تاکسوس لوله ای:Cephalotaxus harringtonia

  درختچه ای از خانواده Cephalotaxaceae و بومی شرق آسیا در ژاپن که البته فسیل آن در آمریکا و اروپا نیز یافت شده است درختچه ای دوپایه با تنه ای ستونی شکل که از پایین چندشاخه شده و شاخه های اصلی به موازات هم رشد میکنند با تاجی کمی گسترده با حداکثر ارتفاع 5 متر با برگ هایی سوزنی شکل نوک تیز که روی آن برنگ سبز تیره  و زیر آن کمی روشن تر است که بعد ارغوانی و سپس قهوه ای رنگ می شود  که دمای تا 10-درجه سانتی گراد را متحمل است و خشکی را نیز تحمل میکند .

خاک مورد نظر برای این گیاه خاک سبک با زهکشی خوب و غنی از مواد غذایی هست به اسیدیته بالا و خاک خیس زیاد مناسب نبوده  و موجب زردی برگها میشودو باید  بین دو آبیاری زیر سطح خاک خشک شود ترکیب خاک مناسب  این درختچه ترکیب ماسه و خاک برگ و پیت ماس یا ماسه و خاکبرگ و کود می باشد  و بهترین pH خاک نیز بین ۶ و ۷ مناسب است .

شماره تماس: 09126947735 لشگری

هرس تاکسوس لوله ای:

این درختچه دارای رشد کند است  در سال حدود 30 سانتیمتر ولی چون درختچه ایست با برگ های سوزنی زبر و خشن و پرپشت هرگونه سطح هرس را تحمل می کند ولی برای جلوگیری ازآفتاب سوزی برگ ها بهتر است زمان هرس اواخر تابستان و اوایل پاییز باشد.


آفات و بیماری تاکسوس لوله ای:

آبیاری زیاد در این گیاه باعث خفگی ریشه و عامل بروز قارچ فیتوفتورا می باشد که با خشک شدن خاک و چیدن برگ های خشک و استفاده از قارچکش درمان می شود. و خشکی و سرخی برگ ها بعلت قارچی بنام کریپتوکالین است که با قارچکش درمان می شود و حمله سوسک برگخوار و سوسک سپردار از آفات دیگر است که با سموم شیمیایی مثل متاسیستوکس سمپاشی باید شود.


کاربردتاکسوس لوله ای:


تک درخت زینتی در پارک ها،فضای سبز، کاشت توده ای، باغ صخره ای، پرچین
تکثیرتاکسوس لوله ای:

دانه پایه نر و پایه ماده تاکسوس لوله ای

بذر که  بدلیل دو پایه بودن گیاه بسیار مشکل است ولی بهترین روش تکثیر همان قلمه نیمه چوبی می باشد.


 

شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163
مالمیر   : 09384398752 

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران