درخت پائولونیا (tomentosa Paulownia

 

553

     پائولونیا یا درخت امپراتور : empress tree

     این درخت متعلق به خانواده  paulowniaceae می باشد که به نام دوشس آنا پاولونا ((Anna Pavlovna؛ ۱۷۹۵–۱۸۶۵)، دختر پاول یکم تزار روسیه نامگذاری شده است. درختی زیبا با برگ های بزرگ و گل های خوشه ای به رنگ سفید مایل به بنفش است که بومی مرکز و غرب چین است، این درخت در شرایط اقلیمی و خاکی گوناگون سازگاری نشان داده و در دشتهای پست تا ارتفاعات ۲۰۰۰۰ متری کشور چین گسترده شده است. این درخت امروزه به طور گسترده در آمریکا کاشته می‌شود. پالونیا از اواسط دهه هشتاد وارد ایران شده و در استان گلستان کشت می‌شود. این درخت به دلیل گلهای بسیار زیبا و خوشه مانندی که دارد ، درخت زینتی بسیار محبوبی به شمار می‌آید و به وفور در پارکها و باغها کاشته می‌شود و جایزه انجمن شایستگی باغ انگلستان را از آن خود کرده است.
  پائولونیا سریع الرشدترین درخت دنیا ست  رشدشان نسبت به درخت صنوبر یک و نیم برابر است و ویژگی های کم نظیری دارد. به طور مثال برگ و شکوفه های این درخت به عنوان خوراک دامی و پرورش زنبور عسل مناسب است و چوب پائولونیا از نظر وزن و سبکی، دومین چوب جهان به شمار می رود.
   پائولونیا از ده سال پیش وارد کشورمان شده و در شهرهای گرگان، رشت، ساری، بندرعباس و شیراز کاشته می شود.


شماره تماس: 09126947735 لشگری

  شرایط پرورش درخت پائولونیا:

  برای پرورش درخت پائولونیا خاک لومی، شنی و خاک ماسه ای که خوب زهکشی شده باشد مناسب است و با این که این درخت تحمل خاک های فقیر را هم دارد اما بهتر است خاک اسیدی یا خنثی برای آن استفاده شود و نور آفتاب به صورت غیرمستقیم به آن بتابد و  اگر می خواهید پائولونیاهایی که می کارید سرحال باشند و خوب رشد کنند باید در پاییز و یا بهار برای کاشت بذر اقدام کنید.هم چنین در سال اول کاشت باید درخت را در زمان های معین آبیاری کرد و هیچ وقت نباید خاک آن خشک و برگ های آن جمع شود. البته کاشتن این درخت در کنار دیوار، در نزدیکی لوله های آب و گیاهان دیگر اصلا مناسب نیست. ریشه های این درخت با بزرگ تر شدن درخت گسترده تر می شود و به همین دلیل باید این درخت ها را در فاصله پنج یا شش متر کاشت. متوسط دمای مناسب برای آن بین -5  در زمستان و حداکثر 43 درجه سانتیگراد در تابستان می باشد.

553

 کاربرددرخت پائولونیا:


کاربرد درخت پائولونیا بعنوان سایبان، سطح چمن، پاسیو و گلدان، مصارف صنعتی( تخته لایه، کبریت، کاغذ، کارتن)ساخت هواپیماهای مدل، عایق بندی، کربن فعال صنایع، مداد سیاه، داروسازی، کندوی زنبور عسل، جعبه های میوه و... از دیگر مصارف چوب پائولونیاست.درخت پائولونیا برگ های پرزداری دارد که عمل تصفیه هوا را انجام می دهد. چون پرز پائولونیا بیشتر از دیگر درخت هاست در برابر آلودگی هوا مقاوم تر است ودر شهرهای صنعتی که آلودگی زیاد است برای کاشتن مناسب است چرا که می تواند آلودگی هوا و گرد و غبار را تا حد زیادی کاهش دهد و هوا را تصفیه کند.برگ و گل های این درخت برای گوسفندان و خرگوشها خوراک مناسبی است و می توان از آن به عنوان تقویت کننده خاک استفاده کرد. برگ های پائولونیا دارای 3.09 درصد نیتروژن هستند. این برگ ها بعد از پاییز به سرعت تبدیل به خاک سیاه شده، باعث تقویت خاک و بهبود فیزیکی و شیمیایی آن می شوند.
 گل های پرشهد این درخت برای پرورش زنبور عسل بسیار مناسب است به گونه ای که کشورهای اروپایی بهترین بازار برای فروش «عسل وانیل و یاس» است که از شهد گل های این درخت به دست می آید: «گل های درشت پائولونیا، گرده زا و شهدزاست و زنبورداران می توانند بعد از سال سوم رشد این درخت، نهال هایشان را از محیط کشت بافت سلول های گیاهی بیرون بیاورند و در محیط های کشاورزی مناسب که خاک حاصلخیز دارد بکارند و از آن استفاده کنند.

چای و شربتی که از شکوفه های این درخت به دست می آید برای درمان مشکلات کبد و طحال و بهبود برونشیت بسیار مناسب است. شکوفه های این درخت در صنعت آرایشی و بهداشتی، برای تولید عطر، کرم و بسیاری از محصولات دیگر استفاده می شود.

553

 شماره تماس: 09126947735 لشگری

گونه های درخت پائولونیا:

فلور ژاپن نام علمی پائولونیا را به جنس این درختان اتلاق نمود و  ۹  گونه آنها بنامهای زیر شناسایی گردید

 

۱٫    fortunei

۲٫    catalpifolia

۳٫    elongata

۴٫    kawakamii

۵٫    fargesii

۶٫    taiwainana

۷٫    albipholea

۸٫    tomentosa

۹٫    austalis

گونه های ذکر شده در حال حاضر اکثرأ به عنوان پایه مادری استفاده می شود. گونه های جدید که هیبرید و اصلاح شده هستند و در حال حاضر در کشورهای متمدن دنیا کشت میشوند 

هیبرید های درخت پائولونیا:

پائولونیا فورتونی( گونه ای گرم سیری )، الونگاتا ( این گونه خود از ترکیب دو گونه تومنتوسا و فورتونی میباشد ) و کاواکامی ( گونه ای گرمسیری ) ساخته شده و ویژگی های خاص هر یک از گونه های فوق در پائولونیا هیبرید تریپلوئید مذکور شاخص سازی شده است. به این مفهوم که ویژگی سرعت فوق العاده در رشد را ازگونۀ پائولونیا کاواکامی ، ویژگی مقاومت درمقابل کم آبی و عوامل محیطی و آفات را از پائولونیا الونگاتا و ویژگی قابلیت رشد دوباره بعد از قطع شدن ساقه را از پائولونیا فورتونی به ارث برده است . بنابراین درخت پائولونیا هیبرید تریپیلوئید با نام تجاری پائولمیا ساخت شرکت معتبر ایتالیائی با ویژگی های منحصر به فرد در جهان می باشد.

تکثیردرخت پائولونیا:

قلمه ریشه،قلمه ساقه، بذر
برای قلمه زدن باید از یک جوانه قوی استفاده کرد.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163
مالمیر    :09384398752 

آلودگی هوا و گرد و غبار را تا حد زیادی کاهش دهد و هوا را تصفیه کند.

با این که این درخت تحمل خاک های فقیر را هم دارد اما بهتر است خاک اسیدی یا خنثی برای آن استفاده شود

برگ و شکوفه های این درخت به عنوان خوراک دامی و پرورش زنبور عسل مناسب است و چوب پائولونیا از نظر وزن و سبکی، دومین چوب جهان به شمار می رود.

پائولونیا سریع الرشدترین درخت دنیا ست

تعداد بازديد : 1445
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران