درختچه های تابستان گل:Summer Flowering Shrubs
 

درختچه های تابستان گل را با رنگ های زیبا و متنوعشان به صحنه زندگیتان اضافه کنید.بسیاری از این درختچه ها در تمام طول فصل  برروی گل هستند.

منبع:https://www.bhg.com/gardening/trees-shrubs-vines/shrubs/flowering-shrubs-by-season/

translator:farangis alborz
 به چند درختچه که در تابستان میتوانند زینت بخش فضای سبز یا باغ و ویلای شما باشند اشاره می کنیم:

۱-درختچه رز: SHRUB ROSE 

نگهداری از درختچه های رز فقط وابسته به نور است و هرس ،یعنی اگر جایی که نور مناسب البته مستقیم داشته باشد و بموقع هرس شود بهترین گزینه چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ نگهداری برای فضای سبز شما می باشد.

هرس درختچه رز:

بهترین زمان هرس هم اواخر زمستان و یا اوایل فصل بهار است.
با اینکه ثابت شده است که درختچه های رز به خشکی مقاوم هستند ولی بهتر است که برای حفظ رطوبت برای دوره خشکی از مالچ استفاده کنید.

translator:farangis alborz

۲- درختچه ابریشم مصری: Caesalpinia gilliesii

این درختچه از خانواده نخودیان می باشد.نام رایج آن پرنده بهشتی هم هست ولی هیج ارتباطی با گل زیبای پرنده بهشتی یا استرلیزیا ندارد.بلندی این درختچه از ۱-۴ متر می رسد و بلندای آن بستگی به بارش باران منطقه دارد.آرایش برگ های آن دو طرف دمبرگ است و از انواع برگ های مرکب است بطول ۱۰-۱۵ سانتیمتربا برگ چه های جفتی ۳-۱۰ تایی که طول هرکدام از برگچه ها ۵-۶ میلیمتر است با پهنای ۲-۴ میلیمتر.گل های خوشه ای با بلندی ۲۰ سانتیمتر و هرگل دارای ۵ گلبرگ زرد زنگ است با ۱۰ پرچم بلند که نمایان است که تخمدانهای که با موهای قرمز پوشیده شده است.

translator:farangis alborz

منبع: https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=280679&isprofile

۳-درختچه پر:

۴-درختچه هورتانسیا:  Hydrangea paniculata'Limelight

منبع: https://www.gardendesign.com/shrubs/flowering.html#summer

درختچه هورتانسیا یکی از چند درختچه  گلداری است که  گلهای بسیار زیبا و دیدنی حتی درفضاهای تقریبأ سایه ایجاد می کند.واریته ای از هورتانسیا که میتواند در با گل هایش در اواخر تابستان بدرخشد واریته  'Limelight' می باشد. این درختچه زیبای سریع الرشد با عادت رشدی مستقیم  زمانی که به دوران بلوغ رسید گل هایی درشت خوشه ای در اواسط تیر ماه تولید میکند که رنگ آنها از سبز-لیمویی به سفید و در نهایت به صورتی تغییر می یابد.
مدت زمان طولانی گلدهی هورتانسیا سبب شده تا به عنوان کاربرد آن در هنر گل آرایی بسیار مورد توجه قرار گیرد چه به عنوان گل تازه . برای زیبایی در زمستان هم میتوان برای زیبایی اجازه داد تا گل ها روی آن خشک شده و باقی بمانند.

 

هرس درختچه هورتانسیا:

بهترین زمان هرس درختچه هورتانسیا اواخر پاییز یا اوایل بهار می باشد و باید هرس شدیدی انجام شود که بیشتر از یک دوم شاخه ها بریده شوند تا گلدهی بیشتری داشته باشید و  ان بدلیل این است که گلدهی این درختچه برروی شاخه های سال جاری می باشد و هرس گیاه باعث ایجاد شاخه های جدید و تولید گل های فراوان تری می شود.

محل کاشت  و کاربرد درختچه هورتانسیا:

درختچه هورتانسیا را هم به عنوان کشت گروهی و هم به عنوان تک درخت و نیز  در مرزبندی می تواند کاربرد داشته باشد. کاشت این درختچه  در محل هایی با قسمتی سایه تا آفتاب کامل می تواند انجام شود درون خاکی با زهکشی خوب. 

translator:farangis alborz

۵- درختچه اسپیره ژاپونیکا: Spiraea japonica

منبع: https://www.gardendesign.com/shrubs/flowering.html#summer

  


گلدهی تابستانی اسپیرای ژاپنی بسیار مورد علاقه اکثر باغبانان است و آن بدلیل گل های خوشه ای بزرگ با ماندگاری بالاست و رنگ زیبای زرد برگ هایش در پاییز است. 

کاربرد درختچه اسپیرای ژاپنی:

این درختچه کند رشد برای باغهای کوچکتر بسیار مناسب است و میتواند بعنوان درختچه بصورت مرزبندی یا تیغه اطراف راه یا مناطق راه پیمایی استفاده شود این درختچه بسیار ترکیب زیبایی با درختچه بودلیا یا باغ های روستایی یا کلبه ها دارد.

محل کاشت درختچه اسپیرای ژاپنی:

این درختچه  که نگهداری آسانی دارد در محل هایی با آفتاب کامل باشد بهترین رشد را دارد و بسیار به خشکی مقاوم است البته زمانی که در محل کاشتش تثبیت شود.

افزایش گلدهی در درختچه اسپیرای ژاپنی:

اگر زمانی که اولین جرقه های گلدهی را می زند یک قیچی  سبک شود کرار گلدهی تشویق می شود.

هرس درختچه اسپیرای ژاپنی:

اگر درختچه شما دارای رشد بی رویه شد می توانید بعد از دوره گلدهی هرس شدیدی انجام دهید.

translator:farangis alborz

۶- بودلیا : دم موشی : BUTTERFLY BUSH)Buddleia)

منبع: https://www.gardendesign.com/shrubs/flowering.html#summer

این درختچه مانند اسمش گل های عسلی معطری دارد که پروانه ها و زنبور ها در مقابل آن مقاومتی ندارند و مانند بسیاری ازباغبانان جذب آن می شوند.مانند گل های زیبای یاس خوشه ای رنگ پاستیلی زیبایی دارد که رنگ آن از صورتی تا بنفش تیره می باشد و گلدهی آن از اواسط بهار تا پاییز ادامه دارد
 

هرس درختچه بودلیا:

بهترین زمان هرس پس از گلدهی می باشد البته اگر نیاز به هرس داشته باشد که با قطع شاخه های آسیب دیده و کهنسال انجام می شود.بهتر است که این درختچه را به شکل کوتاه و عادت رشدی گرد نگه دارید همچنین میتوانید از نزدیک به  سطح خاک در اواخر زمستان آن را برش دهید.
 

محل کاشت درختچه بودلیا:


برای لذت کامل از این درختچه جذاب با عطر مستی آورش بهتر است در کنار جاده پیاده روی باغ.پاسیو.راههای ورودی کاشته شود.میتواند فضاهای خالی بین  گیاهان را با گل های زیبایش پر کند. 
 

۷-ختمی ژاپنی، ختمی درختی: (ROSE OF SHARON (Hibiscus syriacus

منبع: https://www.gardendesign.com/shrubs/flowering.html#summer

 

درختچه ختمی ژاپنی که به نام رز شارون هم شناخته می شود برخلاف اسمش اصلا از خانواده رزاسه نمی باشد بلکه از خانواده بامیه یا پنبرکیان می باشد با گلبرگ های شیرین شیپوری شکل .گلدهی از اواخر تابستان تا اواسط پاییز  ادامه دارد زمانی که تعداد کمی از درختچه های دیگر روی گل هستند.گل های لطیف و زیبای نازک با گلبرگ هایی که با رنگ های ملایم با پشت صحنه ای که با شاخه های سبز دودی آرایش شده اند.

درختچه ختمی ژاپنی را کجا بکاریم:

این درختچه جذاب، زیبا و  رویایی را میتوانید روبروی ایوان یا دالان خانه خود بکارید و از تماشای گل های آن لذت ببرید همچنین می توانید با هرس تنه های جانبی و ایجاد یک تنه ،بعنوان یک درخت کوچک از زیبایی آن لذت ببرید.

عادت رشدی درختچه ختمی ژاپنی:

درختچه ختمی ژاپنی می تواند با انواع خاک آداپته شود اما بهترین رشد را در نواحی با  آفتاب کامل تا قسمتی سایه را دارد. گلدهی این درختچه برروی شاخه های سال جاری ایجاد می شود بنابراین هرس سنگین در زمستان می تواند باعث افزایش گل در فصل گلدهی شود.


برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163

مالمیر    :09384398752  

فاتح     :09122275234

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران