زبان گنجشک(ون):  Fraxinus    

  

553
 

  از گونه‌های گیاهان گلدار از  خانواده Oleaceae  (زیتون) است. این درخت بیشتر بومی اروپا است و در شمال اسکاندیناوی و جنوب شبه‌جزیره ایبری انتشار دارد همچنین این درخت در جنوب غربی آسیا از شمال ترکیه تا شرق قفقاز و کوه‌های البرزمی‌روید.در ایران نام‌های محلی گوناگونی دارد مانند «درخت ون ،دردار.... و  بخاطر شکل میوه‌های درخت است که نام «زبان گنجشک» را برایش برگزیده‌اند. میوه‌های خشک و بیضی شکلی که کمی نوک تیز می‌شوند و شبیه زبانِِ گنجشک هستند میوه زبان گنجشک ازنوع سامار هستند.

  
  درختی است با تاج کروی که در جوانی فرم باز و در بلوغ تاجی متراکم دارد. این گیاه جزو درختان خزاندار است که طول تنه اصلی آن تا 2 متر نیز می رسد و دارای یک تاج بلند نیز می باشد. پوست تنه ی درختان جوان صاف و به رنگ خاکستری است که با مسن شدن درخت زبر و دارای شکاف های عمیق می شود. شاخه های آن محکم، به رنگ خاکستری است. برگ ها دارای 35-20 سانتیمتر طول، با 13-7 برگچه هستند. برگچه ها 12-3 سانتیمتر طول و 3-8/0 سانتیمتر پهنا دارند. برگ ها فاقد دمبرگ و دارای حاشیه دندانه دار می باشند. برگ های زبان گنجشک در بهار روی درخت نمایان می شوند و در فصل پاییز خزان می کنند. برگ های خزان کننده رنگ خاصی ندارند و اغلب به رنگ سبز کم رنگ دیده می شوند. گل های این درخت قبل از باز شدن برگ ها نمایان می گردند. عمر گل های ماده در این گیاه بیشتر از گل های نر است؛ رنگ آنها ارغوانی تیره و فاقد گلبرگ می باشد. گرده افشانی در این گیاه توسط باد صورت می گیرد. بر روی یک درخت هم گل های نر و هم گل های ماده می تواند وجود داشته باشد. میوه این گیاه سامار به طول 5/4-5/2 سانتیمتر و پهنای 8-5 میلیمتر و اغلب بصورت آویزان از شاخه ها است. اگر میوه های این گیاه در زمانی که هنوز سبز هستند و بطور کامل نرسیدند جمع آوری و کشت گردند، مستقیماً جوانه می زنند اما میوه های قهوه ای رنگ و کاملاً رسیده تا 18 ماه پس از کشت هم ممکن است جوانه نزنند. زبان گنجشک اروپایی به ندرت بیش از 250 سال عمر می کند. به هر حال گونه های متعددی از این گیاه وجود دارد که 250-200 سال عمر می کنند و همچنین گونه های کمی هم وجود دارند که بیشتر از 250 سال عمر می کنند.

حالت ارتجاعی و رشد سریع این گیاه آن را برای کشاورزان با اهمیت کرده است. تا جنگ جهانی دوم چوب این گیاهان منبع بسیار مفیدی برای تولید سوخت به شمار می آمدند. چوب درخت زبان گنجشک بسیار سخت و محکم است. این چوب بطور سنتی برای ساخت دسته شمشیرها، تبرها؛ راکت تنیس و چوب بیلیارد و ... استفاده می شود. همچنین برای ساختن ماکت هواپیماهای قدیمی نیز از آن استفاده می گردد.

  
گرما و آب و هوای صحرائی و ساحلی را تحمل می کند. سرمای زیاد و ممتد را نمی پذیرد.خاک مرطوب و غنی را ترجیح می دهد ولی در خاک های خشک و قلیائی نیز رشد مناسبی دارد. نور مستقیم خورشید و باد را تحمل می کند.شاخه های اولیه نهال جوان در پائیز هرس شود. نیاز به هرس سالانه ندارد.هرسال در پائیز کود دائمی پوسیده داده شود.

 

شماره تماس: 09126947735 لشگری

  تکثیر درخت زبان گنجشک:


 میوه های نارس که هنوز سبز هستند اگر کشت شوند مستقیما جوانه می زنند ولی میوه های کاملا رسیده و قهوه ای تا 18 ماه پس از کشت هم ممکن است جوانه نزند.
 

    کاربرد درخت زبان گنجشک :

  
سایبان ، حواشی خیابان ، چوب بیلیارد، راکت تنیس، دسته تبر و شمشیر


 

   درخت ون : Fraxinus excelsior

553

 

بومی جنگل های شمال ایران است و درختی است متوسط با جوانه های سیاه و تنه خاکستری با برگ هایی دارای 9 تا 15 برگچه به شکل بیضوی و کمی نوکدار که پشت برگ ها صاف و بدون کرک است و حاشیه رگیرگ ها کرک های لطیف دارد.

 

 خوص دارویی زبان گنجشک: 

۱. طبع این گیاه گرم و خشک است.
۲. خلط‌ آور می‌باشد.
۳. پوست این درخت تلخ و قابض است به عنوان تونیک و تب‌بر استفاده می‌شود.
۴. برای نقرس ۱۰ گرم برگ خشک درخت ون را در ۲۰۰ گرم آب جوشانده ۳ ساعت دم‌کرده هر ۳ ساعت یک فنجان به مدت ۸ روز میل شود.
۵. برای درمان تب ۶ گرم در ۱۵۰ سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده روزی ۳ فنجان بنوشید.
۶. جهت یبوست ۶ گرم برگ‌های درخت ون را در ۱۵۰ سی‌سی آب جوشانده شب بنوشید.
۷. جهت تسکین درد رماتیسم ۱۲ گرم از برگ‌های درخت ون را در ۲۰۰ سی‌سی آب جوشانده بنوشید.
۸. میوه درخت ون ۳ گرم را در ۱۰۰ سی‌سی آب جوشانده صاف نموده میل شود جهت درد مفاصل مفید می‌باشد.
۹. برای تقویت نیروی جنسی ۵۰ گرم تخم درخت ون را در ۵۰۰ گرم عسل مخلوط نموده روزی یک قاشق غذاخوری با یک لیوان آب میل کنید.
۱۰. برای درمان خفقان و تنگی‌نفس ۱۵ گرم تخم زبان گنجشک را در ۳۰۰ سی‌سی آب جوشانده روزی ۳ – ۴ فنجان بنوشید.
۱۱. جهت سرفه مزمن از جوشانده تخم زبان گنجشک استفاده شود.
۱۲. جهت درد کمر و رحم ۲۰ گرم تخم زبان گنجشک را در ۴۰۰ سی‌سی آب ۳۰ دقیقه جوشانده هر ۴ ساعت یک فنجان بنوشید.

 

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال و بوته ارقام مختلف انگور، مشاوره برای احداث باغ  ، هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

لشگری:09126947735 

لشگری: 09304266103

فاتح     :09122275234

 

سایبان ، حواشی خیابان ، چوب بیلیارد، راکت تنیس، دسته تبر و شمشیر

خاک مرطوب و غنی را ترجیح می دهد ولی در خاک های خشک و قلیائی نیز رشد مناسبی دارد.

از خانواده زیتون

تعداد بازديد : 4199
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران