دراسنا کامپکت:Dracaena Compacta  


 


گیاه دراسنا کامپکت گیاهی ست با عادت رشدی  کند از دراسنا ها که بومی جنوب شرقی آفریقاست که بنوعی  از دراسنا پرچمی و دراسنای برگ بلالی گرفته شده است با ظاهری کاملا متفاوت با ساقه سبز ضخیم با تعدادی  خوشه از برگ های سبز تیره به پهنای حدود 3تا 5 سانتیمتر که البته نگهداری آن کمی مشکل تر و قیمت آن گرانتر از دیگر انواع دراسناها است که زینت بخش دفاتر کار و آپارتمان می تواند باشد.

نیاز نوری دراسنا کامپکت:

درحقیقت دراسنا کامپکت در نور متوسط بهترین رشد را دارد و اگر در محلی با نور کم نگهداری شود رشد آن کند تر شده و یا ممکن است اصلا رشد نکند و   برگ های پایینی ریزش پیدا کنند و خیلی زود سیراب شده و باعث پوسیدگی ریشه بعلت زیادی آبیاری شود.
هفته ای یک بار گلدان را بچرخانید تا برگ ها یک طرفه رشد نکنند چون جهت رشد برگ ها بسوی نور است.

نیاز آبی دراسنا کامپکت:

دراسنا کامپکت مانند سایر گیاهان آپارتمانی در نور پایین نیاز آبی کمتری نسبت به محل هایی با نور بیشتر دارد. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه و بیماری های لکه برگی گیاه را هنگامی ابیاری کنید که 3/4 خاک سطح گلدان خشک شده باشد در محل با نور کمتر شاید هر دوهفته یک بار نیاز به آبیاری پیدا کند. این گونه گیاهان عمکرد بهتری ابیاری منظم دارند.

تغذیه دراسنا کامپکت:

گیاهانی که عادت رشدی آهسته دارند مانند دراسنا کامپکت نیاز کودی خیلی کمی دارند .سالی دوبار یکی در بهار و یکی در تابستان و مقدار رقیق شده کود نیز باید نصف مقدار توصیه شده باشد.
 

گلدهی دراسنا کامپکت:

با اینکه گلدهی دراسنا کامپکت بندرت اتفاق میفتد ولی توصیه می شود اگر گل داد بلافاصله آن را قطع کنید چون باعث بد شکلی گیاه می شود.

بیماری های دراسنا کامپکت:

بیماری های لکه برگی که در اثر قارچ ها و باکتری ها ایجاد می شوند مهمترین بیماری آن است که  باعث ایجاد لکه های قهوه ای متمایل به سرخی در برگ های جوان می شود که  با خشک نگه داشتن سطح خاک و زهکشی خوب و یا استفاده از یک قارچ کش میتوان با آن مبارزه کرد.

مبارزه بیولوژیک با بیماری لکه برگی دراسنا کامپکت:

میتوانید با درست کردن محلولی از دو اشق غذاخوری جوش شیرین در آب که خوب آن را تکان داده اید محلی که مشکوک به بیماری است را اسپری کنید .توصیه می شود گیاه بیمار را از سای گیاهان خود جدا کنید.

تکثیر دراسنا کامپکت:

دراسنا کامپکت براحتی با استفاده از قلمه ساقه قابل افزایش است.

 

شماره تماس:
09126947735: لشگری

09355161163:صحرایی
09384398752:   مالمیر


 

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران