تکثیر درخت هلو:peach tree propagation

                                     

روش های تکثیر درخت هلو:

درخت هلو جزو درختان هسته دار و برگریز است که به روش های جنسی و غیر جنسی قابل تکثیر است.

تکثیر جنسی درخت هلو:

منظور از تکثیر جنسی همانطور که می دانید تکثیر از طریق بذر درخت می باشد که دانهال بوجود آمده بعلت هتروزیگوت بودن عینا مانند گیاه مادري یا درختی که دانه یا هسته داخل هلو را کاشته اید نمی شود که بیشتر از روش جنسی کارشناسان اصلاح برای تولید و معرفی  واریته های جدید استفاده می کنند. 

 

تکثیر درخت هلو از طریق بذر:آماده کردن هسته هلو یا بذر برای کاشت:

کاشتن هسته هلو یا همان بذر درخت هلو کمی متفاوت از دیگر درختان میوه است و آن این است که باید کاملا از اضافات میوه تمیز شود در طبیعت بعداز رسیدن میوه و افتادن آنها از درخت از پس آن پاک شدن همه گوشت میوه چسبیده به آن تجزیه شدنش اگر بتواند بر انواع قارچ ها و باکتری های موجود در طبیعت فایق شود احتمال جوانه زدنش نسبت به بقیه هسته ها بیشتر می شود.پس شما باید ابتدا آن را تمیز کنید و از کپک زدن آن جلوگیری کنید.با استفاده از یک برس نرم همه بقایای گوشت میوه را تمیز کنید بعد هسته های هلو را در محلول حاوی یک قسمت مایع سفیدکننده و ۱۰ قسمت آب فرو برده خارج کنید تا در هوای آزاد خشک شوند.سپس با استفاه از یک قارچ کش از کپک زدنش جلوگیری کنید.همچنین میتوانید یک شب بذر ها را در آب گرم خیس کنید.سپس در ظرفی حاوی شن درشت یا ورمیکولایت یا پیت ماس مرطوب  یا ترکیبی از این سه قرار دهید و روی آن را با این مواد مرطوب بپوشانید ولی مطمئن شوید که امکان تهویه دارد.یک کیسه پلاستیکی با چند سوراخ روی آن بکشید.و در جایی خنک با دمایی بین ۰-۴ درجه سانتیگراد نگهداری کنید هسته های هلو برای جوانی زنی به ۹۰ تا ۱۲۰ روز سرمادهی نیاز دارد.

سرمادهی بذر درخت هلو برای جوانه زنی:

در طبیعت برای جوانه زنی بذر درخت هلو سرمای طبیعی محیط شرایط مناسب را برای رشد جنین بذر و جوانه زنی آن فراهم می کند. ولی شما اگر می خواهید خودتان بذر هلو را بکارید باید خودتان تیمار سرمادهی را انجام دهید.بسیاری از درختان میوه برای جوانه زنی بذرشان نیاز به تیمار سرما دهی دارند ولی در مورد بذر هلو این سرمادهی طولانی تر است زمانی حدود ۴ ماه.دمای ایده آل برای سرمادهی دمایی بین ۰-۴ درجه سانتیگراد است پس اگر بذرتان را داخل یخچال با این دما قرار دهید عالیست.برای این کار باید بذور تان را جدا از دیگر مواد داخل یخچال قرار دهید چون گاز اتیلن متصاعد شده از مواد دیگر مانع از جوانه زنی بذورتان خواهد شد.

خاک مناسب کاشت بذر هلو:

برای کاشت بذر هلو باید از خاکی با کیفیت بالا استفاده کنید که مطمئن باشید که بذر شما شروع خوبی دارد.خاکی استریل با مخلوطی از خزه اسفاگنوم یا ورمیکولایت بستری مناسب برای رشد می باشد.

 زمان جوانه زنی بذر درخت هلو:

زمان جوانه زنی بذر هلو بستگی به این که شما هسته هلو را تا چه حد خراش داده باشید جوانه زنی بین ۴ تا ۶ هفته رخ می دهد .جوانه زنی ریشه هایی بالایی بذر قبل از ظاهر شدن رشد در قسمت های بالای خاک رخ می دهد.اولی برگ های ظاهر شده همان برگ های بذر یا کوتولیدون است.

زمان جابجایی دانهال های هلو:

زمانی که درخت هلوی شما جوانه زد خیلی اهمیت دارد که به فضای باز آن را عادت دهید تا برای جابجایی به بیرون آماده شود.زمانی که دانهال حداقل دارای دو برگ واقعی شد زمانی که همه خطرات یخزدگی گذشته است دانهال را برای ۲ ساعت در محلی سایه در بیرون قرار دهید روز بعد برای ۳ ساعت و هرروز یک ساعت بیرون گذاشتن را اضافه کنید تا گیاه شما به نور آفتاب،باد و دمای بیرون  عادت کند . محلی با ُآفتاب کامل با زهکشی خوب انتخاب کنید چاله ای عمیق که ریشه های درخت شما آسیب نبیند حفر کنید و در فصل رشد درخت هلوی خود را در آن بکارید.

زمان بلوغ نهال هلو:

نهال شما حدود ۳ سال طول می کشد تا بالغ شود یعنی زمانیکه بتواند دارای شکوفه و میوه شود.

منبع:https://www.thespruce.com/how-to-plant-peach-seeds-4589630

 

تکثیر درخت هلو بوسیله ریشه دار کردن قلمه:

ریشه دار شدن درخت هلو باید از قلمه چوبی سخت در فصل زمستان انجام شود هرچند برخی از انواع درخت هلو از قلمه نیمه چوبی در تابستان هم میتواند تکثیر شود.
برای مثال درخت هلوی ردهیون که دارای گوشت میوه زرد معطردارای پوستی متمایل به رنگ قرمز است بهترین رشد را قلمه نیمه چوبی برگدار که در اواخر تابستان گرفته می شود دارد.

برای تکثیر با قلمه ابتدا باید ظرفی استریل شده با بستر کشتی مرطوب با میزان مساوی پیت و شن درش شکسته یا پرلیت داشته باشید که انتهای آن را چند سوراخ برای خروج آب اضافی ایجاد کرده باشید. برای ریشه دهی بهتر انتهای قلمه ها را در هورمون   رشد بزنید و یک سوم قلمه را در خاک بستر کاشت فرو کنید مطمئن شوید که قلمه مستقیم کاشته شده است سپس خاک دور قلمه را بافشار تثبیت کنید

قلمه های چوب سخت را در محیط های فضای باز محلی مقابل دیوارهای جنوبی یا جایی که بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد باشد قرار دهید و یا در مناطقی با زمستان های سرد در شاسی های سرد قرار دهید.

قلمه های چوب نرم یا نیمه سخت را در محیط هایی سایه روشن قرار دهید و روی آن را با یک پلاستیک شفاف که به اندازه کافی بزرگ باشد که روی همه همه قلمه ها را بپوشاند بدون اینکه روی آنها بیفتد بپوشانید یکه برش دو سانتیمتری حدوداٌ برای خروج رطوبت اضافی ایجاد کنید و قلمه ها را از نور آفتاب مستقیم محافظت کنید.
رطوبت بستر کشت را حفظ کنید ولی از خیس شدن یا آبیاری زیاد خودداری کنید .قلمه های چوبی نرم یا قلمه های نیمه سخت را باید با اسپری کردن هرروزه آبیاری کنید و آب های اضافی قلمه ها را با تکان دادن آرام آنها بگیرید قبل از اینکه پلاستک را دوباره روی آنها بکشید.

در هفته چهارم به آرامی قلمه ها را چک کنید که آیا ریشه دار شده اند یا نه البته قلمه های چوب سخت کمی دیر تر ریشه دار میشوند که احتمالا بعداز شش هفته ریشه دار می شوند.

قلمه های هلو نیازمند زمان بیشتری برای توسعه ریشه می باشد و دیر تر باید جابجایی قلمه ها انجام شود.بعد از ریشه دار شدن قلمه ها هر قلمه را بطور اختصاصی در ظرفی با چند سوراخ برای زهکشی انتقال دهید با خاکی مناسب آن و آنها را در محلی
سایه روشن برای حداقل یک فصل  از سال قرار دهید و بعد آنها را در بهار در بستری آفتابی با خاکی دارای زهکشی سریع قرار دهید.
منبع:
https://www.hunker.com/13429131/how-to-grow-a-peach-tree-from-cuttings

تکثیر درخت هلو از طریق خوابانیدن هوایی شاخه:

                                                                                                      

 

خوابانیدن هوایی شاخه یکی دیگر از روش های غیرجنسی درخت هلو می باشد که با استفاده از خزه اسفاگنوم و شاخه ای که ضخامت آن به اندازه یک مداد  و دارای جوانه برگ باشد با حلقه برداری گرد دور شاخه مورد نظر میتوان اقدام به تکثیر کرد.بهترین زمان این روش تکثیر هم در تابستان است.و همانطور که در تصویر می بینید می توان برروی یک درخت چندین شاخه را برای خوابانیدن هوایی استفاده کرد که در نهایت چند نهال جدید خواهید داشت .

 


برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری:09304266103 

فاتح     :09122275234

زمان جوانه زنی بذر هلو بستگی به این که شما هسته هلو را تا چه حد خراش داده باشید جوانه زنی بین ۴ تا ۶ هفته رخ می دهد .

برای کاشت بذر هلو باید از خاکی با کیفیت بالا استفاده کنید که مطمئن باشید که بذر شما شروع خوبی دارد.خاکی استریل با مخلوطی از خزه اسفاگنوم یا ورمیکولایت بستری مناسب برای رشد می باشد.

درخت هلو جزو درختان هسته دار و برگریز است که به روش های جنسی و غیر جنسی قابل تکثیر است.

تعداد بازديد : 785
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران