گل زلف عروس:    Love-Lies-Bleeding: Amarantus Caudatus

amaranthus caudatus   یا زلف عروس  از خانواده Amarantacea یک گیاه یکساله که  بومی مناطق هند، آفریقا و پرو  که مناطق گرمسیری می باشندبا ساقه آن ساده با ارتفاع تا ۱ مترو برگ های پهن با قطر ۴۰ سانتی متر و گل آذین گاهی ایستاده ولی در بیشتر گونه ها حالت آویزان دارد. در برخی از گونه های آن گل های کوچک و به هم فشرده در محل گره ها وجود دارد. اکثر رقم های آن برگ های رنگی دارند که یک رنگ، دو رنگ و سه رنگ می باشد که افزون بر رنگ سبز داری رنگ دیگری نیز هستند. 

بسیاری از بخش های این گیاه از جمله برگ و دانه ها خوراکی هستند و معمولا به عنوان منبع غذایی در هند و جنوب آمریکا استفاده می شود. گل های زلف عروس بدون بو می باشد و به عنوان گل خشک بسیار مناسب است زیرا بعد از خشک شدن رنگ اصلی خود را حفظ می کند. گاهی گونه های خوراکی از این گل به عنوان محصول غلات در برخی از نقاط جنوب آمریکا کشت و کار می شود.

 

 

  

 

در آب و هوای خشک گیاهان باید به خوبی آبیاری شوند و همچنین تغذیه باید به طور منظم صورت بگیرد. اگر ساقه ی گیاه به خوبی حمایت شود می تواند گل های بیشتر با طول بیشتری تولید کند اما در غیر این صورت گل ها کوچک و با تعداد کمتری خواهند بود. زلف عروس مقاومت کمی به سرما داشته و اگر در خاک سرد کشت شود به سرعت سرما میبیند بنابراین هنگام کشت باید از گرم شدن خاک اطمینان حاصل کنید. این گیاه شرایط آفتابی را به سایه ترجیح می دهد و حداقل باید نیمی از روز و یا بیشتر، از نور کامل خورشید بهره مند باشد. مدت گلدهی آن طولانی است و از اواخر بهار تا پائیز گل می دهد. 

گونه های زلف عروس:

1-purple amaranth:Love-Lies-Bleeding
این گونه که با داشتن گل آذین بنفش به این نام خوانده می شود.2- elephant head amaranth:
 

این گونه که بخاطر درشت بودن گل آذین آن و شباهتش به خرطوم فیل به این نام خوانده می شود که  علاوه بر بذر هایش دارای برگ های خوراکی نیز  می باشد .

 
 


amaranthus tricolor- 3
 

این گونه از زلف عروس که زیبایی آن بیشتر بخاطر رنگارنگی برگ هایش است دارای مصارف خوراکی و دارویی نیز می باشد که درکره بنام  bireum و در هند بنام  tampala معروف است.

 

 

 

  تکثیر زلف عروس:

زلف عروس که از خانواده تاج خروس ها می باشد  از طریق کشت مستقیم بذر و یا نشاکاری تکثیر می شود.

کاشت بصورت نشاء: برای نشاء کردن باید دمای ۲۱ درجه سانتی گراد را در گلخانه مهیا کنید. گلدان یا سینی کشت را با کمپوست پُر کرده، بذر را روی آن قرار داده و تا عمق ۲ برابر قطر بذرها روی آنها خاکپوش بریزید. بذرها باید نور کامل خورشید دریافت کنند و از سرما محافظت شوند. معمولا جوانه زنی پس از ۱۰ الی ۱۴ روز اتفاق می افتد. دقت کنید که بستر شما باید زهکشی مناسبی داشته باشد. زمانی که نهال ها به طول ۷ سانتی متر رسیدند می توانید آن ها را به محل اصلی منتقل کنید.

کاشت مستقیم: در کاشت مستقیم باید زمین بخوبی شخم زده شود. مدیریت علف های هرز در این نوع کشت بسیار مهم است و بخصوص در مراحل اولیه رشد باید زمین خالی از هر گونه علف هرز باشد. در آب و هوای سرد بهتر است گیاهان را در تونل کشت کنید یعنی پوششی از پلاستیک روی آن ها بکشید زیرا اینکار هم باعث حافظت از سرمازدگی و هم تسریع رشد می شود.
شته ها برای این گیاه مشکل ایجاد کنند. همچنین در بخش بیماری ها، پوسیدگی ریشه به دلیل ضعیف بودن خاک و بیماری های ویروسی و لکه برگی ممکن است به گیاه آسیب بزند
به دلیل آویزان بودن گل ها، برای سبدهای آویز بسیار مناسب است. همچنین در باغ و یا به عنوان پرچین نیز کاربرد دارد. آمارانتوس بصورت شاخه بریده هم می تواند کاربرد داشته باشد به اینصورت که هنگامی که سه چهارم گل ها باز شده باشند می توانید ساقه را کات کنید. در این حالت به مدت ۱۰-۷ روز عمر خواهد کرد. برای استفاده به عنوان گل خشک باید ساقه را کات کرده و به مدت ۱۰ روز بصورت وارونه در محیطی گرم قرار بدهید. هرچه حرارت هنگام خشک کردن بیشتر باشد به حفظ رنگ گل ها کمک خواهد کرد.

شماره تماس:09126947735 لشگری
لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234
 

زلف عروس که از خانواده تاج خروس ها می باشد  از طریق کشت مستقیم بذر و یا نشاکاری تکثیر می شود.که از خانواده تاج خروس ها می باشد  از طریق کشت مستقیم بذر و یا نشاکاری تکثیر می شود.

تعداد بازديد : 877
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران