کاج مطبق :Araucaria excelsa

 

کاج مطبق از انواع سوزنی برگان است که بومی استرالیا می باشد و به نور معمولی ، هوای خنک ، خاک همیشه خیس، رطوبت نسبی بین ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد .
 

عادت رشدی کاج مطبق:

کاج مطبق در مخیط بیرونی مناسب زیستی خود دارای رشد زیاد است ولی در محیط آپارتمان  که امروزه به وفور بعنوان یک گیاه زینتی مورد توجه قرار گرفته است دارای رشد کندی است.

محیط مناسب رشد کاج مطبق:

کاج مطبق به اکسیژن زیادی نیاز دارد و دمای بالا را تحمل نمیکند ولی در تابستان میتوان آن را در هوای آزاد نیمه سایه یا زیر سایه درختان دیگر قرار داد.

تکثیر کاج مطبق:

       


 از طریق کشت بذر از اواسط بهار تا اوایل تابستان ، در دمای حدود ۲۰ درجه سانتیگراد تکثیر می شود.

تکثیر کاج مطبق از طریق کاشت بذر:


بذرها را به صورت تک یا پراکنده در سینی بذر یا ظروف کم عمق با قطر دهانه ۱۴ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید. سعی کنید میزان رطوبت را توسط پوشاندن ظرف با یک ورقه پلاستیکی شفاف یا شیشه بالا ببرید البته گاهگاهی پوشش را بردارید تا از یجاد رطوبت بیش از حد جلوگیری شود و یا اینکه فضای کوچکی را جهت تهویه در پوشش ایجاد کنید. هنگامی که بذر ها جوانه زدند و به بلندی ۵ تا ۵/۷ سانتیمتر رسیدند، می توانید نشاءها را به آرامی بیرون آورده و در گلدانی حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید.

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال انواع سوزنی برگان ،کاج ،کاج مطبق و مشاوره برای احداث باغ  و هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163

مالمیر    :09384398752  

فاتح     :09122275234

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران