سرو شیراز: C.sempervierens var:Fastigita

    نام انگلیسی :Mediterranean Cypress

 

سرو شیراز درختی است مخروطی شکل و نوک تیز، بلند و باریک، که تا سطح زمین پوشیده از برگهای متراکم به رنگ سبز تیره است.دارای تنه باریک به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری  و شاخه های بسیار متراکم دارد .
سرو شیراز نباید درمعرض رطوبت زیاد یا خاک بسیار غنی قرار بگیرد، زیرا در این صورت رشد برگ ها تحریک شده موجب خم شدن شاخه ها به سمت خارج و آویخته می شود و به این ترتیب شکل متراکم و افراشته زیبایش از بین خواهد رفت سرو شیراز سرمای شدید را تحمل می کند و در نواحی خشک تر ساحلی بسیار بیشتر عمر می کند  یخبندان سبک را تحمل می کند. ولی به سرمای مفرط یا انجماد طولانی مدت حساس است.

زمان گلدهی سرو شیراز:

گل‌دهی سروناز در ماه‌های دی و بهمن اتفاق می‌افتد.

زمان  دانه دهی  سرو شیراز:

ذر این دانه  این درخت همیشه سبز، در تیر ماه و آْذر ماه دوره رشد را پشت سر گذاشته و بسیار نیز پربار ست.

کاربرد سرو شیراز:
 

سرو شیراز در طراحی فضای سبز برای ایجاد مناظر منظم و تقویت خطوط عمودی به کار می رود. در زمین های بزرگ می توان آن را به عنوان مرز پیاده روهای عریض که به ساختمان منتهی می شوند بکاربرد.

 

آفات سرو ناز شیراز:

از آفات سرو شیراز می توان  پوره شپشک ، کنه تارعنکبوتی  و کنه را نام برد .

مبارزه  شیمیایی با آفات سرو شیراز:

 در فصل زمستان با  سموم کنفیدور+روغن ولک  و سم دورسبان با صابون حشره کش در فصل  تابستان و نیزبا سمپاشی باسم نئورون 1درهزار  میتوانبا این آفات مبارزه کرد.

محلول خانگی برای مبارزه با آفات سرو شیراز:

برای مبارزه خانگی با آفات میتوان از محلول ریکا 2 درهزار با اب برای از بین بردن افت کنه وکنترل شپشک تا حد زیادی استفاده کرد که اثرات سو نیز برای محیط زیست ندارد.

تکثیر سرو ناز شیراز:

برای ازدیاد سرو ناز با استفاده از دانه آن  در اسفند ماه و یا قلمه در خاک شنی، در شهریور ماه و در گلخانه صورت می‌گیرد.
درخت سرو ناز در سن ‪ ۱۰‬سالگی شروع به تولید مخروط و تولید دانه می‌کند که همه ساله‌ا تولید بذر میکند البته قوه نامیه دانه های سرو شیراز  ضعیف بوده ولی  بین ۴-۱ سال  زنده می  ماند. دانه هتی درخت سرو شیراز  را از قسمت خارجی تاج جمع آوری می‌کنند. بهتر است که میوه‌ها را پس از چیدن برای حدود ۲ ماه در محیطی با دمای معتدل نگهدای کنید.

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال و مشاوره برای احداث باغ  و هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163

مالمیر    :09384398752  

 

فاتح     :09122275234

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران