سانسوریا:Sansevieria

این جنس حدود 70 گونه دارد که بومی آفریقا،ماداگاسکار و جنوب آسیاست نام رایج آن زبان مادر شوهر،زبان شیطان،گیاه ماری و زبان مار می باشد که گیاهی ست دارای ریزوم از خانواده Asparagaceae که گیاهی ست برگ زینتی که ساقه در این گیاه وجود ندارد و برگ‌ها مستقیم از سطح خاک خارج می‌شود. ولی دارای ساقه زیرزمینی بنام ریزوم می‌باشد که برگ‌ها مستقیماً از رویی این ساقه‌های زیرزمینی خارج می‌شود و برای تکثیر از آنها استفاده می‌شود. از لحاظ اندازه و رنگ برگ ها دارای تنوع است و بطورکلی برگ ها ضخیم ،سخت و مستقیم است .این گیاه را می‌توان در شرایط مختلف نور آب و خاک پرورش داد.این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم بوده و در نقاط مختلف منزل می‌توان آن را نگهداری کرد. در مناطقی که دارای سرمای زمستانه نمی‌باشد می‌توان این گیاه را در باغ‌های صخره‌ای کشت نمود.گیاهی است که در هوای گرم و در درجه حرارت ۲۵-۱۸ درجه سانتی‌گراد بهترین رشد را دارد ولی به دمای زیر صفر حساس می‌باشد. این گیاه عموماً در محل‌های روشن رشد خوبی دارد ولی در محل‌های کم نور منازل نیز می‌توان این گیاه را نگهداری کرد.سانسوریا به علت داشتن ساقه های گوشتی و ابدار نیاز ابی پایینی داره پس از ابدهی بیش از حد ممکن خودداری کنید. ابیاری سانسوریا در تابستان هفته ای یکبار  ودر زمستان ده روز الی دو هفته یکبار بطور متوسط انجام میشود ولی آبیاری به عواملی مثل دما و رطوبت مخیط بستگی دارد بنابراین هروقت سطح آن خشک شد آبیاری کنید و در ضمن از ابپاشی و غبار پاشی روی ساقه های  این گیاه خودداری کنید . در فصل زمستان چنانچه این گیاه در جای خنک نگهداری شود از دادن آب زیاد به آن خودداری کنید زیرا آب زیاد سبب پوسیدگی ریشه می‌شود ولی در فصل تابستان به آب بیشتری نیاز دارد.خاک مناسب سانسوریا مشتمل بر یک قسمت ماسه، یک قسمت پیت ماس و ٢٠٪ ورمی کمپوست عالی هست. خاک کمپوست بهترین انتخاب برای سانسوریا می باشد.  بهترین شرایط نوری برای این گیاه نور غیر مستقیم زیاد است.گرچه سانسوریا می تواند نور مستقیم را هم تحمل کند..پس از بالغ شدن گیاه از کنار برگها ساقه گلدهنده ای خارج میشود که گلهای ریز زرد رنگ و زیبایی در انتهای ان قرار دارد.


 


سانسوریا با برگ ساده پا کوتاه و پا بلند، سانسوریا برگ ایلق پاکوتاه و پا بلند انواعی از این گیاه می باشد

 

 

گونه های گیاه سانسوریا:

 

Sansevieria cylindrica:سانسوریا استوانه ای ،سانسوریا لوله ای

           

این گونه که به گیاه ماری لوله ای و یا نیزه آفریقایی نیز شناخته می شود که از انواع گیاهان گوشتی  و از گونه های سانسوریا بوده و بومی آنگولا می باشد که در آفریقا گسترده شده است .احیرا در بازار ایران  سانسوریا لوله ای بانوک های رنگی دیده میشود که  دستگاه مخصوص رنگی شده اند خاصیت این رنگ به گونه ای که با بزرگ شدن گیاه رشد می کنند و به اصطلاح کش می آید. قیمت سانسوریا رنگی در بازار متفاوت است و به اندازه آن ان بستگی دارد. اکثر این سانسوریا رنگی ها وارداتی هستند.


 

 

 

 

 

 

سانسوریای پاکوتاه:sansevieria trifasciata Hannii

 

                                      

سانسوریای پاکوتاه از گیاهان گوشتی بسیار جذاب است که دارای رشد بسیار کندی است که بلندی آن به حدود 30 سانتی متر میرسد بدون ساقه بوده و برگ های تقریبا پهن ان بصورت روزت و خوشه ای است که مانند سایر سانسوریاها جاهای نورانی را ترجیح می دهد ولی مکان های کم نور را نیز براحتی تحمل می کند در شرایط مناسب در تابستان و پاییز میتواند به گل بشیند ولی در این گونه کمتر اتفاق میفتد.

Sansevieria trifasciata 'Golden Hahnii'

این نوع سانسوریا از انواع پاکوتاه یا کامپکت میشود که دارای رشد کندی است تنها تفاوت ظاهری آن در داشتن نوارهای طلایی رنگ در برگ هایش می باشد که زیبایی خاصی به آن داده است.

Sansevieria trifasciata 'Black Gold

 


Sansevieria trifasciata 'Black Jack'

این واریته نیز مانند واریته Black Gold میباشد با این تفاوت که اندازه آن کوچک تر می باشد.

Sansevieria trifasciata 'Black Robusta'

این واریته دارای برگ هایی برنگ سبز تیره با نوارهای نقره ای رنگ می باشد.

Sansevieria trifasciata 'Futura Robusta'

 

 

آفات و بیماری های گیاه سانسوریا:

                                                                                                            

از عوارضی که معمولا باعث آسیب رسیدن به این گیاه میشود یکی مسئله آبیاری بیش از حد است که باعث پوسیدگس ریشه این گیاه می شود اگر ابیاری بیش از اندازه باشد باعث ایجاد لکه های قهوه ای رنک برروی برگ ها می شود ،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و پس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید. ممکن است برعکس هم عمل کنید و گیاه را در هوای گرم تشنه نگه دارید باز هم باعث قهوه ای و نکروزه شدن برگ ها می شود و اینکه این گیاه نیازی به غبار پاشی و اسپری اب ندارد و براحتی کم آبی را تحمل میکند البته نه تا جایی که باعث مرگ گیاه شود برگها قهوه ای گشته و خشک میشوند گیاه تشنه و هوا گرم است،گلدان را ابیاری کنید و به محل خنک تری منتقل نمایید.مسئله دیگر نور است که سانسوریا نور دوست است ولی کم نوری را بخوبی تحمل می کند ولی اگر برگها رنگ پریده و نقوش خود را از دست داده اند :نور کافی نیست،و یا گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل نموده و یا کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه مصنوعی هر سه هفته یکبار جبران کنید.

 

مسئله دیگر وجود آفات و حشرات است که اگر برگها بد شکل و حاشیه انها جویده شده است هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی کنید اگرزخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند حشره افت عامل است،با پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند و نیز وجود نقاط قهوه ای زنگ مانند روی برگها بدلیل استفاده از مواد براق کننده شیمیایی برگها را با پارچه یا اسفناج تمیز کنید و اگر برگها سیاه رنگ شده و ابکی هستند یخ زدگی عامل ان است،در شبهای سرد گیاه را نزدیک شیشه قرار ندهید،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

 

زمان تعویض گلدان سانسوریا:


 سانسوریا جا به جایی را زیاد دوست ندارد. بنابراین تا وقتی ریشه گیاه از زیر گلدان بیرون نزده و یا گلدان ترک نخورده گلدان را تعویض نکنید. بهترین گلدان برای سانسوریا گلدان هایی از جنس سفال است.زمان تعویض گلدان در بهمن وو اسفندماه قبل از اینکه جوانه‌های جدید رشد خود را شروع کند می‌باشد.

 

تکثیر گیاه سانسوریا:

                                                                                                                   

تکثیر  سانسوریا از طریق ازدیاد با پاجوش های گیاه مادری،قلمه برگ و تقسیم بوته امکان پذیر است .

تکثیراز طریق پاجوش سانسوریا:

 پاجوشهای ایجاد شده در کنار پایه مادری را با ریشه از گیاه مادر جدا کنید و به گلدان جدید انتقال بدهید.

طرز تقسیم بوته گیاه سانسوریا:

 

تقسیم بوته در این گیاه در فصل بهار صورت می‌گیرد. زمانی که ارتفاع برگ‌ها بلند شد و گلدان به صورت پر در آمد و ریزوم تمام گلدان را اشغال کرد گیاه پایهه مادری را از گلدان خارج نموده و سپس با استفاده از چاقو یا قیچی باغبانی قسمت زیرزمینی گیاه را به چند قسمت تقسیم می‌کنیم. سپس هر دو یا سه گیاهچه را در یک گلدان جداگانه و با ترکیب خاکی مناسب کشت می‌کنیم. مزیت این روش در این است که در ابلق‌ها گیاهان جدید نیز که ایجاد می‌گردند ابلغ خواهند بود.
طرز تهیه قلمه برگ:

قطعات دو و نیم سانتی از برگهای سالم برش دهید.به قطعات را تا نصف ان در خزانه شنی تهیه شده فرو کنید.خزانه را ابیاری کنید و جهت تامین رطوبت با پلاستیک بپوشانید،پس از ظهور ۲-۳ برگ از هر کدام از قطعات درون گلدان های کوچک کاشت کنید قلمه برگ سانسوریا هست که شما باید ساقه ای از گیاه رو به قطعه های هشت سانتی متری ببرید و در ماسه بکارید و برای حفظ رطوبت گیاه روی گلدان رو با پلاستیک بپوشونید تا زمانی که گیاه جدید ظاهر بشه.سانسوریا ابلق دارای نوار های طلایی زیبایی در اطراف خود هستند اما اغلب با قلمه زدن این برگ ها گیاه تازه روییده حاشیه های طلایی خود را از دست می دهد. با تکثیر درست این گیاه می توانید حاشیه های طلایی را حفظ کنید و گل های زیبا تری داشته باشید.

برای تکثیر سانسوریا باید از برگ های بالغ استفاده کنید. برگ هایی را انتخاب کنید که ارتفاعشان به ۳۰ سانتی متر رسیده باشد..پس از بالغ شدن گیاه از کنار برگها ساقه گلدهنده ای خارج میشود که گلهای ریز زرد رنگ و زیبایی در انتهای ان قرار دارد.

 شماره تماس:
09126947735: لشگری

  لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

سانسوریا جا به جایی را زیاد دوست ندارد. بنابراین تا وقتی ریشه گیاه از زیر گلدان بیرون نزده و یا گلدان ترک نخورده گلدان را تعویض نکنید. بهترین گلدان برای سانسوریا گلدان هایی از جنس سفال است.زمان تعویض گلدان در بهمن وو اسفندماه قبل از اینکه جوانه‌های جدید رشد خود را شروع کند می‌باشد.

تکثیر  سانسوریا از طریق ازدیاد با پاجوش های گیاه مادری،قلمه برگ و تقسیم بوته امکان پذیر است .

تعداد بازديد : 98
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران