درخت لیلکی آمریکایی،لیلکی بی خار (Gleditsia Triacanthos) 

 درخت لیلکی آمریکایی:  honey locust

   درختی است خزان پذیر و خاردار از خانواده  Fabaceae که بومی آمریکای شمالی میباشد درخت لیلکی آمریکایی رشدی به نسبت سریع دارد ولی بین 20 تا 50 سال زمان نیاز است تا به رشد کامل خود برسد.
ارتفاع این درخت بین 20 تا 30 متر بوده و طول عمری بین 120 تا 150 سال دارد.پوست این درخت خاکستری مایل به قهوه ای بوده و خارهای آن سه شاخه است.تاج این گیاه، تخم مرغی شکل بوده وگستردگی بین 4 تا 8 متر دارد .شاخ برگی زیبا دارد ، برگها به رنگ سبز روشن هستند .گلهای این درخت به شدت معطر است ، رنگ زرد مایل به سبز دارد ، کوچک است در اواخر بهار ظاهر میشود و جنبه زینتی ندارد.میوه به صورت غلاف چرمی شکل است که رنگ قرمز مایل به قهوه ای دارد و در اواخر پاییز بالغ میشود.این غلاف ها بین 15 تا 20 سانتیمتر طول دارند .خمیر داخل غلاف خوراکی است.
دانه ها توسط گیاهخوارها پراکنده میشوند.
 

خاک مناسب برای رشد این گیاه ، خاک شنی، ماسه ای، گچی، لومی مرطوب، عمیق و خوب زهکشی شده است.خاک بهتر است اسیدی و یا خنثی باشد وبه  آفتاب کامل نیاز دارد و در سایه این درخت رشد نمیکند و دمای بین -10 تا 16 درجه را تحمل میکند و برای آبیاری بهتر است به طور متوسط صورت گیردو بهتر است خاک همیشه مرطوب باشد .لیلکی آمریکایی درختی است که در برابر خاک شور، آلودگی هوا ، خاک قلیایی ، گرما و خشکسالی مقاوم است.

 

کاربرد درخت لیلکی آمزیکایی:

درخت لیلکی آمریکایی ، درختی سایه دار است و بعنوان درخت زینتی بسیار محبوب میباشد و به صورت تک درخت و یا در کنار بقیه درختان در باغها و یا فضای سبز و پارک ها کاشته میشود.
 

عناصر موجود در لیلکی در طب سنتی سرخپوستان مورد استفاده قرار می گرفت و برای درمان آرتویید روماتویید از آن استفاده می کردند و همچنین خاصیت ضد سرطانی دارد. 

 

     تکثیر درخت لیلکی آمریکایی:

  تکثیر از  طریق کاشت بذر ،پیوند و قلمه انجام می شود.

برای کاشت بذر آنرا به مدت 48ساعت در آب داغ گذاشته و بعد از آن درون گلدان می کاریم و روی گلدان را با نایلون شفاف می پوشانیم و درجای گرم و پرنور قرار می دهیم.

   

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234


 

تکثیر از  طریق کاشت بذر ،پیوند و قلمه انجام می شود.

درخت لیلکی آمریکایی ، درختی سایه دار است و بعنوان درخت زینتی بسیار محبوب میباشد و به صورت تک درخت و یا در کنار بقیه درختان در باغها و یا فضای سبز و پارک ها کاشته میشود.

تعداد بازديد : 137
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران