سرو کوهی(Juniperus polycarpus): جونی پروس:درخت ارس


جونی پروس یا سرو کوهی از درختان همیشه سبز  می باشد و از خانواده cupressaceae  می باشد. دارای برگ های سوزنی شکل است  و به سه گونه درختی ،درختچه ای و خزنده می باشدو مقاوم در برابر آفات و بماری های انگلی است.

خاستگاه سرو جونی پروس:


سرو جونی پروس از گونه های پرکاربرد بوده که در مناطق کوهستانی و عمدتا" در ارتفاعات بیش از 2500 متر رویش دارد.
بومی شمال شرقی آمریکا که از کانادا تا خلیج مکزیک میباشد  و نیز 
 بومی ایران هک کی باشد که در دامنه جنوبی رشته کوههای البرز، از آذربایجان تا خراسان و به ویژه در شرق کشور و در ارتفاعات به صورت گسترده یافت می‌شود.

شرایط آب و هوایی سرو جونی پروس:

اُرس  یا سرو جونی پروس با اینکه در مناطق کوهستانی رویش دارد ولی بسيار پایدار و سازگار با هر نوع آب و هوا است .
از دیرباز در فرهنگ ایران اُرس و سرو نماد جاودانگی و نامیرایی بوده است. اُرس در سه گونه درختی، درختچه ای، و خزنده یافت می‌شود که گونه اخیر آن را می‌توان در دامنه های شمالی البرز که میزان بارندگی بیشتری دارد همچون ارتفاعات سماموس و ارفه کوه یافت.

کاربرد سرو جونی پروس:


از جونی پروس در فضای سبز،پارک ها و میادین و بولوارها کاربرد دارد و نیز بخاطر بوی خوش رزین آن در صنعت عطرسازی نیز کاربرد دارد و بخاطر چوب های بسیار سخت و مقاوم در برابر موریانه  از نوع درختی آن در ساخت خانه استفاده می شود.در ضمن مصارف دارویی هم دارد .

برای تهیه بهترین ،سالم ترین و قوی ترین نهال های انواع سرو مشاوره در کاشت و تکثیر آن لطفا با نهالستان نهال کرج سامیان پردیس سبز با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163

مالمیر    :09384398752  

فاتح     :09122275234

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران