ناندینا:Nandina domestica

553
 

ناندینا:بامبوی مقدس ،خیزران،نی هندی مقدس،نی مقدس ژاپنی

درختچه ای زیبا از خانواده زرشک بومی شرق آسیا همیشه سبز  گیاهی پرساقه که با انبوه پاجوش های خود رفته رفته به صورت درختچه ای پر پشت در می آید.شاخ و برگ آن فراوان است اما به بیننده نوعی احساس سبُکی و نرمی القا می کند.گلهای سفیدو کوچک این گیاه پس از مدتی به انگوریهای سرخ جذاب بدل می شوند.در اقالیم خنک می توان انتظار داشت که رنگ زیبای پاییز بر شاخ و برگ بامبوی مقدس خودنمایی کند.بامبوی مقدس عمر طولانی دارد و بعد از ۳ تا ۵ سال بالغ می شود و آنگاه گلها و انگوریهایش را تولید می کند گل هایی سفید و کوچک که به میوه های انگوری قرمز تبدیل می شود.گلهای سفید و کوچک بامبوی مقدس در تابستان و اوایل پاییز ظاهر می شوند.گل بامبوی مقدس به انگوری سرخ جذابی تبدیل می شود که ممکن است تا پاییز و زمستان دوام آورد.

553

بامبوی  مقدس گیاهی پرساقه و همیشه سبزی است که در باغهای سبک ژاپنی غالبا  کاشته می شود،اما در هر جا که بخواهیم تضادی با گیاهانی بسازیم که شاخ و برگ تیره تر و بافت سنگین تر دارند می توانیم ازآن استفاده کنیم.بلندی آن به ۲ متر می رسد و می توان آن را برای ایجاد حریم و حایل یا مخلوط با دیگر گیاهان پرورش داد.
 

شماره تماس:09126947735 لشگری


 

553


به اقلیم های مختلف تحمل نشان می دهد.در نواحی کاملاً سرد نیز قابل پرورش است.برای مناطق حاره مناسب نیست.می تواند در آفتاب کامل یا نیم سایه رشد کند.رنگ شاخ و برگش بر حسب محل فرق می کند.مثلاً اگر در سایه قرار گیرند برگها سبز روشن خواهند شد و اگر در آفتاب واقع شوند به سرخی خواهند گرایید.خاک با زهکشی خوبی را که با مواد آلی غنی شده باشد ترجیح می دهد.بوته های یذرگتر خشکی را خوب تحمل می کنند،اما بهتر است که در ماههای گرم عمیق و منظم آبیاری شوند و در پایان زمستان آرد استخوان یا غذای کامل بیفزایید.

 

 

553                   553                                                .

میوه های حبه انگوری ناندینا   

بیماری و آفات ناندینا:

ناندینا آفت و بیماری خاصی ندارد ولی اگر که خوب تغذیه نشود و آبیاری منظمی نداشته باشد و درختچه ای ضعیف باشد به شته ها و قارچ ها آلوده می شود.

هرس ناندینا:

ناندینا به هرس زیادی نیاز ندارد ولی در آخر زمستان یا اوایل بهار برخی از مسن ترین ساقه ها را می توان از نزدیک سطح زمین قطع کرد تا فضای کافی برای رشد شاخه های تازه رشد یافته باز شود.

 

کاربرد ناندینا:

 ناندینا با برگ های زیبای رنگی و گل های سفید و میوه های دانه انگوری درختچه ای بسیار زیبا و پر کاربرد در فضای سبز، پارک ها بعنوان تک درخت و یا پرچین و نیز با ترکیب با درختچه های دیگر دارد و نیز در باغهای سبک ژاپنی غالبا  کاشته می شود،اما در هر جا که بخواهیم تضادی با گیاهانی بسازیم که شاخ و برگ تیره تر و بافت سنگین تر دارند می توانیم ازآن استفاده کنیم.
 

تکثیر ناندینا:

از راه کاشت بذر های ناندینا در اواخر زمستان یا بهار ، یا از طریق تقسیم بوته های بزرگ و انبوه در اواخر زمستان یا اوایل بهار می توان ناندینا را تکثیر نمود.
 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

             

از راه کاشت بذر های ناندینا در اواخر زمستان یا بهار ، یا از طریق تقسیم بوته های بزرگ و انبوه در اواخر زمستان یا اوایل بهار می توان ناندینا را تکثیر نمود.

رنگ شاخ و برگش بر حسب محل فرق می کند.مثلاً اگر در سایه قرار گیرند برگها سبز روشن خواهند شد و اگر در آفتاب واقع شوند به سرخی خواهند گرایید.

درختچه ای زیبا از خانواده زرشک بومی شرق آسیا ست

تعداد بازديد : 1629
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران