نهال انگور:grape tree

 


نهال انگور - نهال کرج
 
انگور درختی است با طول عمر زیاد کشت این درخت در برخی از کشورهای جهان صورت می گیرد در ایران نیز درخت انگور به صورت وسیع کشت می شود .ایران از نظر میزان تولید انگور در جهان در رده هفتم قرار دارد و در این بین ایتالیا ،چین و آمریکا بیشترین میزان تولید انگور را دارا می باشند.نام علمی این گیاه Vitis vinifera  می باشد.
نوع بی‌دانه و کشمشی انگور از نظر شیرینی بهترین نوع است. البته انواع دانه‌دار بخاطر درشتی آنها از شکل بسیار زیبایی برخوردار هستند. عمر درخت انگور به طور متوسط۷۵ تا ۸۰ سال است. درخت انگور به ۲ تا ۳ ماه سرمای زمستانی نیاز دارد برای تامین این نیاز سرمایی دمایی بین ۷ تا ۱۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲ تا ۳ ماه لازم است.این گیاه حالت بوته‌ای و رونده دارد و دارای پیچک در مقابل بعضی از برگ‌ها می‌باشد.میوه انگور به نوع دانه‌دار و بی‌دانه تقسیم می‌شود. هر یک از این دو جور در رنگهای سرخ و سیاهو زرد و تقریباً سبز دیده می‌شوند.
 
نهال انگور - نهال کرج
 
این میوه بهشتی که شامل ویتامین های A , B ، C می باشد هم چنین دارای مقداری منیزیم ، کلسیم ، آهن ، فسفر ، پتاسیم و آلبومین است .هر شخصی باید در روز انگور میل کند زیرا میوه ای ضد عفونی کننده است . امروزه در طب درمان های طبیعی ( نتروپت ) ، از رژیم های مختلف انگور استفاده می کنند . هم چنین این میوه را برای درمان بیماری های یبوست ، عوارض رماتیسم ، کم خونی و حتی پیش گیری از سرطان سودمند می دانند.

کاشت درخت انگور :

در این زمینه، بایستی همزمان دو کار متفاوت انجام گیرد: در حوزه نفوذ ( اطراف تنه ) می بایست نفوذپذیری را افزایش و روان آبی را کاهش داد به این منظور، باید این منطقه را شخم زد از مالچ و از مواد جاذب الرطوبه، کود دامی و مواد آلی نیز در این منطقه استفاده کرد.
 
نهال انگور - نهال کرج
 
سطح زمین را بصورتی شیب بندی کرد که برای هر درختچه مو یک حوزه آبگیر ایجاد شود، بطوریکه این حوزه آبگیر در فاصله بین دو بوته مجاور تقسیم شده باشد، با این کارآبهای ناشی از بارندگی های فصلی را به سمت هربوته هدایت نموده و بدین ترتیب استفاده بهینه از نزولات جوی بعمل می آید.
 

تامین نهال برای انگور چگونه باشد:

نهال مورد استفاده از ارقام مرغوب تجاری ، سالم و با کیفیت انتخاب شود که تحت نظارت کمیته فنی نهال استان تولید ودارای گواهی بهداشتی از مدیریت حفظ نباتات و مورد تایید موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال باشد، از نهال انگور سالم و مناسب برای تازه خوری که دارای حبه درشت، بازار پسند، بیدانه و خاصیت حمل و نقل بالا باشد استفاده شود. ارتفاع نهال حداقل ۳۰ سانتیمتر و قطر آن یک سانتیمتر سن نهال از زمان کاشت قلمه حداکثر ۲ سال باشد.

برداشت و ارقام مهم انگور: 

برداشت ميوه‌ انگور با دست است که باید با دقت و ظرافت خاصي چيده و حمل شود. انگور به شكل تازه خوری وکشمش مصرف مي‌شود. رسيدگي انگور با درشت شدن حبه‌ها، تغيير رنگ و تغيير مزه از ترشي به شيريني قابل تشخيص است. ارقام مهم انگور كه در ايران قابل كشت هستند عبارتند از: عسگري، ياقوتي، ريش بابا، شاهاني، رحيمي، كشمشي، سلطاني، انگور بي‌هسته‌تامسون، خليلي و فخري.

برخی از انواع انگور که در ایران کشت می شوند عبارتند از :

انگور کندری، انگور شاهرودی، انگور یاقوتی، انگور عسگری، انگور مهدی خانی، انگور بی دانه، انگور بی دانه قرمز، , انگورمهره، انگور شانی،انگور ریش بابا،انگور کشمشی، انگور چیرکینک بستک، انگور صاحبی، انگور فخری،انگور نباتی، انگور شاهانی، انگور یزدانی، انگور مراغه ای ، انگور خلیلی، انگور گوهر، انگور لعل حسینی، انگور دم خروسی، انگوررازقی شیرازی، انگورالوان، انگور شصت عروسان،انگور نارا، انگور مادر وبچه، انگور مسکه، انگور گزنه ای، انگور ملائی، انگور مثقالی، انگور ورچه ای...

 

    انگور عسگری    انگور عسگری
    
این رقم انگور دارای حبه های کشیده و سفبد رنگ است که جزو انگور های زودرس می باشد.و مناسب مناطقی با تابستان های ملایم و بدون یخبندان های بهاره و سرمای شدید است قابلیت نگهداری پایینی دارد و مناسب برای مصارف تازه خوری و کشمش می باشدو فصل برداشت آن اواخر خرداد است.


  شماره تماس: 09126947735 لشگری


   

    انگور بیدانه قرمز


 
  

   
      انگور بیدانه قرمز


  این رقم انگور دارای حبه های گرد و درشت و آبدار و لطیف و خوشمزه است با خوشه های بلند مناسب مناطق معتدل گرمسیری بوده و جزو انگورهای میان رس است که انگوری مجلسی بوده و برای مصارف تازه خوری استفاده می شود و زمان برداشت آن اواخر تابستان است.


شماره تماس: 09126947735 لشگری

 
   

   انگور بیدانه زرد 
نهال انگور - نهال کرج
 
    انگوربیدانه زرد
  
    این رقم انگور دارای حبه های گرد است که رنگ آن سفید مایل به زرد است دارای خوشه های بلند بوده و برای مصرف  تازه خوری و تهیه کشمش است و جزو انگور های میان رس است که زمان برداشت محصول اواسط مرداد است .

   شماره تماس: 09126947735 لشگری


   

   انگور یاقوتی


 


   انگور یاقوتی
   

این رقم انگور که از ارقام اروپاییست دارای حبه های ریز قرمز رنگ بهم فشرده است که در زیر آفتاب می درخشد و از انواع بیدانه بوده و بسیار خوشمزه است و فقط برای مصرف تازه خوری است.

   شماره تماس: 09126947735 لشگری

   
   

   انگور کندری


 

   انگور کندری

 
 این رقم انگور از ارقام دانه دار بوده با حبه های درشت و قرمز رنگ که جزو انگور های میان رس است که برای مصارف تازه خوری و تهیه آبغوره استفاده می شود.

    شماره تماس: 09126947735 لشگری 

    انگور شانی سیاه (بنفش) و شانی زرشکی 
 

    انگور شانی


   این رقم انگور دارای حبه های گرد و تیره رنگ است که به دو رنگ بنفش مایل سیاه و زرشکی موجود می باشد که گوشت ان نیز سرخ و سفت است و دارای پوست ضخیمتری نسبت به دیگر انواع انگور می باشد. برای مصارف تازه خوری تهیه سرکه و نوشابه استفاده می شود.

   شماره تماس: 09126947735 لشگری 

     انگور فخری

 
نهال انگور - نهال کرج
 
    انگور فخری

  این انگور از ارقام دانه دار است که حبه آن به شکل بیضی بوده بنگ سبزمایل به سفید و به خاطر خاصیت وخوب ان برای تهیه کشمش استفاده می شود و کشمش آن از بازار خوبی برخوردار است.

 
    شماره تماس : 09126947735 لشگری 
 
  
 

 انگور ریش بابا

انگور ریش بابا


  این  انگور ی  بسیار شیرین می باشدو سرشار از فیبر و ویتامین که بدلیل ماندگاری بالای آن همیشه مشتریان داخلی و خارجی تمایل به خرید آن دارند.این انگور که از لحاظ شکل ظاهری تقریبا شبیه انگورهای کشمشی قرمز می باشد با خوشه ی مخروطی،کوتاه،حبه های ان بیضی کشیده و زمان رسیدن لکه های قهوه ای رنگ روی انها دیده می شود بیشتر مشتریان آن را با این انگور اشتباه می گیرندفقط با این تفاوت که رنگ آن بیشتر مایل به صورتی می باشد که هر چه میوه آن رسیده تر می شود، رنگ آن نیز تغییر کرده و شیرین تر می شود.در دو رنگ قرمز و سبز است،مصرف تازه خوری و مجلسی دارد،قابلیت نگهداری خوبی داردو در خرداد ماه برداشت می شود.،برای کاشت انگور ریش بابا، آب و هوای خنک و به دور از یخبندان احتیاج است. استان فارس و شهرستان میاندواب محصولات خوبی را در این زمینه به بازار عرضه می کنند.
 

شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163
مالمیر    :09384398752 
 
فاتح     :09122275234

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران