درختچه آبه لیا:یاس سلطنتی:Abelia

درختچه آبه لیا:

درختچه آبه لیا که هیبریدی از  لینه آ و گرندی فولیا می باشد از خانواده Caprifoliaceae  یعنی همان خانواده پیچ امین الدوله با آن گل های زیبا و معطرش  است  که به محیطی آفتابی تا نیمه آفتابی را ترجیح می دهد درختچه ای با شاخه هایی  گرد ،براق ، برگریز ،همیشه سبز و نیمه سبز که بستگی به محیط رشد آن دارد که طول رشد آن به یک تا حدود ۲ متر می رسد و برگ هایی بیضی شکل برنگ سبز تیره و بلندی ۲ تا ۶ سانتیمتر و گل هایی به قیفی شکل یا ترومپت شکل دارد با کاسبرگی صورتی رنگ و گل هایی صورتی کمرنگ یاسفید که پس از ریزش گلبرگ ها جام زیبای صورتی رنگش باقی میماند که این گل های زیبا از خرداد تا  اواخر شهریور  و گاهاً بسته به محیط تا پاییز نیز برروی شاخه هایش  خودنمایی می کنند. 

تکثیر درختچه آبه لیا:

بهترین و سریعترین روش تکثیر این درختچه قلمه زدن می باشد. که قلمه چوب نرم در اوایل تابستان و قلمه چوب سخت در اواخر تابستان در مکانی سایه آفتاب بهترین روش می باشد.

هرس درختچه آبه لیا:

گل های این درختچه برروی شاخه های جدید بوجود می آید پس هرس گلدهی یا سالانه باید در اواخر زمستان و یا اوایل بهار انجام شود تا با ایجاد شاخه های جدید گلدهی انجام شود.
هرس شدید هم هر ۳ یا ۴ سال به منظور جوان سازی درختچه انجام شود.

کاربرد درختچه آبه لیا:

این درختچه معمولاًِ برای باغ هایی با دیوار هایی کوتاه یا تراس ها ،بعنوان مرزبندی ،ایجاد پرچین می تواند کاربرد داشته باشد.
 

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،مشاوره برای احداث باغ  و هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری:09304266103 

فاتح     :09122275234

گل های این درختچه برروی شاخه های جدید بوجود می آید

یاس سلطنتی

این گل های زیبا از خرداد تا  اواخر شهریور  و گاهاً بسته به محیط تا پاییز نیز برروی شاخه هایش  خودنمایی می کنند.

تعداد بازديد : 582
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران