باران طلایی

     (Koelreuteria ) کلوتریا

553


    درخت باران طلایی  با نام علمی Koelreuteria paniculata یک درخت برگریز است و از خانواده Sapindaceae می باشد که یک گونه از سرده باران طلایی می باشد  در هند به آن درخت افتخار می‌گویند، در چین هم آن را درخت اطلس نما می‌خوانند. درخت در تابستان یا پاییز گل های زرد رنگ بسیار زیبایی تولید می‌کند و برگ هایی شبیه پر دارد. درخت باران طلایی در پاییز میوه هایی تولید می‌کند که درون این میوه ها پر از دانه است. دانه ها را به صورت برشته شده مصرف می‌کنند. این درخت یک درخت زینتی بسیار زیبا و محبوب است. درخت باران طلایی برگ ها، گل ها و میوه های بسیار زیبایی به وجود می‌آورد و از این درخت برای تزیین باغچه ها، فضای سبز، پارک ها و ... استفاده می‌شود. درخت باران طلایی یک درخت مقاوم است و می‌تواند گرما را تحمل کند، همچنین توانایی رشد در خاک های فقیر را نیز دارد.


  این گیاه دو رقم paniculata و apiculata  دارد. درخت چینی یا درخت باران طلایی گونه ای سریع الرشد می باشد و بسیار زیبا است. درخت چینی از لحاظ نوری باید در شرایط آفتاب کامل کاشته شود و گل آن در ماه های خرداد و تیر گل های زرد درخشان به قطر ۱٫۵ سانتیمتر با بن نارنجی رنگ به صورت گل آذین های پانیکول منشعب به طول حدود ۴۰ سانتیمتر شکوفا می شوند.
 

 

 شماره تماس: 091126947735 لشگری


کاشت درخت باران طلایی با بذر:

 
قبل از کاشت باید بذرها را به مدت 24 تا 48 ساعت در آب گرم خیساند تا بذرها متورم شوند. این کار را باید در پاییز انجام داد. بذرها دارای پوسته سختی هستند و به سختی متورم می‌شوند، پوسته بذرهایی که بعد از 48 ساعت متورم نمی‌شوند را با یک چاقوی تیز خراش دهید تا متورم شوند. بذرهایی که تازه جمع آوری شدند خیس نمی‌خورند. کمپوست مرطوب پوست درخت یا پیت ماس مخلوط شده با مقداری ورمیکولیت پرلیت را در کیسه های پلاستیکی کوچک بریزید، سپس بذرهای متورم شده را در این مخلوط قرار دهید و کیسه پلاستیکی را ببندید. کیسه پلاستیکی را به مدت سه یا چهار ماه در یخچال نگه دارید.بعد از گذشت سه یا چهار ماه، بذرها را از یخچال خارج کنید و آن ها را به عمق یک یا دو برابر عرض خود بکارید. چندین گلدان 8 سانتی متری را با مخلوط پیت ماس و شن و ماسه نیمه درشت پر کنید. (به جای شن و ماسه می‌توان از ورمیکولیت یا پرلیت استفاده نمود)گلدان ها را در یک مکان روشن قرار دهید (گلدان ها نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند). دمای مناسب برای جوانه زنی بذر درخت باران طلایی 21 تا 23 درجه سانتی گراد است. گلدان ها را با یک پلاستیک روشن و تمیز بپوشانید. زمانی که خاک شروع به خشک شدن کرد، آن را مرطوب کنید. جوانه زنی معمولا 30 تا 60 روز طول می‌کشد، اما ممکن است کمتر از 30 روز هم جوانه زنی انجام شود.بعد از دیدن جوانه ها، بلافاصله پوشش پلاستیکی را حذف کنید. مخلوط خاک را مرطوب نگه دارید. زمانی که نهال ها به اندازه ای بزرگ شدند که در دست بیایند آن ها را به گلدان های 15 سانتی متری منتقل کنید. هر نهال را در یک گلدان بکارید. در تابستان گلدان ها را در خارج خانه در سایه قرار دهید و هر زمان که 2 سانتی متر از سطح خاک خشک شد به آن آب بدهید.نهال ها را در پاییز به زمین منتقل کنید. یک مکان که 6 تا 8 ساعت نور مستقیم خورشید دریافت می‌کند را برای کاشت انتخاب کنید. این درخت در سایه رشد مطلوبی نخواهد داشت. خاکی که درخت باران طلایی در آن کاشته می‌شود باید زهکشی خوبی داشته باشد. برای جلوگیری از اختلال در ریشه، نهال ها را با خاکی که در گلدان است به زمین منتقل کنید. یک گودال به اندازه گلدان در زمین حفر کنید و نهال را همراه با خاک در گودال قرار دهید. فاصله بین نهال ها را 4.5 متر در نظر بگیرید. درخت باران طلایی در اکثر خاک ها قادر به رشد است و محدوده وسیعی از PH را می تواند تحمل کند (4.5 تا 8). اما PH مناسب برای رشد درخت باران طلایی 6.5 تا 7.2 می باشد.
 
 

  کاشت باران طلایی با قلمه ریشه:

   با گرفتن قلمه ریشه به اندازه چهار سانتی متر در اواخر آدر تا اوایل دی و قرار دادن آن بطور افقی در گلدان و نگهداری در شاسی گرم و یا گلخانه در خاک مخصوص ریشه زایی میتوان اقدام به تکثیر باران طلایی کرد.


شماره تماس: 091126947735 لشگری

 
 

553

نمای پاییزی درخت باران طلایی

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

 

گرفتن قلمه ریشه به اندازه چهار سانتی متر در اواخر آدر تا اوایل دی و قرار دادن در گلدان و نگهداری در شاسی گرم در خاک مخصوص ریشه زایی میتوان اقدام به تکثیر باران طلایی کرد.

تعداد بازديد : 3730
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران