تکثیر درخت گیلاس بوسیله پیوند زدن: cherry tree propagated by gafting 

تکثیر از طریق پیوند که از روش های تکثیر غیرجنسی میباشد.انواع مختلفی از پیوند وجود دارد که نوع مورد استفاده آن بستگی به اندازه و ضخامت تنه درخت دارد

مانند پیوند زبانه شلاقی ،پیوند جوانه، پیوند اسکنه
 

پیوند جوانه درخت گیلاس:

برای پیوند جوانه گیلاس در اواخر بهار یا اوایل تابستان که بهترین زمان برای پیوند جوانه است شاخه ای که رشد کافی کرده است و سالم و بدون هرگونه بیماری ست انتخاب کنید شاخه ای که ضخامت آن حدود یک و نیم سانتیمتر باشد و سبز و جوانه آن قابل مشاهده باشد . با استفاده از یک چاقوی تیز بدون این که جوانه را زخمی کنید از شاخه جدا کنید.سپس  برگ های ساقه را  با چاقوی تیز از وسط دمبرگ  هرس کنید شیاری به طول ۱۲ سانتیمتر روی شاخه ای که می خواهید روی آن پیوند بزنید ایجاد کنید مجددا ٌ شیاری به طول ۵ سانتیمتر به صورت افقی در بالای شیار ایجاد کنید.به آرامی به کمک یک چاقویی که زیاد تیز نباشد پوسته را به آرامی باز کنید جوانه  پوست باز شده را ببرید و زیر آن را یک برش یک سانتیمتری بزنید و جوانه پیوندک را روی آن بچسبانید سپس بالا و پایین آن را با چسب نواری پیوند بچسبانید.تا در جای خود محکم شود.

مترجم:فرنگیس البرز

 

    

پیوند زبانه ای -شلاقی  درخت گیلاس: cherry tree whip-and-tongue graft

پیوند شلاقی -زبانی از دو نهال جدا از هم پیوند زده می شود.اگر بطور صحیح و مناسب انجام شود میتواند بسیار موفقیت آمیز باشدچون سطح وسیعی از لایه کامبیوم با هم در تماس هستند و از فرم های قوی پیوند می باشد. این پیوند بسیار شبیه پیوند شکافی ست با این تفاوت که در پیوند زبانی هردو نهال برش زیادی ایجاد می شود هم شاخه پیوندک و هم تنه درختی که می خواهد پیوند را بپذیرد و باعث می شود تا محکم بهم بچسبند.برای پیوند زبانه بهترین زمان پیوند حدوداٌ اوایل فروردین می باشد که باید پیوندک شما به اندازه ضخامت یک مداد و ضخامت تنه به اندازه ۶ سانتیمتر باشد.
 

مترجم:فرنگیس البرز
منبع:https://irrecenvhort.ifas.ufl.edu/plant-prop-glossary/06-grafting/02-graftingtypes/17-grafting-whipandtongue.html

 
                                                                                                    

 

پیوند اسکنه درخت گیلاس:

  • زمانی که درخت شما به سختی می شکند یا شاخه ضخیمی از درخت شما در اثر باد یا هر اتفاق دیگری قطع می شود  اصلا نگران نشوید, بهترین روش بازیابی آن پیوند اسکنه می باشد که شما حتی می توانید چند واریته از یک میوه را در یک تنه درخت پرورش دهید حتی اگر زمان مناسبی برای پیوند نباشد. زمان مناسب برای پیوند اسکنه بهار تا اوایل تابستان است .بهترین زمان برای گرفتن شاخه برای اسکنه شاخه های جوان در تابستان است که شما میتوانید آن را تا بهار و رسیدن زمان مناسب ذخیره کنید روش مناسب برای نگهداری شاخه پیوند اسکنه این است که آن را در دستمال کاغذی ضخیم مرطوب بپیچید و درون یک پلاستیک یا ظرف غذا در یخچال نگهداری کنید.

  • برای زدن پیوند اسکنه باید تنه درخت یا پایه پیوند را به یک گوه goveh یا همان قلم اسکنه برش دهید و انتهای شاخه ای که برای پیوند در نظر گرفته اید به شکل گوه goveh برش داده و داخل تنه قرار دهید و دور آن را با چسب پیوند محکم کنید و اجازه بدهید تا رشد کند.
    مترجم:فرنگیس البرز


https://extension.oregonstate.edu/gardening/flowers-shrubs-trees/cherry-tree-grafting-how-

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری : 09304266103 

فاتح     :09122275234

زمان مناسب برای پیوند اسکنه بهار تا اوایل تابستان است

برای پیوند زبانه بهترین زمان پیوند حدوداٌ اوایل فروردین می باشد

اواخر بهار یا اوایل تابستان بهترین زمان برای پیوند جوانه گیلاس است .

تعداد بازديد : 5638
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران