تکثیر درختان میوه از طریق خوابانیدن زمینی:fruit propagation by Ground Layering


انواع روش های خوابانیدن زمینی برای تکثیر درختان میوه به شرح زير ميباشد:

۱-روش خوابانیدن ساده شاخه درختان میوه

۲-روش خوابانیدن نوک شاخه درختان میوه

۳-روش خوابانیدن مارپیچی شاخه درختان میوه

۴-روش خوابانیدن تپه ای شاخه درختان میوه

زخم زنی پوست درخت بمنظور ریشه زایی:

 همه روش های خوابانیدن شاخه به منظور تکثیر درختان میوه بجز اینکه شامل گیاهی ست که باید بطور طبیعی دارای ریشه باشد بمنظور تشویق ریشه دهی ساقه و شاخه زخم زنی شود.زخم زنی شاخه براحتی شامل برداشتن یا بریدن قسمتی از پوست آن است یا پوست کندن قسمت کوچکی از ساقه و برش شیب دار داخل ساقه است یا پیچاندن ساقه تا ترک نازکی بردارد.این زخم در محلی که ریشه می خواهد جوانه بزند باید ایجاد شود.

استفاده از هورمون ریشه زایی در تکثیر خوابانیدن هوایی شاخه:

تشکیل ریشه با پوشاندن محل زخم با ژل ریشه زایی  که حاوی هورمون های طبیعی جوانه زنی ریشه است بیشتر تقویت می شود. در خوابانیدن زمینی همراه با آبیاری می توانید محلول ریشه زایی را به آن تا زمانیکه خوب ریشه بزند اضافه کنید 

۱-روش خوابانیدن ساده شاخه درختان برای تکثیر:

این روش معمولاُ در فصل پاییز یا اوایل بهار انجام می شود.یک شاخه با یک یا دو سال سن انتخاب کنید آن را زخمی کنید و به سمت زمین خم کنید.به زمین گیر دهید و با کمی خاک آن را بپوشانید.در ادامه شما می توانید  گودال کم عمق حفر کنید و شاخه را داخل آن قرار دهید.گیاه دختری معمولا آماده جدا شدن از گیاه مادری بعد از چند ماه تا یک سال است. در پاییز می توانید آن را بطور جداگانه در گلدانی بکارید یا اینکه تا بهار صبر کنید و بطور مستقیم آن را در زمینی که شرع به گرم شدن است بکارید.

۲-روش خوابانیدن نوک شاخه درختان برای تکثیر:

به منظور تکثیر با این روش ایتدا گودالی به عمق ۷-۸ سانتیمتر  حفر کنید و نوک شاخه را داخل آن قرار دهید و روی آن را با خاک بپوشانید به همین راحتی و زمانی که ریشه داد آن را از پایه مادری جدا کنید و در محل مورد نظر یا داخل گلدان بکارید. 

۳-روش خوابانیدن مارپیچی شاخه درختان برای تکثیر:

این روش مانند روش ساده خوابانیدن انجام می شود فقط اینکه از چند ناحیه از همان شاخه ریشه بیرون می زند.این روش برای درختانی که شاخه های بلندی در هرسال تولید می کنند بسیار روش خوبی ست چون چند گیاه دختری بوجود می آید برای این روش بین جوانه ها را زخمی کنید و در خاک مدفون کنید مانند روش خوابانیدن ساده این روش بخصوص برای گیاهانی از خانواده مو مانند انگور ، گلایسین و درختچه کلماتیس کاربرد دارد.

 

  • ۴-خوابانیدن چهار پایه ای تنه درختان برای تکثیر: 

  • در این روش از خوابانیدن باید درخت را در فصل بهار  هرس شدید کرد و تنه درخت را زیر خاک کرد زمانی که شاخه های جدید حدود ۱۰ -۱۵ سانتیمتر رشد کرد ریشه ها نیز رشد کرده اند . در پاییز بعدی خاک ها را از روی گیاه کنار بزنید و هر شاخه را جدا کنید و بطور جداگانه بکارید . این روش برای درخت سیب، ماگنولیا،اسپیره و کوتوناستر کاربرد دارد.

۵-روش فرانسوی خوابانیدن شاخه زمینی برای تکثیر درختان:

یک نوع از روش های مارپیچی است که از یک شاخه چند گیاه جدید بوجود می آید . بعد از یک هرس شدید شاخه در اوایل بهار اجازه بدهید که برای یک ساله شاخه ها رشد کنند و در بهار سال بعد نوک شاخه ها را تمیز کنید و برگ های آن را جدا کنید آنرا خم ککرده و بطور افقی داخل خاک زمین قرار داده و آن را دفن کنید.هر شاخه ریشه هایش را تولید کرده و تعداد زیادی شاخه از ساقه های عمودی بوجود آمده جوانه می زند و در آخر این شاخه ها را در طول تابستان بصورت تپه ای به عمق ۱۰ سانتیمتر روی آن را خاک بریزید.در پاییز این شاخه ها را جدا کرده و بطور جداگانه بکارید.

۶-روش خوابانیدن تپه ای شاخه درختان برای تکثیر:

این روش خیلی شبیه روش مارپیچی ست بجز اینکه نیازی نیست که هرس شدید انجام دهید و ریشه دهی در طول چند ماه رخ می دهد.در بهار فقط چند سانتیمتر از شاخه یا نوک شاخه را در خاک دفن کنید اواخر تابستان ریشه ها شکل میگیرند آنها را از خاک بیرون بکشید از گیاه مادری جدا کنید و  انها را به مکان مورد نظر انتقال دهید.
این روش برای گیاهان دائمی،چوبی بسیار کاربرد دارد.

منبع:https://www.groworganic.com/organic-gardening/articles/how-to-propagate-plants-by-layering

 


برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری:09304266103  

فاتح     :09122275234

  •  
تعداد بازديد : 1797
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران