نهال درخت انجیر: Fig-tree


درخت انجير( Ficus carica   )  گياهي از خانوادهMoraceae    كه همان خانواده توت ها است با گلهاي نر و ماده آن جدا از هم و بصورت فشرده در روي قسمت داخلي محور گل آذين واقع شده اند. از نظر گياهشناسي انجير ميوه مركب است يعني مجموعه اي از ميوه هاي كوچك خشك در سطح داخلي يك نهنج آبدار گوشتي قرار گرفته است ميوه انجير يكي از ميوه هاي بهشتي است كه مسلمانان براي اين گياه احترام و ارزش خاصي قائل هستند و در قرآن كريم در ابتداي سوره مباركه تين به اين گياه قسم ياد شده است.
 
درخت انجير از گياهان خزان دار نيمه گرمسيري است كه زمستانهاي ملايم همراه با بارندگيهاي پراكنده و تابستانهاي گرم را ترجيح مي دهد ويژگيهاي خاص درخت انجير و مقاومت آن در مقابل بعضي عوامل نامساعد محيطي مخصوصا" شوري خاك باعث شده كه اين درخت با ارزش به طيف وسيعي از شرايط آب و هوائي و خاكي سازگار باشد . درخت انجير تا سيصدسال عمر نموده و تا ارتفاع 15 متر هم رشد ونمو مي كند
.
 
553

 
انجير مقوي و نيروبخش بوده و بهترين غذائي است كــه مي تواند در بهبود افرادي كه بدليل بيماري طولاني دچار ضعف بنيه شده اند موثر واقع گردد . همچنين ميوه انجير بعنوان ماده داروئي در بهبود وضع بيماراني كه داراي يبوست و بواسير و نقرس و قولنج مي باشند تجويز ميشود .در طب جديد از ميوه آن شربتي بنام فيجن تهيه شده كه براي رفع يبوست بكار مي رود . ميوه انجير بصورت خشك ، تازه ، كمپوت ، مربا ، آرد ، قهوه ، الكل و مارمالاد بمصرف مي رسد.
موطن اصلي درخت انجير اروپا ، آسيا ، آفريقا ونواحي مديترانه بوده و بهمين جهت آنرا جـزء ميوه هاي مناطق نيمه گرمسيري( Subtropical ) طبقه بندي كرده اند. درخت انجير بسيار قديمي است آثار اين درخت در آخر دوره دوم ( كرتاسه ) ديده شده است. در مصر باستان از 2800 سال قبل از ميلاد مسيح كاشت درخت انجير مرسوم بوده است و در دوره سلسله پنجم از فراعنه مصر از ميوه و چوب آن استفاده ميكردند. يونانيان قديم نوع اصلاح شده اين درخت را تحت نام انجير ( آتيك ) ميشناخته اند. بطوريكه يكي از پادشاهان ايراني هر روز ميوه انجيراتيك كه در منطقه آتيكا در يونان توليد مي شده مصرف ميگردد تا فتح مكانهايي كه داراي چنين ميوه مرغوبي هستند از ياد نبرد و روميها اين درخت را با معتقدات مذهبي خود در آميخته آنرا نشانه سعادت و پيشرفت و ترقي روز افزون مي دانسته اند . ميوه انجير يكــــي از مدعي ترين ميوه ها در اسپانيا است . اعراب پس از حمله و فتح كشور پرتقال درخت انجير را به آنجا برده اند . در سه كشور آمريكا ، ژاپن و شوروي سابق در زمينه اصلاح نباتات بر روي انجير مطالعات زياي صورت گرفته است
. 
553

 
در آمريكا درسال 1956 بعد از 34 سال كار مستمر و مداوم در زمينه تلاقي  يك واريته جديد به نام كندريا  گرئيس معرفي گرديد . تاكنون نزديك به 1000 واريته انجيراز ميان 300000  نهال در جهان شناخته شده و در سيزده كشور جهان بيش از 15 كلكسيون انجير وجود دارد . پراكندگي انجير در جهان بيانگر اين موضوع است كه اين گياه با شرايط مختلف آب وهوايي سازگاري خوبي نشان مي دهد. انجير در مناطق گرمسيري ونيمه گرمسيري و معتدله كشت مي شود و يكي از مهمترين ميوه ها در پاره اي از كشورهاي جهان بويژه كشورهاي درياي مديترانه و درياي سرخ و خليج فارس بوده و در رديف انگور، خرما ، زيتون قرار دارد.

نهال انجیر سیاه


 
553
 

انجیر گلابی 
  553  


 
 

انجیر زرد
 

553
 

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.


شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

انجير در مناطق گرمسيري ونيمه گرمسيري و معتدله كشت مي شود و يكي از مهمترين ميوه ها در پاره اي از كشورهاي جهان بويژه كشورهاي درياي مديترانه و درياي سرخ و خليج فارس بوده و در رديف انگور، خرما ، زيتون قرار دارد.

زمستانهاي ملايم همراه با بارندگيهاي پراكنده و تابستانهاي گرم را ترجيح مي دهد

جـزء ميوه هاي مناطق نيمه گرمسيري( Subtropical ) طبقه بندي كرده اند.

خاک شور

تعداد بازديد : 2366
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران