درخت ژینکو ، کهن دار، فسیل زنده  (Ginkgo biloba)

درخت ژینکو:  Maidenhair tree

درخت ژینکو یا کهن‌دار یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های درختی روی زمین است. این درخت خزان کننده از خانواده Ginkgoaceae بوده و مربوط به دوران ژوراسیک عصری که جانداران عظیم جثه بر زمین حکمرانی می کردند.ژینکو به همراه درخت متاسکویا (Metasequoia ) سنگواره های زنده عصر دایناسورها هستند و داستان هایی از آن دوران برای انسان امروزی دارند.این درخت را حد فاصل نهانزادان و پیدازادان طبقه بندی می کنند.در حالی که قبلا جزو سوزنی برگان تقسیم بندی می شدبا برگ‌های بادبزنی شکل شبیه گیاه پر سیاوشان که در پاییز زرد شده و در عرض یک شب می‌ریزند.حداکثر بلندی آن ۲۵متر و گستردگی ۸ متر است. در بسیاری از قسمتهای معتدل دنیا به ویژه مناطق معتدله مرطوب به‌خوبی رشد می‌کند و به محدوده وسیعی از اقلیم‌ها و شرایط نامساعد مقاومت دارد  کهن‌دار در خاکهای عمیق با زهکش خوب و لومی شنی و حاصلخیز رشد مناسبی دارد. ژینکو به منظور استفاده از خواص دارویی بذر و به خصوص برگ پرورش می‌یابد.

 

ژینکو وقتی که جوان است دارای شکل هرمی با شاخه‌های بلند قائم و قلمی است و هنگامی که مسن‌تر شد تاج آن پراکنده و نامنظم می‌شود.این درخت می‌تواند تا ۳۰ متر طول و ساقه  با قطر بالا داشته باشد. این درخت خزان کننده‌ است و برگ‌های آن بر روی شاخه‌های بلند پراکنده هستند در حالی که در رأس شاخه‌های کوتاه تراکم یافته‌اند. گل های زرد رنگ نر در این گیاه به فرم گل آذین شاتون و گل های ماده به صورت مجتمع در انتهای شاخه ها قرار دارند و ایام گلدهی آن در فصل بهار می باشد.عمل گرده افشانی توسط باد صورت می گیرد  که طعم میوه شیرین ولی نامطبوع می باشد.میوه‌ی ژینکو شفت مانند با گوشت نارنجی است که یک درون بر چوبی را می‌پوشاند. جنین معمولا ۲ تا ۳ لپه است. میوه‌های ژینکو طعم شیرین دارد و در پاییز در هنگام افتادن مقادیر زیادی بوتیریک اسید تولید می‌کنند که سبب ایجاد بوی نامطبوع و زننده‌ای می‌شود.

 

 

 

حداقل دمای مورد تحمل آن ۲۸-  درجه سانتی گراداست درختGinkgo bilobaمقاومت نسبتا بالایی به عوامل جهش زا نظیر تشعشعات دارد. پس از بمباران اتمی هیرو شیما در سال۱۹۴۵ که تقریبا همه گیاهان و جانوران در منطقه از بین رفتند،ژینکو ها از معدود موجودات زنده ای بودند که در این شرایط زنده ماندند.
 

شماره تماس:09126947735 لشگری

کاربرد درخت ژینکو:

کهن‌دار گیاه دارویی ارزشمندی است که برای اهداف دارویی متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد  کهن‌دار به منظور استفاده از بذر و به خصوص برگ پرورش می‌یابد. بذرهای کهن‌دار هزاران سال است که در طب سنتی چین استفاده می‌شود. فراورده‌های کهن‌دار که امروزه در دسترس می‌باشند از برگ آن بدست می‌آید. در نهالستان‌های پرورش برگ، درختان ژینکو به‌صورت متراکم کشت شده و برگها برای تهیه عصاره برداشت می‌شوند تا مورد فرآوری قرار گیرند. عصاره برگ ژینکو یکی از مهمترین گیاهان دارویی رایج در دنیا می‌باشد.بذرهای کهن‌دار برای بیش از ۱۰۰۰ سال است که در طب سنتی چین، به‌عنوان داروی قابض برای ریه استفاده می‌شود تا آسم و سرفه را درمان کند. همچنین آنرا تصفیه کننده خون، کمک کننده هاضمه، ضد کرم، تب بر و آنتی‌بیوتیک می‌داننددر پاییز زرد شده و در عرض یک شب می‌ریزند.

اولین کاربرد برگها در چین، در سال ۱۴۳۶ برای درمان بیماریهای پوست و زخمهای سر گزارش شد. عصاره برگ ژینکو، فعالیت بیولوژیکی وسیعی دارد. عصاره خالص برگ گیاه از نظر داروشناسی، دارای عمل بازکنندگی عروق شریانی و فعال کننده گردش خون در شرائین است که خود موجب رساندن خون بیشتر به بافتها می‌شود. عصاره برگ کهن‌دار جریان خون را به مغز افزایش می‌دهد و در نتیجه حافظه و توانایی فکری بهبود می‌یابد. عصاره‌های استاندارد شده برای انواع بیماریها و نارسایی‌های ذهنی و فیزیکی مرتبط با سن استفاده می‌شود و در درمان آلزایمر، اسکیزوفرنی، پارکینسون، نقص حافظه مرتبط با سن (AAMI)، ناتوانی مغزی، افسردگی و اضطراب بکار می‌رود. عصاره برگ کهن‌دار همچنین در درمان طنین مزمن گوش یا زنگ گوش، لنگی متناوب، سرگیجه مزمن، نارسایی‌های جنسی، درد معده، بیماری‌های پوستی، ایجاد لخته در رگ و سایر اختلالات قلبی، عروقی و اعصاب مرکزی مؤثر است ونیز کاربرد درخت

 کاربرد درخت ژینکو در فضای سبز:

  امروزه در بسیاری  از شهرها، از کاشت درخت ژینکو استقبال فراوان می شود علت آن به خاصیت منحصر به فرد این جنس گیاهی بر می گردد که توانایی مقاومت بسیار بالای آن به آلودگی هوا ست برگ های آن نسبت به آلودگی های هوا که برای بسیاری از گونه ها نابود کننده است  مقاومت می کند چرا که این درخت میلیون ها سال است در میان فعالیت  آتشفشان ها رشد کرده است .در فیلادلفیای  و واشنگتن و نیویورک در محل های بسیار آلوده دارای دود و مه از این درخت استفاده می شود علت دیگری که موجب گردیده این درخت در فضای سبز شهری بسیار مورد استفاده قرار بگیرد این است که مقاومت و پایداری خوبی نسبت به بیماریها و حشرات دارد و همچنین قابلیت رشد بالایی در خاک های غیر حاصلخیز دارد   از طرفی در فصل پاییز تغییر رنگ برگ های درخت  به طرز جالبی زیباست و مناظر رویایی ایجاد می کند به دلیل بو نامطبوع میوه در فضای سبز شهری از درختان نرکه فاقد میوه ان استفاده می شود. 
 

شماره تماس:09126947735 لشگری

تکثیردرخت ژینکو:

به منظور تکثیر از طریق بذر میوه های آلو شکل در اواسط پاییز جمع آوری شده و بعد از حذف بخش گوشتی بذرها به مدت 10 هفته در شرایط دمایی 15 - 20 درجه سانتیگراد رار داده می شوند.سپس بذز ها در دمای 4 درجه سانتی گراد به مدت چندین ماه تیمار سرمایی دریافت می کنند تا آماده جوانه زنی شوند.به دلیل تولید گیاهان نر و ماده از بذر تکثیر رویشی از طریق قلمه های حاصل از گیاهان نر ترجیح داده می شود.قلمه های علفی در اوایل تابستان بعد از تیمار با غلظت 8000 ppm  IBA  ریشه دار می شوند.تکثیر از طریق پیوند نیز امکان پذیر است.

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

مقاومت نسبتا بالایی به عوامل جهش زا نظیر تشعشعات دارد. پس از بمباران اتمی هیرو شیما در سال۱۹۴۵ که تقریبا همه گیاهان و جانوران در منطقه از بین رفتند،ژینکو ها از معدود موجودات زنده ای بودند که در این شرایط زنده ماندند.

تکثیر از طریق بذر میوه های آلو شکل و تکثیر رویشی از طریق قلمه های حاصل از گیاهان نر ترجیح داده می شود.قلمه های علفی در اوایل تابستان بعد از تیمار با غلظت 8000 ppm  IBA  ریشه دار می شوند.تکثیر از طریق پیوند نیز امکان پذیر است.

تعداد بازديد : 809
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران