یاس هلندی:  ligustrum texanum

553

 

 

درختچه یاس هلندی با نام برگ نو ژاپنی ،لگستروم سبز گیاهیست با نام انگلیسی Japanese Privet, Texanum Japanese Privet  و درختچه ای زیبا از خانواده oleaceae می باشد که بومی هوکایدو ژاپن ،چین و کره شمالی و مقاوم و زیبا و همیشه سبز که با برگ های براق و شفاف و ضخیم و رشدی نسبتا سریع  که قابلیت هرس و فرم دهی خوبی دارد با گل های سفید رنگ و کوچک این گیاه که معطر نیز می باشد به صورت خوشه ای و دسته ای که قطر هر کل حدود 3 تا 6 میلیمتر است و در خرداد ماه باز می شود و برگ هایی به رنگ سبز روشن ،ضخیم و براق و میوه آن بصورت  دارای دانه هایی است ریز است و در نهایت این میوه آن به رنگ سیاه در می آید و ارتفاع آن به 4 تا 5 متر می رسد.مقاوم به کم آبی می باشد  به هفته ای یک بار به سیر آب شدن نیاز دارد  این دلیل که دارای برگ های ضخیمی می باشد، تبخیر آب در ان کمتر صورت می گیرد بنابراین به کم آبی مقاوم است . همین که هفته ای یک بار آبیاری کامل انجام دهید کفایت می کند. اما برای بهتر رشد کردن آن آبیاری منظم در فصل گرما بهتر است.. در افتاب گرم تابستان دفعات آبيارى را زياد كنيد. به خاطر شکل شفاف برگ ها تبخیر هم کمتر رخ می دهد و آب کمتری نیاز است.

 

 

کاربرد یاس هلندی:

 درختچه یاس هلندی چون از خانواده ترون یا برگ نو میباشد در فضای سبز،پارک ها  ،میادین و بولوارها برای طراحی و پوشش و ایجاد دیوار و پرچین و نیز  پر کردن باغچه های حیاط های پشتی ودور از چشم ویلا ها و خانه ها  مناسب میباشد .یاس هلندی همچنین براي فضاي بالكن هاي جنوبي و افتابگير نيز مناسب است.
 

هرس یاس هلندی:

 

                                                                   

برای هرس یاس هلندی بمنظور حفظ زیبایی آن بهتر است شاخه های اضافی آن  پس از پایان دوره ی گلدهی اقدام کرد که به شکل طبقه ای ،کله قندی و یا هرشکل دیگری کاملا قابلیت هرس پذیری دارد.
 

تکثیر یاس هلندی:

                                                                                                                                                                              


برای تکثیر یاس هلندی از طریق بذر و یا قلمه زدن میتوان اقدام کرد که البته به سبب مشکل بودن و زمات بر بودن از طریق تکثیر با بذر بهترین و ساده ترین روش قلمه زدن می باشد که برای تکثیر با استفاده از قلمه شاخه های سال جاری در اواخر پاییزمی توان استفاده کرد و به راحتی تکثیر می شود .

553

یاس هلندی تولید نهالستان  سامیان پردیس سبز کرج

 

شماره تماس:09126947735 لشگری
لشگری  : 09304266103
فاتح     :   09122275234
 


 

تکثیر یاس هلندی از طریق بذر و یا قلمه زدن می باشد که برای تکثیر از طرق قلمه با استفاده از قلمه شاخه های سال جاری در اواخر پاییزمی توان استفاده کرد و به راحتی تکثیر می شود .

حذف شاخه های اضافی آن  پس از پایان دوره ی گلدهی و به شکل طبقه ای ،کله قندی و یا هرشکل دیگری کاملا قابلیت هرس پذیری دارد.

در فضای سبز،پارک ها  ،میادین و بولوارها برای طراحی و پوشش و ایجاد دیوار و پرچین و نیز  پر کردن باغچه های حیاط های پشتی ودور از چشم ویلا ها و خانه ها  مناسب میباشد و همچنین براي فضاي بالكن هاي جنوبي و افتابگير نيز مناسب است.

درختچه یاس هلندی بومی هوکایدو ژاپن ،چین و کره شمالی و مقاوم و زیبا و همیشه سبز که با برگ های براق و شفاف و ضخیم و رشدی نسبتا سریع دارد.

تعداد بازديد : 3248
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران