گیاه برگ نقره ای:Silver ragwort:Senecio cineraria

 

 

گیاه برگ نقره ای بوته ای همیشه سبز است از خانواده Asteraceae که بومی مناطق مدیترانه ای ،شمال غربی آفریقا ، جنوب اروپا و غرب آسیا می باشد گیاه برگ نقره‌ای تا ارتفاع 25 تا 45 سانتی‌متر رشد می‌کند. این گیاه گل‌هایی زرد رنگ تولید می‌کند که غالبابخاطر زیبایی برگ ها گل ها راحذف می کنند تا رشد برگ‌ها را توسعه دهند. این گیاهان را می‌توانید به شکلی که مد نظرتان هست هرس کنید. نسبت به سرمای زمستان حتی برف مقاومت عجیبی دارد. کم آبی را خوب تحمل می کند و دوستدار آفتاب تند است ولی در خاک مرطوب و خیس رشد خوبی ندارد. شرایط مرطوب  باعث می‌شود گیاه در خطر پوسیدگی ساقه، قارچ‌ها و دیگر مشکلات مربوط به رطوبت قرار بگیرد بهتر است این گیاه را عمیق آبیاری کنید تا آب به ریشه برسد سپس تا زمانی که سطح خاک خشک نشده است آبیاری انجام ندهید.  آبیاری مرتب، کم عمق  باعث می‌شود ریشه‌ها ضعیف شده و گیاه شما نا سالم شود.برای کوددهی برگ‌نقره‌ای  از کودهای معمولی و کودهایی که به آرامی آزاد می‌شوند استفاده کنید در اوایل فصل بهار 2 تا 3 قاشق از کود خشک را اطراف هر گیاه بریزید و سپس عمیقا گیاه را ابیاری کنید تا هم کود در سطح تجمع پیدا نکرده و نسوزاند و هم اینکه تا سطح ریشه پراکند شود. پس از آن نیازمند کوددهی نیستید.با استفاده ازیک لایه طبیعی مالچ از رشد علف های هرز  جلوگیری می‌شود و این در حالی است که علاوه بر جلوگیری رطوبت اطراف ریشه را حفظ کرده و دمای سطح خاک را تعدیل می‌کند. هنگامی که مالچ پوسیده می‌شود باعث اضافه شدن مواد غذایی به خاک و ارتقا زهکشی خاک می شود. برای مالچ کشی در این گیاه 6 تا 9 سانتی متر از مالچ طبیعی را در سطح خاک پراکنده کنید این مالچ می‌تواند شامل برگ های تکه تکه شده، قطعات چوبو یا پوست درختان باشد. شما میتوانید از گیاهان بریده شده نیز به عنوان مالچ استفاده کنید هرچند باید به یاد داشته باشید تنها 6 تا 9 سانتی متر ارتفاع داشته باشد در غیر این صورت باعث بالا رفتن دما در سطح خاک شده و به گیاه آسیب می رساند.

 این جنس دارای گونه های مختلف یکساله نیمه مقاوم، مقاوم، دو ساله و چندساله مقاوم است. همین طور شامل درختان و درختچه های همیشه سبز می باشد. که بیشتر آن ها گل های زرد دارند.  ارتفاع بوته ها تا ۶۰ سانتی متر می رسد. گسترش بوته زیاد است، بنابراین در ابتدای کاشت، بوته ها با فاصله ۳۰ سانتی متر کشت می شوند تا بوته ها سریع رشد کنند. از گونه های میتوان به معروف آن S. bicolorاست که یک گونه یک ساله مقاوم با شکل بوته ای است که در شرایط معتدل، بیشتر زمستان ها را تحمل می کند، بنابراین می تواند چندساله شود ولی در عمل در خیلی از مناطق به صورت یک ساله نیمه مقاوم از آن استفاده می شود. یعنی در اوایل بهار بذر آن کشت شده و
آخر پائیز بوته ها حذف می شوند.

 

                   

                                

برگ های آن کشیده و بیضی شکل بوده دارای بریدگی های زیادیاست که عمق و میزان بریدگی در رقم های مختلف تفاوت دارد. برگ ها به وسیله کرک ها یا موهای ریز سفید پوشیده شده است. گل های زرد آن تا اردیبهشت و خرداد ظاهر می شود.

هرس گیاه برگ نقره ای:

برای اینکه گیاه برگ نقره ای دارای شاخه ها برگ های زیادی داشته باشد تا منظره زیبا تری داشته باشید بهتر است تا ارتفاع 9 تا 12 متری از سطح زمین در فصل بهار گیاه را هرس کنید و برای داشتن گیاه سرحال و شاداب بهتر است در اواسط تابستان   تا یک سوم ارتفاع گیاه را هرس کنید چون گیاه با رشد زیاد و مرتفع شدن ظاهر نازیبا و ناسالمی به خود می‌گیرد بهتر است بعد از 2 تا سه سال گیاه حذف شود یا هرس صورت بگیرد.

کاربرد گیاه برگ نقره ای:

                                                                                                                                                                                   

بخاطر زیبایی برگ های برگ نقره ای در فضای سبز،چمن کاری ها و بولوارها کاربرد دارد و در ترکیب با گیاهان گلدار دیگر مثل تاج خروس ها و یا رز ماری فضای زیبایی ایجاد می شود و به علت رشد زیاد این گیاه بهتر است که با گیاهان کم ارتفاع مانند فستوکاها یا سدوم ها کاشته نشود چون با همپوشانی این گیاهان مانع از دیده شدن آنها می شود و نیز مسئله دیگر حفظ فاصله کاشت بوته های برگ نقره ای است که دارای گستردگی زیادی هست.ا


.تکثیر برگ نقره ای:

این گیاه هم از طریق کاشت بذر و هم تقسیم بوته افزایش می یابد که افزایش با بذر هم از طریق کاشت مستقیم در خاک محل مورد نظر است و هم بواسطه نشاکاری که برای کاشت مستقیم بذر  این گیاه را 2 تا 3 هفته قبل از آخرین زمان سرما و یخبندان در محل مورد نظر بکاریدو در مناطق جنوبی با آب و هوای گرم‌تر می‌شود بذر این گیاهان را در فصل پاییز به طور مستقیم در خاک رکاشت برای نشاکاری هم  کاشت آنها را 6 تا 8 هفته قبل از آخرین زمان سرما و یخبندان در محلی  بکارید روی آنها را با مقدار اندکی خاک بپوشانید تا جوانه بزنندپس از چهار برگی  شدن گیاه را به باغ منتقل کرده که  باید بین آنها 25 تا 30 سانتی‌متر فاصله بگذارید. البته این گیاهان می‌توانند شلوغی اطرافشان را تا حدودی تحمل کنند . پرورش این گیاه بسیار آسان است. هنگامی که این گیاه در خاک  رشد کند با مراقبت اندکی به مدت چندین سال به رشد خود ادامه می‌دهد. البته توجه داشته باشید که در برخی از مناطق با آب و هوای سرد این گیاه به عنوان گیاهی یک ساله رشد داده می‌شود.گیاه برگ نقره‌ای آب و هوای گرم، نور کامل خورشید، خاک غنی و زهکش را ترجیح می‌دهد. قبل از کاشت این گیاه در خاک، مقداری زیادی کمپوست را با خاک این گیاه مخلوط کنید. همچنین در هر فصل مقداری مالچ ارگانیک به خاک اضافه کنید تا مواد از دست رفته خاک را جبران کند. به این گیاهان در طول دوره‌های خشک 1 تا 2 بار در هفته آب بدهید. ماهی یک‌بار یا هر دو ماه یک‌بار نیز یک تقویت‌کننده مایع به خاک اضافه کنید.

شماره تماس:

09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

این گیاه هم از طریق کاشت بذر و هم تقسیم بوته افزایش می یابد.

بخاطر زیبایی برگ های برگ نقره ای در فضای سبز،چمن کاری ها و بولوارها کاربرد دارد.

تا ارتفاع 9 تا 12 متری از سطح زمین در فصل بهار گیاه را هرس کنید و برای داشتن گیاه سرحال و شاداب بهتر است در اواسط تابستان   تا یک سوم ارتفاع گیاه را هرس کنید.

تعداد بازديد : 387
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران