گل ناز رونده:Trailing ice plant

553

گل ناز رونده  با نام علمی lampranthus از خانواده گAizoaceae گیاهی همیشه سبز، چند ساله با ساقه های علفی است. ارتفاع گیاه در بعضی گونه ها ۶۰-۴۵ سانتیمتر و در بعضی گونه ها ۳۰-۱۵ سانتیمتر است. و قطر گل ها تا ۵ سانتیمتر هم می رسد.
برگ ها آبدار، سه وجهی تا استوانه ای شکل هستند. رنگ برگ ها سبز مایل به خاکستری-نقره ای به طول ۷-۵ سانتیمتر و شبیه به انگشتان دست یک نوزاد می باشد. گاهی رگه هایی به رنگ قرمز نیز در رنگ سبز برگ مشاهده می شود که رنگ مایل به قرمز ساقه های جوان جذابیت زینتی برای این گیاه به ویژه در اواخر زمستان فراهم می آورد.


553

 هر گل منفرد در انتهای شاخه ظاهر شده و دارای چندین گلبرگ باریک، طویل و رنگی است. بیشتر گونه ها دارای رنگ صورتی است ولی رنگ های ارغوانی، قرمز، زرد، نارنجی و سفید هم در بعضی گونه ها وجود دارد. از گونه های معروف آن می توان برای رنگ صورتی به گونه  L.productus  و  L.roseus  و برای رنگ نارنجی گونه  L.aurantiacus  و  L.aureus  نام برد. گونه “L.alpine” هم قرمز رنگ است.زمان گلدهی بسته به گونه ها از اوایل بهار تا اوایل پاییز می تواند ادامه داشته باشد.

 

 

 

                          553            553                         
553                                                                                                         


در صورت داشتن زهکش خوب در هر خاکی به خوبی رشد می کند. در خاک های فقیر یا شور هم خوب رشد می کند. این گیاه مقاوم به خشکی است و به آبیاری زیاد، حساس است. در اغلب مناطق هفته ای یک بار و در مناطق گرم یا بیابانی هفته ای دو مرتبه آبیاری کافی است. و برای گلدهی خوب به آفتاب کامل نیاز دارد. برای کاشت در نیم سایه مناطقی با گرمای زیاد و خشک نیز مناسب است. در زمستان، یخبندان های سبک را به خوبی تحمل می کند. در مناطق بسیار سرد، گیاه را به صورت یکساله کشت می کنند. در دوره های طولانی سرما اگر رطوبت خاک زیاد باشد، ریشه صدمه می بیند. 

 

کاربرد گل ناز رونده:


553            553                553       
     
                                                            


گل ناز رونده چون به  خشکی، شوری، باد مقاوم است و  دارای سرعت رشد بالا یی نیز هست در  در فضای سبز و پوشش گیاهی دارای محبوبیت زیادیست و در فضای سبز ، پارک ها، میادین و بولوارها و نیز برای باغ های صخره ای و ساحلی و خشک کاربرد بالایی دارد بصورت گلدانی و یا کاشت در باکس ها برای روی تراس و بالکن ها نیز میتواند جلوه زیبایی داشته باشد.
 

تکثیر گل ناز رونده:


                                                                       


برای تکثیر گل ناز رونده کافیست قسمتی از ساقه نرم آن را که دارای  سه عدد جوانه برگ باشد قلمه گرفته و بجز زمان گلدهی هر زمان از سال در خاک نرم مخصوص ریشه دهی بکارید و درمورد انواع چند ساله بهتر است در سال سوم با قلمه های جدید جوان سازی شود تا از گلدهی بهتر و بیشتری بهره ببرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری
لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

برای تکثیر گل ناز رونده کافیست قسمتی از ساقه نرم آن را که دارای  سه عدد جوانه برگ باشد قلمه گرفته و بجز زمان گلدهی هر زمان از سال در خاک نرم مخصوص ریشه دهی بکارید

در فضای سبز ، پارک ها، میادین و بولوارها و نیز برای باغ های صخره ای و ساحلی و خشک کاربرد بالایی دارد بصورت گلدانی و یا کاشت در باکس ها برای روی تراس و بالکن ها نیز میتواند جلوه زیبایی داشته باشد.

گل ناز رونده به  خشکی، شوری، باد مقاوم است و  دارای سرعت رشد بالا یی نیز هست

تعداد بازديد : 7164
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران