گل مغربی :گل اونوترا:Oenothera:evening primrose  
 

 

                             553    553                                     
 

گیاهی گلدار  از خانواده Onagraceae و بومی نواحی مرکزی و جنوبی آمریکا است و در حال حاضر چین بزرگترین تولیدکننده آن می باشد.که شـامل ۱۲۵ گـونه یک سـاله، دو سـاله و چندسـاله است ولی معمولا دو ساله است.

برگ های آن نیزه ای شکل، گل ها  منظم ،دوجنسی ،معطر و به رنگ های سفید، زرد یا صورتی، فنجانی و گاهی شیپوری شکل هستند و به صورت منفرد و جانبی یا روی خوشه های انتهایی تشکیل می شوند این گل ها دارای چهار کاسبرگ زود افت بوده و هرگل دارای چهار پرچم کوتاه و چهار پرچم بلند بوده و ویژگی دیگر این گل این است که گلبرگ هت به کاسبرگ هت نچسبیده اند که به تدریج گل ها در غروب یا شب باز شده و در طول روز پژمرده می شود و به همین دلیل این نام را برای آن انتخاب کرده اند و دارای ساقه های سبز روشن و یا قرمز و نازک بوده که با کرک پوشیده شده اند و  حدود ۴۰ تا ۶۰ سانتی‌متر طول دارد با میوه ای  به شکل کپسول که حاوی دانه های قهوه ای روشن و تیره است  اگر در پاییز با بذر کاشته شود در تابستان به گل می رود.

553

این گیاه به سرما و همچنین خشکسالی  و نور زیاد مقاوم بوده و نیاز به خاکی دارای زهکشی خوب دارد آبیاری این گل زیبا  باید در طول ماه های خشک سال انجام شود.گیاه گل مغربی به خشکی مقاوم بوده و آبیاری کمی نیاز دارد و هر زمان که خاک آن خشک شد نیاز به آبیاری دارد و خاک سبک شنی و ماسه ای دارای زهکشی خوب برای گل مغربی مناسب است.البته در خاک سنگین نیز می تواند زنده بماند. PHخاک باید کمی اسیدی یعنی  بین ۵/۵ تا ۷ باشد و باید در محل آفتابی کاشته شود.

کاربرد گل مغربی:

این گل بسیار زیبا در فضای سبز، پارک ها،باغ ها،میادین و بولوارها کاربرد دارد ونیز مناسب برای مرز بندی کردن می باشد این گل علاوه بر جنبه زینتی دارای کاربرد دارویی بوده واز دانه و روغن دانه ای گیاه برای درمان طیف وسیعی از بیماری های التهابی مانند مشکلات قاعدگی و اگزما استفاده می شود و برای نرم کردن پوست،ضد آلرژی،ضد التهاب،ضد سرطان،کاهش دهنده ی کلسترول،کاهش دهنده پرفشاری خون نیز کاربرد دارد و دارای خاصیت آرامبخشی بوده و مغذی است.

هرس گل مغربی:

گل مغربی برای اینکه به گلدهی بیشتری برود بهتر است هرس شود.

تکثیر گل مغربی:

 

                                                                     

 گل مغربی با بذر، تقسیم بوته و قلمه قابل افزایش است.

تکثیر با قلمه:

ساده ترین روش تکثیر این گیاه جدا کردن شاخه های چوب نرم بدون گل و کاشت آن در محل جدید است.این قلمه های تهیه شده را تا زمانی که کاملا استقرار یابندبه خوبی آبیاری کنیداین کار می تواند در هوای گرم از اواخر بهار تا اواسط تابستان صورت گیرد.

تکثیر از طریق تقسیم بوته:
 تقسیم بوته در اوایل بهار انجام می شود.

تکثیر با بذر:

تکثیر گیاه گل مغربی از طریق بذر به خوبی امکان پذیر است و بذر انواع یکساله در اوایل بهار و بذر انواع چندساله در اوایل تابستان در شاسی سردکاشته می شود اما در پاییز کشت در محل اصلی صورت می گیرد.دمای کشت باید ۱۸-۲۰ درجه سانتی گراد باشد.بذر های ریخته شده در پای این گیاه ،در سال بعد گیاهان جدیدی تولید می کند یعنی دارای خاصیت خود کاشتی است.

شماره تماس:09126947735 لشگری 
لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

 

 

گل مغربی با بذر، تقسیم بوته و قلمه قابل افزایش است.

گل مغربی برای اینکه به گلدهی بیشتری برود بهتر است هرس شود.

این گل بسیار زیبا در فضای سبز، پارک ها،باغ ها،میادین و بولوارها کاربرد دارد ونیز مناسب برای مرز بندی کردن می باشد

این گیاه به سرما و همچنین خشکسالی  و نور زیاد مقاوم بوده و نیاز به خاکی دارای زهکشی خوب دارد

تعداد بازديد : 3511
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران