چگونه برگ های گیاهان آپارتمانی را تمیز کنیم:How to clean the leaves of houseplant

یک گیاه تمیز که دارای سطح برگ مطلوب فتوسنتز است می تواند گیاهی باشد که سالم تر است و گیاه سالم تر دچار بیماری نمی شود و نیز مورد هجوم آفات قرار نمی گیرد.
انباشته شدن خاک و گردوغبار برروی برگهای گیاهان آپارتمانی بخصوص گیاهان برگساره ای که از برگ آنها برای زیبایی خانه و محیط کارمان استفاده می کنیم بسیار زننده است و هم باعث می شود که گیاهان نتوانند بخوبی فتوسنتز  که از اعمال حیاتی گیاه است انجام دهند و در نتیجه رشد گیاه و طراوت آن کاهش میابد.البته زدون این گردوغبار باید به گونه ای باشد که به بافت برگ و ساقه گیاه آسیب نرسد.

چه موقع باید برگها را تمیز کنیم:

زمان پاکسازی برگهای گیاه بستگی به نوع و میزان گردوخاک دارد.نزدیکی به جاده ها و گردوخاک آن ،ساختمان سازی و مقدار زیاد باد باعث می شود که نیاز بیشتری به پاک کردن گیاهان خانگی داشته باشیم.بهتر است بگوییم که انگشتتان را روی برگ بکشید تا گردوخاک را ببینید و زمانیکه بافوت کردن و دمیدن به گردوخاک اگر از بین نرفت زمان پاکسازی برگ گیاهتان است.

آموزش تمیز کردن برگهای گلهای آپارتمانی:

زمانی که موعد تمیز کردن برگها فرا می رسد چندین روش هست که شما می توانید از آن استفاده کنید:
 

اسپری کردن برگ ها:


آسان ترین روش برای گیاهان آپارتمانی بردن آنها به آشپزخانه و گذاشتن درون سینک و روی آن را با آبپاش یا شلنگ به آرامی آب بگیرید توجه داشته باشید که قبل از آن حتما دمای آب را تست کنید و مطمئن شوید که آب ولرم باشد چون هم آب گرم و هم آب سرد میتواند به برگ گیاه شما آسیب برساند. اگر گیاهان شما خیلی کثیف هستند میتوانید با مخلوط آب و صابون رقیق شده روی آن اسپری کنید و سپس با آبپاش آن را بشویید.مقدار آن هم ۱.۴ قاشق سوپخوری صابون در یک لیتر آب میباشد.
گیاهان کوچک که تحمل اسپری کردن را ندارند را میتوان با نگه داشتن انتهای گیاه تا سطح خاک را نگاه داشت و سپس آن را داخل سطل آب به آرامی واژگون کنید تا تمیز شود.البته آبیاری خاک قبل از واژگونی آن باعث می شود خاک گلدان شما نریزد.

همچنین میتوانید با یک مشما روی خاک را بپوشانید تا خاک نریزد.باز مطمئن باشید که آب ولرم است همچنین تا تمام شدن چکه های آب صبر کنید و سپس گلدان را جابجا کنید.

 

پاک کردن برگ ها با پارچه نمدار:

برای گیاهانی که بسیار بزرگ هستند و نمی شود به آسانی آن را جابجا کرد می توانید بسادگی با یک پارچه نمدار و مرطوب  آن را تمیز کنید.بعد از تمیز کاری اولیه میتوانید هرزمان که خانه تان را گردگیری می کنید با استفاده از برس های گردگیر گیاهانتان را نیز تمیز کنید.

پاک کردن برگ ها با برس نرم:

                 

  بعضی از برگ های گیاهان بعلت چسبناک بودن یا داشتن پرز براحتی قابل تمیز کردن نیستند یا برخی گیاهان مانند گیاه زیبای بنفشه آفریقایی نباید خیس شوند که نه اسپری کردن و نه با پارچه مرطوب قابل تمیز کردن نیستند.برای گیاهانی که برگهای پرز دار دارند استفاده از یک برس نرم  مثل برسی که برای تمیز کردن قارچ استفاده می شود با ملایمت و بآرامی برک ها را تمیز کنید.

آراستن گیاهان:

زمانی که گیاهانتان را شستید برای آراستگی بیشتر بهتر است که برگ های  خشک ، قهوه ای و زرد را جدا کنید .اگر به آسانی کنده می شوند به زمین می افتند با کمک دست آنها را جدا کنید یا از قیچی استفاده کنید.

 

تمیز کردن گلدان:

بعد از همه تلاشی که برای پاک کردن گیاهتان انجام میدهید از تمیزی گلدان خود هم مطمئن هستید؟ اگر نمک یا املاح لبه گلدان یا خارج آن را مثل لایه سفیدی آن را پوشانده است گیاه خود را از گلدان خارج کرده و با مایع سفیدکننده که یک قسمت به ده قسمت آب باشد گلدان را شستشو دهید.همه نمگ ها را با یک برس سخت بتراشید سپس با آب خوب آبکشی کنید قبل از اینکه گیاهتان را دوباره بکارید.تمیز کردن مرتب خاک گلدان از ایجاد لایه ته نشین شده نمک و املاح در گلدان هایتان جلوگیری میکند.
 

در ابتدا شاید تمیز کردن گیاهان آپارتمانی نیازمند تلاش زیادی باشد ولی تمیزکاری آنها نباید کار زیاد سختی باشد و با تمیز کردن، آنها هم زیباتر بنظر می رسند وهم رشد بهتری خواهند داشت.منبع:https://www.thespruce.com/how-to-clean-houseplant-leaves-1403206

 

translator:farangis alborz

 

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری :09304266103 

فاتح     :09122275234

زمانیکه بافوت کردن و دمیدن به گردوخاک اگر از بین نرفت زمان پاکسازی برگ گیاهتان است.

تعداد بازديد : 413
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران