماسه و خاک برگ و پیت ماس یا ماسه و خاکبرگ و کود می باشد  و بهترین pH خاک نیز بین ۶ و ۷ مناسب است .

شماره تماس: 09126947735 لشگری

هرس تاکسوس لوله ای:

این درختچه دارای رشد کند است  در سال حدود 30 سانتیمتر ولی چون درختچه ایست با برگ های سوزنی زبر و خشن و پرپشت هرگونه سطح هرس را تحمل می کند ولی برای جلوگیری ازآفتاب سوزی برگ ها بهتر است زمان هرس اواخر تابستان و اوایل پاییز باشد.


آفات و بیماری تاکسوس لوله ای:

آبیاری زیاد در این گیاه باعث خفگی ریشه و عامل بروز قارچ فیتوفتورا می باشد که با خشک شدن خاک و چیدن برگ های خشک و استفاده از قارچکش درمان می شود. و خشکی و سرخی برگ ها بعلت قارچی بنام کریپتوکالین است که با قارچکش درمان می شود و حمله سوسک برگخوار و سوسک سپردار از آفات دیگر است که با سموم شیمیایی مثل متاسیستوکس سمپاشی باید شود.


کاربردتاکسوس لوله ای:


تک درخت زینتی در پارک ها،فضای سبز، کاشت توده ای، باغ صخره ای، پرچین 

تکثیرتاکسوس لوله ای:

553

دانه پایه نر و پایه ماده تاکسوس لوله ای

بذر که  بدلیل دو پایه بودن گیاه بسیار مشکل است ولی بهترین روش تکثیر همان قلمه نیمه چوبی می باشد.


 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

بذر که  بدلیل دو پایه بودن گیاه بسیار مشکل است ولی بهترین روش تکثیر همان قلمه نیمه چوبی می باشد.

برای جلوگیری ازآفتاب سوزی برگ ها بهتر است زمان هرس اواخر تابستان و اوایل پاییز باشد.

خاک مورد نظر برای این گیاه خاک سبک با زهکشی خوب و غنی از مواد غذایی هست. اسیدیته بالا و خاک خیس زیاد مناسب نبوده  و موجب زردی برگها میشود

تعداد بازديد : 2293
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران