درختچه دوتزیاDeutzia Calycosa
درختچه ای خزان کننده ازخانواده Hydrangeaceae دارای گل های سفید یا صورتی کمرنگ زنگوله ای شکل پُرپَر و آویزان است. زمان گلدهی این گیاهان از اوایل تا اواخر بهار می باشد. این گل ها هرمافرودیت هستند یعنی دارای اندام های نر و ماده در یک گل می باشند. گل ها روی شاخه های سال قبل تولید می شوند و انجام هرس مناسب می تواند میزان گل را افزایش دهد.

 دوتزیا بهترین رشد را در مناطق خنک و مرطوب دارد اما به نواحی گرم نیز تحمل نشان می دهد به مکانی با آفتاب کامل در امان از بادهای شدید نیاز دارد ، اما در مناطق گرمتر ، آفتاب صبح و سایه بعد از ظهر را ترجیح می دهد .به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد که مدتها پیش از کاشت با مواد آلی تقویت شده ابشد . پوشش دهی ، مالچ پاشی با کمپوست کاملا پوسیده یا کود حیوانی نافع و مفید است .

در سراسر بهار و ماه های تابستان به آبیاری منظم و عمیق نیاز دارد .در اوایل بهار کمی غذای کامل گیاه یا آرد استخوان به خاک بیفزایید .
دوتسیا درختچه ای متراکم و خزان پذیر بوده که ارتفاعی بین 1 تا 4 متر داشته و گستردگی آن حدود 5 متر میباشد.این گیاه سرعت رشدی آهسته دارد و بین 5 تا 10 سال زمان نیاز است تا به رشد نهایی خود برسد.شاخه های گیاه باریک است و پس از گذشت چندسال پوسته ، پوسته میشوند.
برگها به رنگ سبز تیره بوده و به صورت مخالف هم قرار میگیرند.این برگهای بیضی شکل دارای سطح زیرین کرکدار بوده و بین 5 تا 7 سانتیمترطول دارند.

گلهای این گیاه کوچک و ستاره شکل میباشند و در اواخر بهار تا اواسط تابستان بر روی شاخه ها دیده میشوند.این گلها خوشه ای هستند و به رنگهای سفید و صورتی دیده میشوند.گلهای معطر گیاه دوتسیا ، زنبورها ،پروانه ها و پرندگان را به سوی خود جذب میکنند.میوه این گیاه به صورت کپسول خشک میباشد که حاوی دانه هایی کوچک است.

                                               


هرس درختچه دوتزیا:

برای هرس این درختچه بهتر است بلافاصله پس از پایان دوره گل دهی سر شاخه های گل داده هرس کنیدو همزمان ، برخی شاخه های قدیمی را از سطح زمین قطع کنید تا جا برای شاخه های نو نیرومند تر باز شوند .شاخه های خشک و ضعیف و بیمار زده شود

کاربرد درختچه دوتزیا:


این درختچه بعنوان تک درخت زینتی در پارک ها،فضای سبز، باغ ها، پرچین،مرز بندی ، باغ های صخره ای کاربرد دارد.

تکثیردرختچه دوتزیا:
 

بذر ، ،قلمه  خشبی در زمستان، قلمه نیمه خشبی دراواخر تابستان و اوایل پاییز از روش های تکثیر این درختچه است.


ازدیاد از طریق کشت بذرهای آنها در ماه بهمن در گل خانه انجام می شود که  پس از کشت باید روی بذور را با یک لایه نازک از خاک نرم پوشاند. جوانه زنی این بذرها معمولاً خوب است و در دمای 18 درجه سانتیگراد پس از یک تا سه ماه جوانه خواهند زد. زمانی که نشاها به رشد مناسب خود رسیدند، آنها را برای زمستان سال اول به گلدان های مخصوص در گلخانه منتقل کرده و پس از رفع خطر سرما در اواخر بهار یا اوایل تابستان به محل اصلی یا فضای سبز منتقل می کنند .
ولی آسان ترین راه تکثیر این گیاه استفاده از قلمه های خشبی برگرفته از بوته در حال خواب زمستانه است ، اما همچنین می توان از قلمه های نیمه خشبی برگرفته در اواخر تابستان و اوایل پائیز استفاده کرد .
اگر ازدیاد با استفاده از قلمه های چوب نیمه رسیده باشد این قلمه ها به طول 10 تا 12 سانتیمتر در طی ماه های اردیبهشت و خرداد در گلخانه برای ریشه دار شدن کشت می شوند. بیشترین درصد قلمه های ریشه دار شده از این قلمه ها است.علاوه بر قلمه های چوب نیمه رسیده، می توان از قلمه های چوب رسیده به طول 20 تا 25 سانتیمتر به همراه پاشنه یا چوب سال قبل نیز استفاده کرد.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

این درختچه بعنوان تک درخت زینتی در پارک ها،فضای سبز، باغ ها، پرچین،مرز بندی ، باغ های صخره ای کاربرد دارد.

بهتر است بلافاصله پس از پایان دوره گل دهی سر شاخه های گل داده هرس کنیدو همزمان ، برخی شاخه های قدیمی را از سطح زمین قطع کنید تا جا برای شاخه های نو نیرومند تر باز شوند .شاخه های خشک و ضعیف و بیمار زده شود.

بذر ، ،قلمه  خشبی در زمستان، قلمه نیمه خشبی دراواخر تابستان و اوایل پاییز از روش های تکثیر این درختچه است.

تعداد بازديد : 137
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران