گیاه آگلونما:Aglonema:Chinese evergreens

آگلونما گیاهی همیشه سبز و پایا  از خانواده ‎Araceae با برگهای زینتی می‌باشد برگ های ابلق آگلونما ساقه های کوتاهی دارد که از سطح خاک بیرون زده اند. برگ ها حدود ۲۰ سانتیمتر طول و ۱۰ سانتیمتر پهنا دارند، نیزه ای شکل بوده و به سمت پایین خم شده است. در برخی گونه ها رگه های قرمز هم درون برگ ها دیده می شود. ارتفاع گیاه برحسب گونه تقریباً بین 20تا 40 سانتیمتر که در سطح فوقانی خود تغییر می‌کند دارای نقاط و یا لکه‌های سبز تیره می‌باشد. گلهای این گیاه سفید و در تابستان آشکار می‌شود. میوه‌های آن قرمز رنگ می‌باشد و به نور کافی احتیاج دارد، تقریباً در همه جای آپارتمان که مقداری نور طبیعی داشته باشد می ماندو در زمستان باید در داخل خانه نگهداری شود در شرایط ایده آل نور غیرمستقیم و متوسط رشد مناسب و سلامت آگلونما را تضمین می کند. ولی باید بدانید که آفتاب مستقیم مورد پسند آگلونما نیست. پنجره رو به شمال برای آگلونما انتخاب بهینه محسوب می شود این گیاه به دلیل منطقه بومی خود یعنی مناطق گرمسیری، نمی تواند دمای پایین زمستانی را تحمل کند و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۰-۱۵ درجه سانتیگراد است. آگلونما را در مکان های تاریک و در کنار شوفاژ یا وسایل گرمایشی نگهداری نکنید درمورد  آبیاری این گیاه اگر آگلونمای شما در مکانی است که پر نور است بهتر است زمانی که نصف یا سه چهارم سطح خاک گلدان خشک شد اقدام به ابیاری کنیدیعنی اجازه ندهید سطح گلدان کاملا خشک شود و گیاه اسیب ببیند ولی اگر گیاه شما در مکانی است که از نور کمتری برخوردار است باید سطح خاک بین دو آبیاری کاملا خشک شود. در فصل سرد یعنی پاییز و زمستان، میزان آبیاری کمتر می شود و رشد آگلونما هم کندتر است. آگلونما به دلیل منشا خود نیاز به هوای مرطوب دارد، بنابراین بهتر است اسپری برگی را هر روز انجام دهید

 

 

                                                                                                                                                                                   

رطوبت بالای هوای محیط به رشد بهتر و شادابی گیاه آگلونما کمک می‌کند. در تابستان هفته‌ای دوبار با اسپری برگ‌های گیاه را مه‌پاشی کنید.کود دهی برای رشد بهتر و عدم کمبود مواد غذایی برای گیاه توصیه می‌شود، در فصل رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کودهای مایع مخصوص گل‌های آپارتمانی کوددهی انجام شود و برای زمان تعویض گلدان چون گل آگلونما گیاهی با رشد سریع است و به علت متراکم شدن ریشه‌ها و کم شدن جا برای رشد ریشه و سفت شدن خاک‌ها لازم است، در بهار هر سال تعویض گلدان با یک درجه بزرگتر انجام شود.

 

انواع گیاه آگلونما:

                                      

 
آگلونما دارای واریته ها و گونه های متعددی است از انواع اصل آن تا گونه های هیبرید آن می باشد که بعضی از آن ها اشاره ای داریم.


1- A.PICTA 

 


این گونه که بومی مالزى می باشد   و داراى برگ هایى به رنگ سبز تیره با لكه هاى سفید به موازات رگبرگ هاى فرعى است. 
 


2-Philippine evergreen:A.commutatum treubii


 

 این گونه از این گیاه  بومی  جزایر سلب شمال شرقی فیلیپین  می باشد  گیاه زیبایی با برگ هاى كشیده و مقاوم به رنگ سبز روشن با لكه ها یا خال هایی خاكسترى مایل به نقره اى  و یا  سفید است که گلدهی آن بندرت در محیز آپارتمان اتفاق میفتد ولی در شرایزط مساعد در اواخر تابستان و اوایل پاییز گل هایی با اسپادیکس سفید و اسپات هایی برنگ سبز ظاهر می شود که بدنبال آن میوه های خوشه ای حبه ای شکل قرمز رنگی پدید می اید احتیاج چندانى به نور و روشنایى ندارد. در بهار و تابستان هر دو هفته یك بار نیاز به كود محلول دارد. سطح خاك نیز باید همیشه نسبتاً مرطوب نگه داشته شود

3- Aglonema red

                                                                                              

یکی دیگر از گونه های آگلونما گونه قرمز رنگ آن است که از انواع مقاوم ،شیک و زیبا که به آسانی میتوان آن را در خانه ها نگهداری و رشد داد با برگ هایی ضخیم و تقریبا گوشتی قرمز از قرمز روشن تا تیره آن البته واضح است که برای حفظ رنگ قرمز آن نیاز به نور بیشتری نسبت به انواع سبز رنگ آن داردآفات و بیماری های گیاه آگلونما:

                                                                                                                              

از بیماری های باکتریایی که باعث ایجاد لکه های نقطه ای و یا لکه های تکه ای و یا باعث ایجاد پلاسیدگی برگ این گیاه می شود و یا بیماری های ویروسی که باعث ایجاد بدشکلی و یا کوچکی برگ می شود ویا بیماری های قارچی که علایمی مانند کپک و پژمردگی ...می شود که مهمترین آفات گیاه آگلونما میتوان کنه و شته را نام برد که باعث ایجاد لکه های سفید و زردی برگها میشود که  سم مالاتیون را از فروشگاه کشاورزی تهیه کنید و به اندازه ۲ گرم در لیتر آن را در آب رقیق کنید. غبارپاشی سم رقیق شده را هفته ای یکبار ادامه دهید تا کنه ها از بین بروند.این نکته را هم بدانید که یکی از عوامل زردی برگ ها آبیاری بیش از اندازه است اگر برگ آگلونما پژمرده است و یا نوک برگ قهوه ای شده بدانید که رطوبت گلدان به اندازه کافی تامین نمی شود.اگر برگ ها پیچیده است یا لبه های آن موجدار شده، دمای هوای محیط سرد است.

 

کاربرد گیاه آگلونما:

گیاه آپارتمانی آگلونما بعنوان یک گیاه گلدانی که در شرایط مساعد گل هم می دهد در نقاط کم نور میتواند زینت بخش خانه ها باشد و در ترکیب با گلدان های دیگر ویا رنگ های متنوع از انواع دیگر آگلونما زیبایی بیشتری پیدا می کند و نیز به گفته ناسا (سازمان فضایی آمریکا) آگلونما یکی از بهترین و قدرتمندترین گیاهان برای پاکسازی هوای آلوده داخل منزل از سم هایی مانند بنزن و فرمالدهید ها می باشد.

تکثیرگیاه آگلونما:     

                                                                                   
                                                                                                                                                                                                                   

 طرق تکثیر گیاه آگلونما از  روش کاشت بذر،قلمه، تقسیم بوته ،ساقه بدون برگ که افقی در خاک کاشته می شود  میباشد.
برای تکثیر از طریق کاشت بذر که البته زیاد متداول نیست و برای کارهای اصلاحی انجام میشود به این شرح است که 
هنگامی که گیاه شما به گل‌دهی می رسد، پس از آن میوه‌هایی قرمز رنگ تولید می کند که می‌توانید از آنها برای کاشت گل آگلونمای جدید استفاده کنید. البته لازم به ذکر است، چنانچه هدف شما تولید بذر نمی‌باشد گل‌های گیاه را حتما جدا کنید، چون باعث ضعیف شدن شدید گیاه می شوند.

جدا کردن جوانه های جانبی یا پاجوش ها:

به منظور جدا کردن جوانه‌های جانبی از پایه مادری، ابتدا گیاه را به آرامی و بادقت از گلدان خارج کرده و با دست یا چاقوی تیز، جوانه‌های کناری را که دارای بیش از دو برگ هستند، همراه مقداری ریشه، از گیاه مادری جدا کنید.جوانه‌ها را در گلدان‌هایی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت بکارید. توجه داشته باشید که نباید هوا به ریشه برسد، بنابراین خاک اطراف ریشه را کاملاً فشرده کنید.برای ایجاد شرایط گلخانه‌ای و ریشه‌زایی سریعتر گیاه توصیه می‌شود، روی قلمه‌ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت مورد نیاز گیاه را حفظ کند. به منظور تهویه چند سوراخ در بالای کیسه ایجاد کنید.گیاه را در دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد، دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید.بعد از چند هفته تا دو ماه، ریشه‌دهی گیاه انجام می‌گیرد.
تکثیر از طریق قلمه:


   فصل بهار یا تابستان بهترین زمان برای تکثیر  از طریق قلمه است و کار بسیار آسانی است قلمه ساقه  برگدار را درون بستر جدید بکارید و نیز می توانید قلمه ساقه بدون برگ را مانند گیاه دیفن باخیا بطور افقی در خاک خوابانیده روی آن خاک سبک بپاشید و از هر بند ریشه و جوانه جدید تولید می شود که با جدا کردن آنها گلدان جدیدی از گیاه آگلونما خواهید داشت.

شماره تماس:
09126947735: لشگری

لشگری  : 09304266103
09122275234:فاتح

طرق تکثیر گیاه آگلونما از  روش کاشت بذر،قلمه، تقسیم بوته ،ساقه بدون برگ که افقی در خاک کاشته می شود  میباشد.

گیاه آپارتمانی آگلونما بعنوان یک گیاه گلدانی که در شرایط مساعد گل هم می دهد در نقاط کم نور میتواند زینت بخش خانه ها باشد.

تعداد بازديد : 336
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران