نهال سیب:Apple tree


سیب از تیره گلسرخیان و از زیرتیره پوموایده می باشد.از درختان مناطق معتدل سرد بشمار می آید و می تواند سرمای 35-الی 40- درجه سانتی گراد را تحمل کند.نیاز سرمایی سیب درحدود 1000-1600 ساعت زیر 7 درجه سانتیگراد میباشد و در مناطقی که دارای زمستان های گرم باشدخوب عمل نمی آیددر دو ماه آخر رسیدن این میوه شب های خنک مناسب بوده و درغیراینصورت میوه ها از رنگ کدر و بافت سست برخوردار می شوند و طعم و مزه مطلوب حاصل نخواهد شد.اکثر ارقام سیب خودنابارور بوده و نیاز به ارقام گرده زا دارد.
 

عمليات داشت سيب:

 يكي از عارضه‌¬هایي كه معمولاً باغداران سيب با آن روبرو هستند، ريزش ميوه‌هاي سالم سيب است. ريزش در سه مرحله و با توجه به تفاوت نوع رقم، شرايط آب و هوايي، خاك و غيره ديده مي‌شود. مرحله اول پس از ريزش اولين گلبرگ‌ها حدود 2 تا 3 هفته طول مي‌كشد، مرحله بعدي زماني كه ميوه‌ها به اندازه گردو شده‌اند و در نهايت مرحله آخر ريزش قبل از رسيدن كامل ميوه‌ها است كه بيشترين خسارت را به باغدار وارد مي‌كند. ريزش‌ها به عواملي از جمله تلقيح نشدن ميوه‌ها، ژنتيك گياه، كمبود مواد غذايي و هورمون‌ها، كمبود آب، نوع رقم و غيره بستگي دارد. در صورتي‌كه در مرحله آخر، ريزش ميوه‌هاي سالم در مدت 24 ساعت از 20 عدد بيشتر باشد بايستي از مواد و هورمون‌هاي ضدريزش مانند اسيد اندول استيك و اسيد اندول بوتيريك جهت كنترل ريزش استفاده كرد.
 

  آب و هوا و خاك مورد كشت سيب: 

گياه سيب در شرايط آب و هوايي سرد و معتدل رشد خوبي داشته و دامنه دمايي تا 40- درجه را مي‌تواند تحمل كند اما در دماهاي بسيار گرم به طوري كه نياز سرمایي درخت به خوبي تأمين نگردد توليد محصول مقرون به صرفه نخواهد شد. افزون بر اين در شرایطی كه یک ماه قبل از برداشت سیب اگر هوای شب‌ها خنك باشد، ميوه از كيفيت بهتري برخوردار خواهد شد. سيب را تقريباً مي‌توان در هر نوع خاكي كشت كرد اما خاك‌هاي لموني عميق و سبك غني از مواد آلي براي اين گياه مناسب‌تر است. به دليل داشتن ريشه‌هاي سطحي به كم‌آبي حساس بوده و از طرفي سطح آب زيرزميني نيز نبايد بالاتر از 2 متر باشد.

  برداشت سيب: 

مرحله‌ي رسيدگي ميوه با تغيير رنگ، فرم و خوش طعم شدن آن قابل تشخيص است. با وجود اينكه وسايل برداشت به صورت مكانيزه در بازار است ولي جهت جلوگيري از آسيب‌ديدگي ميوه برداشت معمولاً با دست و كارگر صورت مي‌گيرد به این صورت هنگام چيدن آن، از وارد كردن ضربه، له شدن يا زخم شدن و به زمین افتادن ميوه جلوگیری شده و در شرايط انباري مناسب نگهداري می‌شود. 
 

هرس درختان سيب: 

نوع هرس در درختان سيب با توجه به نوع رقم، سن رشد و ارتفاع درخت متفاوت است، به طوري كه در ارقامي مانند سيب گلاب و گلدن دليشز كه بيشتر شاخه‌هاي راست و قائم دارند به شكل شلجمي تربیت مي‌شوند. اما بعضي از ارقام كه داراي شاخه‌هاي افقي هستند به شكل جامي هرس مي‌شوند كه معمولاً بعد از باروري و پس از اينكه درختان هرس و فرم‌دهي شدند، هرس را بايد به حداقل رساند. در سن باروري باید به هرس شاخه‌هاي آفت‌زده یا بيمار و غیره اكتفا كرد.


ارقام بومی سیب :
  سیب گلاب اصفهان، مشهد و شفیع اباد.سیب زنوز مرند، سیب سلطانی اصفهان، سیب شیخ احمد تبریز

  ارقام خارجی سیب :

سیب لبنانی زرد،سیب لبنانی قرمز، مک اینتاش، جوناتان، استای من، رم بیوتی، نورسرن اسپی، وین ساپ،رقم گلدن اسموتی مقاوم به زرگار ، رقم بوسکوپ که تریپلوئید است.


 سیب گلاب:

از ارقام سیبی است که در ایران پرورش یافته است که دارای اندازه ای متوسط با رنگی سرخ و کمی سفید و سبز

است با مزه ای شیرین آبدار که دارای عطری بسیار خوشایند است  و زمان رسیدن آن اوایل تابستان می باشد.


 

553553 

    سیب  لبنانی زرد: Golden delicious


درختی نسبتا بلند قامت است و گسترده رشد می کند. کیفیت میوه بالا است و تقاضای بازار پسند برای آن متوسط است.رنگ میوه بر روی سطح زرد متمایل به صورتی می باشد. بسیار آبدار و شیرین است.مهم ترين رقم فعلي كشور است. در مناطق گرم و خشك برگ ها قبل از خزان مي ريزند.
منشا: آمریکا           وزن میانگین میوه: 160 الی 200 گرم
پایه: سیب بذری         عمر اقتصادی: 25 الی 30 سال
زمان رسیدن میوه: اواخر شهریور/اوایل مهر
تحمل سرمای زمستانی:-25 الی-30 سانتیگراد و نیاز سرمایی آن 800 تا 1500 ساعت سرمای 7- درجه سانتیگراد می باشد.


  شماره تماس : 09126947735 لشگری
 
553553
 
 
 
 
 

   سیب قرمز لبنان: Red delicious


درخت، بصورت گسترده رشد می کند و بسیار پربازده می باشد. این گونه به ویروس لکه سیاه و بسیاری از آفت های دیگر سیب مقاوم می باشد. رنگ پوسته میوه قرمز است.مهم ترين رقم تجارتي دنياست و در ايران بعد از گلدن قرار دارد و دليل آن نبود امكانات كافي براي انبار كردن آن است. تمايل به سال آوري دارد. پس تنك كردن ضروريست. مناسب مناطق ييلاقي با تابستان طولاني، هواي خنك شب ها، آسمان صاف بدون غبار و ابر و مه در دوران رسيدن است.
منشا: آمریکا
وزن میانگین میوه: 160 الی 200 گرم
زمان رسیدن میوه: اول مهرماه
عمر اقتصادی: 30 سال
تحمل سرمای زمستانی: -25الی -30c
پایه: سیب بذری

  شماره تماس : 09126947735 لشگری

 
553553
 
 
 
 
 

 سیب رد چیف: Red chief apple


رد چیف از ارقام بسیار مرغوب جهان  از رقم است که از ارقام جدید سیب لبنانی قرمز Red deliciouse می باشدکه پربارده بوده و از عمر انبارداری طولانی برخوردار است.
کشور سازنده:امریکا        عمر اقتصادی :30 سال
پایه: سیب بذری           تحمل سرمای زمستان:25c-30c

    شماره تماس : 09126947735 لشگری

 
 
 
 553553
 
 

سیب سبز: Grrany smith apple


 نیمه عمود و وسیع رشد می کند. با ساقه های کوتاه و نیمه کوتاه.میوه نیمه درشت بوده و بعضاً درشت می باشد. رنگ میوه سبز تیره براق می باشد.گوشت میوه سفید و آبدار بوده و طعم ترشی دارد. برای انبارداری بسیار مناسب می باشد.حساسيت آن به سفيدك بيشتر از سيب زرد است. در مناطق مرطوب به شانكر سيب مبتلا مي شود اما حساسيت كمتري به لكه سياه و كنه دارد.سيبي است سبز رنگ، ترش مزه و ديررس كه به خوبي خواص خود را در سرد خانه حفظ مي كند.به سفيدك و كنه حساس است اما در مقابل بيماري سياه سيب مقاومت متوسطي دارد.

  منشا: استرالیا
زمان رسیدن میوه: اواسط مهر       عمر اقتصادی: 25 سال
پایه: سیب بذری               تحمل سرمای زمستانی: -25c الی -30c
 
  شماره تماس : 09126947735 لشگری


 
553553
 
 
 
   سیب گالا: Gala apple
 
  درخت این سیب نیمه عمود رشد کرده و منظم و پربازده می باشد از تلاقی گلدن و کاکس دورگیری شده است و شکلی بیضوی رنگ پوست قرمز با بخشی متمایل به سبز یا سبز متمایل به زرد که پوستش در مقایسه با دیگر ارقام سیب نازک تر است با طعمی ملایم شیرین و معطر که گرده زای مناسبی برای ارقام فوجی  دورنگ می باشد که در اواخر مرداد میرسد.


   شماره تماس : 09126947735 لشگری
 

553553

 
 

سیب قرمز فرانسه : Red star king apple 
 


  این رقم سیب هیبریدیست از دو رقم فلورینا و پریما با گرده سیب زرد لبنانی که درخت آن بصورت نیمه عمود رشد می کند.که نسبتا"بازدهی بالایی دارد و میوه در تمامی آن یکسان و فاقد سال آوری می باشد.اندازه  متوسط، رنگ پوست میوه قرمز تیره و گوشت میوه سفید کرمی، سفت و شیرین بوده و آبدار ولذیذ می باشد و حتی انبارداری در طعم آن تغییری ایجاد نمیکند.
زمان محصول: اواخر تابستان
منشا: فرانسه              پایه: سیب بذری
عمر اقتصادی:30 سال       زمان رسیدن میوه: اول مهرماه
فواصل کشت: 5*4         میانگین وزن میوه: 160 الی 200 گرم
 

   شماره تماس : 09126947735 لشگری
 
 
 553553
 
 
 
 

سیب زرد فرانسه : france Golden delicious

 

 این گونه پر بازده بوده و ماندگاری 3 الی 4 ماهه در انبار را دارد. رنگ پوسته زرد براق است.
زمان  رسیدن محصول: اواخر شهریورماه اوایل مهر
گرده افشانی: گرده زای رقم سیب رد می باشد.
   منشا: آمریکا               وزن میانگین میوه: 160 الی 200 گرم
پایه: سیب بذری             تحمل سرمای زمستانی:-25c الی-30c
عمر اقتصادی: 25 الی 30 سال   


  شماره تماس : 09126947735 لشگری

 
553553
 


 

   سیب فوجی : Fuji apple اصل این رقم سیب از ژاپن بوده و درخت آن  دارای رشد قوی بوده و پر محصول می باشد.
اندازه میوه آن نیمه درشت بوده و کمی گرد می باشد پوست میوه از نوارهای قرمز رنگ بر روی زمینه سبز کم رنگ پوشیده شده  است.گوشت میوه سفید و آبدار می باشد.زمان رسیدن محصول اواخر شهریورماه


  شماره تماس : 09126947735 لشگری
 
553553
 

 
 

 سیب جوناتان: Jonathan apple

حجم متوسط تا کوچک، 65 الی 75 میلیمتر عرض و 57 الی 67 میلیمتر بلندی. شکل عمومی آن گرد اندکی کشیده و منظم، گودی گل تنگ، عمیق، با شیب وسیع، چشم کوچک، و عموماً بسته. دم متوسط اندکی بلند با کلفتی متوسط کمی خشبی، گودی دم عمیق قسنتی زنگاری. پوست آن: صاف با نقطه های مشخصکه به اسم نقطه های جوناتان معروف است ،، رنگ زیرین آن زرد مایل به سبز که یک پوشش قرمز همه جانبه آنرا فرا می گیرد. عدسی ها کمتر نمایانند، قلب از حد متوسط بزرگتر، گلابی شکل، کارپل ها تنگ و دراز، با تخم های کاملاً تشکیل یافته. داراي گوشت سفيد مايل به زرد، لطيف و تا حدي محكم، خيلي آبدار با كمي ترشي مطبوع و اندكي معطر است. زود بارده با محصول متوسط ولي منظم است. براي جوان كردن و توليد شاخه هاي بارده نياز به هرس ساليانه دارد. در شرايط مرطوب به سفيدك زياد مبتلا مي شود و با مناطق خشك تطابق بشيتري نشان مي دهد.

  شماره تماس : 09126947735 لشگری
 

 
553553
 
 

  سیب گراون اشتاین آلمان gravenstein apple Germany  :


سیبی است که در اخر تابستان میرسد، با درشتی متوسط، فرم نا منظم، پوست آن صاف وچرب با رنگ زیرین زرد که قسمتی از آن را رگه هایی به رنگ قرمز مایل به قهوه ای می پوشاند و گوشت آن سبز مایل به زرد، نسج نسبتاً محکم، ترد خیلی آبدار با اسیدیته (ترشي) مطبوع و معطر.
 
   شماره تماس: 09126947735 لشگری

 

553553

 

  سیب مربایی  یا سیب ریز: crabapple 

از سیب های ریز( crab ) است که مبدا و منشا آن معلوم نیست. به اسم مربایی مشهد معروف شده است زیرا بیشتر به مصرف مربا می رسد تا خوراکی. رنگ آن قرمز خوش رنگ با دم خیلی بلند و کمی معطر. حد اکثر وزن آن به 11 گرم می رسد. در شرایط کرج 12 تا 27 فروردین ماه به گل رفته و اوایل شهریور ماه می رسد. در 3 تا 4 سالگی به بار نشسته و هر سال بار فراوان می دهد. درخت پاکوتاه و کم رشد و بیشتر جنبه زینتی دارد و به عنوان پاکوتاه کننده نیز می تواند کاربرد داشته باشد.بررسی ها نشان داده است در بین تمام ارقام داخلی سیب، رقم مربایی مشهد مقاوم ترین رقم به بیماری آتشک بوده است .

  
    
553553
 
 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

شرایط احداث باغ سیب

شرایط اقلیمی:
·         حداقل دمای منطقه 25-20 درجه سانتی گراد زیر صفر و حداكثر دمای منطقه 38 درجه سانتی گراد بالای صفر.
·         اگر سردی هوا در زمستان از 40- درجه سانتی گراد تجاوز می كند، چنین منطقه ای عملاً برای پرورش سیب مناسب نخواهد بود.
·         در مناطقی كه جمع ساعات دمای زیر 7 درجه سانتی گراد از هزار ساعت كمتر باشد، چنین منطقه ای عملاً برای پرورش سیب مناسب نخواهد بود.
·         ارتفاع از سطح دریا: ارتفاع 1300 الی 2200 متر از سطح دریا مناسب جهت كشت سیب می باشد.
شرایط آبی:
·         EC آب حداكثر می تواند 2000 میكرو موس بر سانتی متر باشد.
·         مقدار آب مورد نیاز با سیستم آبیاری ثقلی 10 هزار متر مكعب در هكتار و با آبیاری قطره ای 5 الی 6 هزار متر مكعب می باشد.
·         مقدار آب مصرفی بر اساس كیفیت خاك منطقه و نوع پایه سیب و شرایط آب و هوایی متغیر می باشد.
شرایط خاكی:
·         EC حداكثر می تواند 2 میلی موس بر سانتی متر باشد.
·         PH خاك از 5/5 –5/6 تا حداكثر 5/7 باشد.
·         بافت خاك :آبرفتی –لوم رسی –عمیق –غنی با بافت قابل نفوذ.
انتخاب محل احداث باغ:
·         ر صورت مساعد بودن شرایط اقلیمی و آبی و خاكی، انتخاب محل باغ از موارد حائز اهمیت بوده كه در توفیق باغداران بسیار مؤثر است.
·         احداث باغ در دامنه های كم شیب در پناه بادهای سرد مناسب می باشد
·         اگر شیب دامنه از 20 الی 30 درجه تجاوز كند، هزینه آماده سازی زمین و كاشت و ونگهداری بالاتر خواهد رفت و خطر فرسایش خاك بیشتر خواهد بود.
·         درصورت احداث باغ دردامنه رعایت خطوط میزان و كاشت در خطوط تراز از ضروریات حتمی است.
وسعت باغ:
·         برای باغ های سیب حداقل سطح 5 هكتاری از نظر شرایط اقتصادی در اكثر مناطق كشور سطح مناسبی به نظر می رسد.
عملیات احداث باغ:
·         اولین گام در احداث باغ بعد از بررسی موارد فوق الذكر انتخاب نوع پایه و نوع رقم می باشد.
·         در شرایط كنونی انتخاب یكی از پایه های رویشی پاكوتاه با توجه به شرایط منطقه و میزان سرمایه توصیه می گردد.
مزایای پایه های رویشی پاكوتاه نسبت به پایه های بذری:
·         تراكم بالای درخت و عملكرد بیشتر در واحد سطح
·         سهولت عملیات زراعی و مدیریت باغبانی (هرس، برداشت، مبارزه با آفات و امراض و...)
·         دریافت نور بیشتر و تولید میوه با كیفیت بهتر
·         تسریع در باردهی و رسیدن به عملكرد اقتصادی
·         امكان استاندارد نمودن تكنیك های باغداری
انتخاب نوع رقم:
·         با توجه به نیاز بازارهای محلی و ذائقه بازار و وجود سردخانه و انبارهای مناسب در منطقه و دوری یا نزدیكی بازار مصرف و نحوه بازار رسانی و فروش و وجود صنایع تبدیلی مرتبط در منطقه و ... می توان از ارقام پائیزه یا تابستانه سیب انتخاب نمود.
·         انتخاب ارقام جدید و تجاری با در نظر داشتن توصیه مؤسسات تحقیقاتی منطقه توصیه می گردد.
ارقام بومی موجود در كشور:
·         ارقام تابستانه : گلاب –شفیع آباد- كهنز- شیخ احمد تبریز- قندك- قره یارپاق- تابستانه اهر- نوری مراغه- قرل آلما- عاشیق آلماسی- مربایی مشهد- علی موری خراسان
·         ارقام پائیزه : عباسی مشهد- گلشاهی- شمیرانی- زنوز- شكی اهر- دریان- كرمانشاهی- اخلمد خراسان

ارقام خارجی موجود در كشور:
·         ارقام تابستانه : گالا - دلبار استیوال- ....
·         ارقام پائیزه : گلدن دلیشز- رد دلیشز- گرانی اسمیت- رداستار كینگ- پرایم روت جوناگلد - فوجی - برابرن - مك اینتاش
مشخصات نهال استاندارد سیب:
·         دارای گواهی بهداشت قرنطینه و شناسه رقم- نهال ترجیحاً 2 ساله تك شاخه دارای ریشه سالم به ظاهر شاداب و عاری از ویروس، باكتری، قارچ، ریشه افشان و شادابن در صورت امكان دارای شاخه های جانبی.
·         در زمان فروش حداقل 75 سانتی متر ارتفاع –ارتفاع از محل پیوند تا سطح خاك 10 سانتیمتر و حداكثر 15 سانتی متر بیشتر نباشد. ارتفاع نهالهای پیوندی با پایه بذری بین 100 تا 120 سانتی متر. پس از سربرداری قطرنهال در زمان فروش بین محل پیوندك و طوقه یك تا 5/1 سانتی متر.
آماده سازی زمین:
·         بعد از شخم عمیق با دیسك و لولر اقدام به تسطیح نموده تا زمین را آماده كشت نمائیم.
·         كود دامی به مقدار 20 تن در هكتار قبل از كاشت با خاك و خاك چاله مخلوط شده باشد. (كود دامی بایستی كاملاً پوسیده باشد)
·         از كشت توام درختان میوه و حتی كشت محصولات زراعی و صیفی و جالیز در باغات جدید الاحداث خودداری گردد.
فواصل كاشت:
·         در ارقام پیوندی روی پایه های بذری 7×6 متر یا 7×7 متر در نظر گرفته می شود در ارقام پیوندی روی پایه های رویشی بر حسب نوع پایه 3×1 و 3×5/1 و 4×2 و 4×5/2 در نظر گرفته می شود.
·         فاصله نهالها بر روی ردیف ها بر حسب نوع پایه متغیر است ولی در بین ردیف ها رعایت فاصله 3 متر بین الزامی است.
·         پس از تعیین فواصل كاشت عملیات میخكوبی را انجام داده سپس اقدام به علامت گذاری برای محلهای حفر چاله نموده و در همان نقطه بطور دقیق چاله حفر می گردد در اینصورت فواصل بین ردیف ها رعایت شده است.
نحوه غرس نهال:
·         محل پیوند در بیرون خاك و در جهت مسیر باد قرار گیرد.
·         پس از خاك دهی پای بوته اقدام به متراكم نمودن خاك نموده بلافاصله پای نهالهای كاشته شده آبیاری كافی صورت گیرد تا اینكه چسبندگی بین ریشه و خاك حاصل گردد.ضمناً آب با محل طوقه در تماس نباشد.
·         شرایط احداث باغ سیب
·         شرایط اقلیمی:
حداقل دمای منطقه 25-20 درجه سانتی گراد زیر صفر و حداكثر دمای منطقه 38 درجه سانتی گراد بالای صفر.
اگر سردی هوا در زمستان از 40- درجه سانتی گراد تجاوز می كند، چنین منطقه ای عملاً برای پرورش سیب مناسب نخواهد بود.
در مناطقی كه جمع ساعات دمای زیر 7 درجه سانتی گراد از هزار ساعت كمتر باشد، چنین منطقه ای عملاً برای پرورش سیب مناسب نخواهد بود.
ارتفاع از سطح دریا: ارتفاع 1300 الی 2200 متر از سطح دریا مناسب جهت كشت سیب می باشد.
شرایط آبی:
EC آب حداكثر می تواند 2000 میكرو موس بر سانتی متر باشد.
مقدار آب مورد نیاز با سیستم آبیاری ثقلی 10 هزار متر مكعب در هكتار و با آبیاری قطره ای 5 الی 6 هزار متر مكعب می باشد.
مقدار آب مصرفی بر اساس كیفیت خاك منطقه و نوع پایه سیب و شرایط آب و هوایی متغیر می باشد.
شرایط خاكی:
EC حداكثر می تواند 2 میلی موس بر سانتی متر باشد.
PH
خاك از 5/5 –5/6 تا حداكثر 5/7 باشد.
بافت خاك :آبرفتی –لوم رسی –عمیق –غنی با بافت قابل نفوذ.
انتخاب محل احداث باغ:
ر صورت مساعد بودن شرایط اقلیمی و آبی و خاكی، انتخاب محل باغ از موارد حائز اهمیت بوده كه در توفیق باغداران بسیار مؤثر است.
احداث باغ در دامنه های كم شیب در پناه بادهای سرد مناسب می باشد
اگر شیب دامنه از 20 الی 30 درجه تجاوز كند، هزینه آماده سازی زمین و كاشت و ونگهداری بالاتر خواهد رفت و خطر فرسایش خاك بیشتر خواهد بود.
درصورت احداث باغ دردامنه رعایت خطوط میزان و كاشت در خطوط تراز از ضروریات حتمی است.
وسعت باغ:
برای باغ های سیب حداقل سطح 5 هكتاری از نظر شرایط اقتصادی در اكثر مناطق كشور سطح مناسبی به نظر می رسد.
عملیات احداث باغ:
اولین گام در احداث باغ بعد از بررسی موارد فوق الذكر انتخاب نوع پایه و نوع رقم می باشد.
در شرایط كنونی انتخاب یكی از پایه های رویشی پاكوتاه با توجه به شرایط منطقه و میزان سرمایه توصیه می گردد.
مزایای پایه های رویشی پاكوتاه نسبت به پایه های بذری:
تراكم بالای درخت و عملكرد بیشتر در واحد سطح
سهولت عملیات زراعی و مدیریت باغبانی (هرس، برداشت، مبارزه با آفات و امراض و...)
دریافت نور بیشتر و تولید میوه با كیفیت بهتر
تسریع در باردهی و رسیدن به عملكرد اقتصادی
امكان استاندارد نمودن تكنیك های باغداری
انتخاب نوع رقم:
با توجه به نیاز بازارهای محلی و ذائقه بازار و وجود سردخانه و انبارهای مناسب در منطقه و دوری یا نزدیكی بازار مصرف و نحوه بازار رسانی و فروش و وجود صنایع تبدیلی مرتبط در منطقه و ... می توان از ارقام پائیزه یا تابستانه سیب انتخاب نمود.
انتخاب ارقام جدید و تجاری با در نظر داشتن توصیه مؤسسات تحقیقاتی منطقه توصیه می گردد.
ارقام بومی موجود در كشور:
ارقام تابستانه : گلاب –شفیع آباد- كهنز- شیخ احمد تبریز- قندك- قره یارپاق- تابستانه اهر- نوری مراغه- قرل آلما- عاشیق آلماسی- مربایی مشهد- علی موری خراسان
ارقام پائیزه : عباسی مشهد- گلشاهی- شمیرانی- زنوز- شكی اهر- دریان- كرمانشاهی- اخلمد خراسان
ارقام خارجی موجود در كشور:
ارقام تابستانه : گالا - دلبار استیوال- ....
ارقام پائیزه : گلدن دلیشز- رد دلیشز- گرانی اسمیت- رداستار كینگ- پرایم روت جوناگلد - فوجی - برابرن - مك اینتاش
مشخصات نهال استاندارد سیب:
دارای گواهی بهداشت قرنطینه و شناسه رقم- نهال ترجیحاً 2 ساله تك شاخه دارای ریشه سالم به ظاهر شاداب و عاری از ویروس، باكتری، قارچ، ریشه افشان و شادابن در صورت امكان دارای شاخه های جانبی.
در زمان فروش حداقل 75 سانتی متر ارتفاع –ارتفاع از محل پیوند تا سطح خاك 10 سانتیمتر و حداكثر 15 سانتی متر بیشتر نباشد. ارتفاع نهالهای پیوندی با پایه بذری بین 100 تا 120 سانتی متر. پس از سربرداری قطرنهال در زمان فروش بین محل پیوندك و طوقه یك تا 5/1 سانتی متر.
آماده سازی زمین:
بعد از شخم عمیق با دیسك و لولر اقدام به تسطیح نموده تا زمین را آماده كشت نمائیم.
كود دامی به مقدار 20 تن در هكتار قبل از كاشت با خاك و خاك چاله مخلوط شده باشد. (كود دامی بایستی كاملاً پوسیده باشد)
از كشت توام درختان میوه و حتی كشت محصولات زراعی و صیفی و جالیز در باغات جدید الاحداث خودداری گردد.
فواصل كاشت:
در ارقام پیوندی روی پایه های بذری 7×6 متر یا 7×7 متر در نظر گرفته می شود در ارقام پیوندی روی پایه های رویشی بر حسب نوع پایه 3×1 و 3×5/1 و 4×2 و 4×5/2 در نظر گرفته می شود.
فاصله نهالها بر روی ردیف ها بر حسب نوع پایه متغیر است ولی در بین ردیف ها رعایت فاصله 3 متر بین الزامی است.
پس از تعیین فواصل كاشت عملیات میخكوبی را انجام داده سپس اقدام به علامت گذاری برای محلهای حفر چاله نموده و در همان نقطه بطور دقیق چاله حفر می گردد در اینصورت فواصل بین ردیف ها رعایت شده است.
نحوه غرس نهال:
محل پیوند در بیرون خاك و در جهت مسیر باد قرار گیرد.
پس از خاك دهی پای بوته اقدام به متراكم نمودن خاك نموده بلافاصله پای نهالهای كاشته شده آبیاری كافی صورت گیرد تا اینكه چسبندگی بین ریشه و خاك حاصل گردد.ضمناً آب با محل طوقه در تماس نباشد.


 

شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163

مالمیر    :09384398752 
 

فاتح     :09122275234

 

در صورتي‌كه در مرحله آخر، ريزش ميوه‌هاي سالم در مدت 24 ساعت از 20 عدد بيشتر باشد بايستي از مواد و هورمون‌هاي ضدريزش مانند اسيد اندول استيك و اسيد اندول بوتيريك جهت كنترل ريزش استفاده كرد.

ارقام خارجی سیب :

سیب لبنانی زرد،سیب لبنانی قرمز، مک اینتاش، جوناتان، استای من، رم بیوتی، نورسرن اسپی، وین ساپ،رقم گلدن اسموتی مقاوم به زرگار ، رقم بوسکوپ که تریپلوئید است.

ارقام بومی سیب عبارتند از:
  سیب گلاب اصفهان، مشهد و شفیع اباد.سیب زنوز مرند، سیب سلطانی اصفهان، سیب شیخ احمد تبریز

ريزش قبل از رسيدن كامل ميوه‌ها است كه بيشترين خسارت را به باغدار وارد مي‌كند.

سیب میوه مناطق معتدل است و در مناطقی که دارای زمستان های گرم باشدخوب عمل نمی آیددر دو ماه آخر رسیدن این میوه شب های خنک مناسب بوده و درغیراینصورت میوه ها از رنگ کدر و بافت سست برخوردار می شوند و طعم و مزه مطلوب حاصل نخواهد شد.

تعداد بازديد : 2010
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران