درختچه دافنه :Daphne


Daphne bholua ‘Jacqueline Postill

درختچه دافنه را بشناسیم

درختچه دافنه که دارای ۷۰ تا ۹۵ گونه است درختچه ای همیشه سبز که از خانواده  Thymelaeaceae می باشد. بومی آسیا،اروپا و شمال آفریقا با گل هایی معطر که تبدیل به میوه هایی رنگی و انگور مانند میشوند.
دافنه دارای برگ هایی چرمی مانند با رنگ سبز ملایم با خوشه های گل تقریبا بزرگ برنگ صورتی ارغوانی که بوته زیبای دافنه را از اواسط زمستان تا اوایل بهار می پوشاند.

گل های دافنه دارای عطری قوی،شیرین است حتی در روز های سرد زمستانی بسیار معطر است.

واریته های درختچه دافنه:

Daphne bholua ‘Jacqueline Postill

این واریته از درختچه دافنه دارای رشدی مستقیم ،همیشه سبزبا برگ هایی بیضی شکل چرمی برنگ سبز ملایم و گل هایی صورتی رنگ معطر این واریته بسیار مناسب کاشت در باغچه های کوچک است   چون دارای رشدی آهسته هستند و که در اواخر زمستان گل هایش شکوفا می شود و زمانی که اکثر گیاهان در رکود هستند.

D. mezereum f. alba

درختچه دافنه واریته ای با گلهایی برنگ سفید

این واریته از این درختچه زیبا از انواع برگریز می باشد با برگهایی باریک به رنگ سبز ملایم و گلهای سفید بسیار معطر که قبل از باز شدن برگ ها در اواخر و اوایل بهار شکوفا میشوند که بدنبال آن میوه های ریز زرد رنگ نمایان می شود.

  D.Rebecca odora

درختچه دافنه زمستانی:

درختچه دافنه واریته ربکا که به دافنه زمستانی نیز معروف است درختچه ای پاکوتاه،همیشه سبز که بلندی آن به یک و نیم متر می رسد با برگ هایی برنگ سبز تیره با گل هایی معطر برنگ بنفش کمرنگ -صورتی که از درون جوانه هایی صورتی-قرمز رنگ در زمستان و اوایل پاییز برون می آید.

D. bholua ‘Darjeeling

از انواع نیمه همیشه سبز دافنه است با برگ هایی برنگ سبز تیره،بیضی-نیزه ای شکل و گل هایی با عطر قوی


D. bholua ‘Limpsfield’

درختچه ای با اندازه ای متوسط،متراکم با برگ هایی چرمی براق همیشه سبز با گل هایی خوشه ای انتهایی صورتی روشن-سفید و بسیار معطر که در اواخر زمستان شکوفا می شوند و بدنبال این گل ها میوه هایی ریز سیاه رنگ دیده میشود.

D. bholua ‘Peter Smithers’

این واریته کمتر همیشه سبز دیده شده است با اندازه ای متوسط و عادت رشدی مستقیم  و برگ های چرمی ،کشیده و بلند بیضی شکل و گل هایی بسیار معطر،صورتی رنگ که در انتهای شاخه ها بصورت خوشه ای است که در اواخر زمستان باز می شود که بدنبال آن میوه های ریز سیاه رنگ پدید می آید.

روش های تکثیر درختچه دافنه:

تکثیر دافنه از طریق قلمه:

  
تکثیر از طریق قلمه ریشه در درختچه زمستان گل دافنه چه در انواع هیبرید و  چه غیر هیبرید بسیار نتیجه خوبی داده است.همچنین تکثیر از طریق قلمه نیمه سخت که در اوایل تابستان گرفته می شود بسیار خوب ریشه زایی میکنند بخصوص اگر از هورمون های ریشه زا استفاده شود.گاهی قلمه ها نیازمند مه پاشی و آبیاری برای نکه داشتن رطوبت مورد نیاز آنها ست و قلمه ها معمولا بعد از شش هفته ریشه می دهند هرچند این قلمه ها بسیار حساس هستند و باید از تابش مستقیم آفتاب دور نگه داشته شوند، پس باید قلمه ها را در محیطی سایه نگه داشت و می توان روی قلمه ها را تا زمان ریشه دهی با پلاستیک تیره پوشاند  .


برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163

مالمیر    :09384398752  

فاتح     :09122275234

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران