آشلانتوس:Alternanthra

آشلانتوس گیاهی از تیره آمارانتوس است که سال ها در ایران کشت وکار می شود و کشت آن در حاشیه های گلکاری شمال کشور رایج است. گیاهی چندساله است که به صورت یک ساله کشت و کار می شود. بسیار کوتاه است و به خاطر برگ های آن که به رنگ سبز زیتونی و زرد، باریک و قاشقی شکل است کشت می شود. برگ ها به طول ۲.۵ سانتی متر و دارای لکه هایی به رنگ قرمز، بنفش و برنزی است. گل های آن سفید و غیر قابل تشخیص بوده و روی سنبله جانبی تشکیل می شوند. به سرما حساس است و به خاک مرطوب با زه کشی مناسب نیاز دارد. برای ایجاد رنگ مطلوب در برگ ها به نور کامل آفتاب احتیاج دارد.

آشلانتوس بیشتر به خاطر برگهای قرمز زرشکی وزیبایی که دارد کاشته میشود و به‎عنوان گیاه زراعی دانه‎ای (جهت استفاده از دانه‎ها) و گاهی به‎عنوان علوفه‎ دامی در تعدادی از کشورهای دنیا از جمله پرو، اکوادور، آرژانتین، چین، آمریکا و … کاشته می‎شود.

گیاه تاارتفاع ۱۰۰ سانتیمتر و گاهی تا ۱۵۰ سانتیمتر رشد می‎کند و برای رشد مناسب به آفتاب کامل نیاز دارد.آشلانتوس نیاز به نور کامل خورشید دارد و در شرایط نیم‎سایه رشد مناسبی ندارد. گیاه در نور ضعیف اندام‎ها و گل‎آذین ضعیفی تولید می‎کند. به‎دلیل اینکه یک گیاه C4 است بنابراین راندمان تولید در این گیاه بالا می‎باشد.برای بهره گیری از توانایی بالقوه گیاه، آب و مواد غذایی، دما و نور کافی باید در اختیار گیاه قرار گیرد. گیاه روزکوتاه است و رشد زایشی  آن یعنی به گل رفتن آن معمولاً با کوتاه شدن روزها در اوایل تابستان آغاز می‎گردد.گیاه در هر دو منطقه خشک و مرطوب به‎آسانی پرورش می‎یابد.برای جلوگیری از تنش در شرایط خشک، آبیاری باید به‎طور منظم صورت گیرد.

آشلانتوس برای تولید مناسب و انجام فرایند فتوسنتز نیاز مبرمی به دمای مناسب دارد بنابراین یکی از عوامل محدودکنندهنمایید دماهای پایین می‎باشد. دمای مناسب رشد در این گیاه ۲۰-۳۰ درجه سانتیگراد و حتی کمی بیشتر است.با وجود این، به‎خوبی با مناطق مختلف کشور سازگار شده است.دماهای زیر ۱۵ درجه سانتیگراد مناسب رشد این گیاه نیستند و محدود کننده رشد محسوب می‎شود. در دمای ۴ درجه سانتیگراد رشد گیاه متوقف می‎شود و در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد از بین می‎رود.

 

 در مناطق معتدل می‎توان قبل از آغاز بهار گیاه را در داخل خانه و یا گلخانه کشت نمود و در اوایل بهار آن را به زمین اصلی منتقل نمود. بسته به منطقه کاشت، گیاه ۶۰-۱۱۰ روز پس از کاشت وارد مرحله گلدهی می‎شود که در شرایط ایران گلدهی ۲-۳ ماه به طول می‎انجامد.

.گونه‎های متعددی از این جنس به‎صورت طبیعی و خودروی در ایران رویش می‎یابند که در موارد بسیاری به‎عنوان گیاهان هرز باغ‎ها و مزارع مطرح هستند. قدرت رشد سریع، توانایی تولید بذر زیاد و سازگاری با اقلیم‎های متنوع رمز موفقیت این گیاه می‎باشد؛ به‎طوری که از ارتفاع صفر در کنار دریا تا ارتفاعات ۳۵۰۰ متری مناطق کوهستانی دیده می‎شوند.

بیماریها و آفات آشلانتوس:

پوسیدگی ریشه و لکه برگی از شایع‎ترین بیماری‎های گیاه می‎باشند که ناشی از آلترناریا و مایکوپلاسما می‎باشند. برای مقابله با این بیماری‎ها توصیه می‎شود از تراکم مناسب، عدم استفاده از آبیاری بارانی، حذف برگ‎ها و شاخه‎های اضافه (به هیچ عنوان سرشاخه اصلی را هرس نکنید) به‎منظور کاهش رطوبت در کانوپی، استفاده از سموم قارچ کش و …استفاده ‎شود.از آفات این گیاه هم میتوان از لارو آگروتیس و اِمنیا  را نام برد که در مرحله جوانه‎زنی خسارات زیادی وارد می‎کنند و  همچنین کرم‎های برگ‎خوار، سرخرطومی، ملخها و شته‎ها ازجمله مهم‎ترین آفات آشلانتوس می‎باشند.

 

کاربرد گیاه آشلانتوس:

                                                                                                                         

کاربرد این گیاه بیشتر بخاطر رنگ زیبای برگ های آن میباشد که در فضای سبز، پارک هاو بولوارهاو حاشیه کاری و در ترکیب با گل و گیاهان دیگری جلوه ریبایی به فضای سبز می دهد علاوه بر کاربرد آن در فضای سبز دانه هایاین گیاه در تهیه هریره،سوپ و یا در پخت نان کاربرد دارد. جوانه دانه‎ها به‎عنوان سبزی مغذی در سالاد استفاده می‎شود. برگ‎ها نیز به‎عنوان سبزی قابل استفاده می‎باشند. علاوه بر آن ریشه به‎عنوان ملین، و دانه برای خروج کرم کدو و درمان بیماری‎های چشم و اسهال خونی آمیبی استفاده می‎شود. در هند این گیاه به‎عنوان یک ادرارآورو درمان‎کننده زخم استفاده می‎شود.

 

تکثیر آشلانتوس:


 

 گیاه آشلانتوس هم از طریق کاشت بذر و هم قلمه سبز قابل تکثیر است که البته تکثیر از طریق بذر بسیار کاربردی تر است که بذر آن باید در بهار کشت شود که  در مناطق معتدل می‎توان قبل از آغاز بهار گیاه را در داخل خانه و یا گلخانه کشت نمود و در اوایل بهار آن را به زمین اصلی منتقل نمود.بهترین عمق کاشت بذر ۱-۵/۱ سانتیمتر می‎باشد و در صورت کاشت عمیق درصد سبز کردن بذرها کمتر می‎شود. علاوه بر کاشت به‎صورت مستقیم، ۶-۸ هفته قبل از پایان یخبندان نیز می‎توان دانه‎ها را در گلخانه و یا منزل کشت و پس از سپری شدن خطر سرمازدگی، در زمین اصلی نشانمود که در این مدت ارتفاع گیاه تقریباً به ۸ سانتیمتر می‎رسد.گیاهان جوان حداقل یک بار به وجین (مبارزه با گیاهان هرز) و سله‎شکنی (در خاک‎های سله‎دار و سنگین) نیاز دارند و زمانی که ارتفاع گیاه به ۳۰ سانتیمتر برسد به‎خوبی بر گیاهان هرز چیره می‎شود. با توجه به‎اینکه گیاه در تراکم بالا کشت می‎شود و گیاهچه‎ها به تعداد زیاد سبز می‎شوند، پس از اطمینان از خطر حمله حشرات، سرما زدگی، گیاهان هرز و … نسبت به تنک کردن آن اقدام نمایید.بسته به منطقه کاشت، گیاه ۶۰-۱۱۰ روز پس از کاشت وارد مرحله گلدهی می‎شود که در شرایط ایران گلدهی ۲-۳ ماه به طول می‎انجامدو نیز با قلمه چوب نرم یا قلمه سبز در اواخر تابستان هم قابل افزایش است.در صورت خراش دادن سطح بذر با اسید سولفوریک غلیظ و یا کاغذ سمباده، درصد جوانه زنی بذرها افزایش می‎یابد.

در صورت تکثیر از طریق قلمه 
 باید از  قلمه چوب نرم یا قلمه سبز  استفاده کرد که در اواخر تابستان قابل افزایش است.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری
لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

گیاه آشلانتوس هم از طریق کاشت بذر و هم قلمه سبز قابل تکثیر است که البته تکثیر از طریق بذر بسیار کاربردی تر است .

‎پوسیدگی ریشه و لکه برگی از شایع‎ترین بیماری‎های گیاه می‎باشند.از آفات این گیاه هم میتوان از لارو آگروتیس و اِمنیا  را نام برد که در مرحله جوانه‎زنی خسارات زیادی وارد می‎کنند و  همچنین کرم‎های برگ‎خوار، سرخرطومی، ملخها و شته‎ها ازجمله مهم‎ترین آفات آشلانتوس می‎باشند.

تعداد بازديد : 545
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران